Ви зараз переглядаєте КОРИСТЬ І ШКОДА СТЕВІЇ: НАТУРАЛЬНИЙ ПІДСОЛОДЖУВАЧ СТЕВІЯ

Коли ми приймаємо рішення долучитися до здорового способу життя, постає питання про те, чим підсолоджувати чай та каву. Не всім подобаються прісні напої. Якщо ми не хочемо відмовлятися від солодощів та випічки, доводиться також думати, з чим готувати корисні десерти.

Мед – продукт на любителя, до того ж у декого він викликає алергію, а діабетикам його й зовсім слід виключити з раціону. Штучні підсолоджувачі вважаються шкідливими, а оскільки в них зіпсувалася репутація, то багато хто боїться пробувати ці добавки.

Як вибрати цукрозамінник, щоб він був повноцінною заміною цукру й не заподіяв шкоди здоров’ю? Що таке натуральний підсолоджувач стевія? Яка користь і шкода стевії? Чи справді вона така корисна для здоров’я або це черговий міф, який вимагає розвінчання? Про це ми і поговоримо у даному матеріалі.

Натуральний підсолоджувач стевія

Натуральний підсолоджувач стевія – це звичайна трава, а точніше американська багаторічна рослина сімейства айстрових. Про її корисні властивості індіанці знали ще 1500 років тому. Нею підсолоджували традиційний чай Матті, лікували печію й хвороби серця.

Читайте також: ЧИМ ЗАМІНИТИ СОЛОДКЕ ТА ВИПІЧКУ ПРИ СХУДНЕННІ?

Користь і шкода стевії
Користь і шкода стевії

Але найбільшу популярність по всьому світу вона отримала в кінці 20 століття, коли стала наростати проблема ожиріння, викликаного надлишком цукру в продуктах харчування, а штучні цукрозамінники стали підозрювати в провокуванні ракових пухлин.

Чому стевія солодка? Головним її компонентом, що відповідає за солодкий смак, є стевіол – глікозид, стійкий до нагрівання й дії кислотами. При попаданні в організм він не запускає каскад біохімічних реакцій, властивих цукру, і не підвищує рівень глюкози в крові. Стевіозид, виділений з екстракту листя стевії, використовується як підсолоджувач в харчовій промисловості з найменуванням E960.

Як вибрати стевію

Медова трава на полицях магазинів представлена ​​в декількох видах і формах:

Читайте також: КОРИСТЬ І ЗАСТОСУВАННЯ НАСІННЯ ЛЬОНУ

Користь і шкода стевії
Користь і шкода стевії
  • Свіже листя. Прекрасно підходять для самостійного заварювання, додавання в компоти та гарячі напої. Напій з листя стевії виводить токсини, знижує холестерин, допомагає скинути зайву вагу.
  • Таблетки – найзручніший і універсальний вид цукрозамінників на основі стевіозиду. Зазвичай швидко розчиняються, їх зручно брати з собою, немає ризику переборщити з кількістю; знайшли застосування в будь-яких сферах кулінарії. Купити Замінник цукру Стевіясан у таблетках
  • Порошкові екстракти. Залежно від якості сировини, що використовується в їх виробництві, можуть мати різний смак і солодкість. Також важлива й концентрація стевіозиду – ви можете придбати настільки концентровані препарати, що на чашку чаю достатньо однієї щіпки. Чудово підходить для випічки та десертів! Купити Замінник цукру Стевіясан Бактосила, Замінник цукру Чумак Солодка Стевія
  • Рідкі добавки – сироп і спиртова настоянка. Можна приготувати в домашніх умовах, випарити відвар стевії до густоти або настояти сухе листя на горілці (на склянку горілки 20 гр. трави). Рідкий екстракт має більш виражений гіркуватий смак, який сподобається не кожному. Але чесно кажучи – простіше купити вже готовий, де очищення прибирає всю можливу гіркоту. Також зручний для приготування ласощів. Купити Рідний замінник цукру Стевіясан .
  • Сушені листя. Вони солодші свіжих, їх також можна вживати у вигляді окремого напою, а також додавати в гарячі напої, каші, фруктові пюре, маринади.

Користь і шкода стевії

Найголовніша перевага медової трави в тому, що вона, будучи природним цукрозамінником, дозволяє насолоджуватися «солодким» життям людям, позбавленим можливості їсти звичайний цукор. Розповімо детальніше про користь і шкоду стевії.

Читайте також: ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ: ЩО ДІЙСНО КОРИСНО?

Підсолоджувач стевія
Користь і шкода стевії

Користь цукрозамінника стевія

  • Чарівні ендорфіни. У чому користь солодкого взагалі ви, напевно, й самі знаєте та відчували на собі. Коли ми їмо солодке, виробляються ендорфіни, іншими словами, гормони щастя, саме тому багатьом хочеться «заїсти» неприємності чимось солоденьким. Людина після солодкого добродушна, приємна, задоволена.
  • Не підвищує рівень цукру в крові. Користь стевії полягає в можливості їсти солодке, не підвищуючи рівень цукру в крові особам, які страждають на цукровий діабет та особам, чиї аналізи починають показувати відхилення від норми. У осіб, чиї аналізи в нормі, застосування стевії не викличе зниження рівня цукру.
  • Натуральний підсолоджувачставія не токсичний, не призводить до викиду інсуліну в кров, без побічних явищ, не накопичується в організмі шкідливими відкладеннями, зберігає свої лікувальні властивості при тепловій обробці.
  • Не викликає спраги. Для людей, які бажають знизити вагу, теж є приємні новини. Вживання звичайного цукру викликає спрагу. Напевно, ви помічали, що напої містять цукор, такі як Кола, лимонад, кваси, та парадоксально підсилюють спрагу. Тим самим провокуючи на вживання все нові порцій цукру.
  • Зниження ваги. У відгуках про продукти стевії часто можна зустріти позитивні відгуки, що розповідають про зниження ваги навіть без посилення фізичних навантажень.
Користь і шкода стевії
Користь і шкода стевії
  • Чудова властивість стевіозиду. Секрет рослини в складному молекулярному з’єднанні стевіозиду, який забезпечує надзвичайну насолоду. Стевіозид отримують з рослини у вигляді білих кристалів. Найцікавіша й оригінальна властивість стевіозиду в тому, що він не бере участі в метаболізмі цукру в організмі. Тобто, потрапляючи в організм, він практично не розщеплюється, а так само компактненько залишає людський організм через органи виділення в тому вигляді, в якому й надійшов, залишаючи лише відчуття солодкості на язику. Що при діабеті є архіважливою властивістю.

Натуральний підсолоджувач стевія: протипоказання

Численні дослідження показали абсолютну безпеку такого компоненту, як натуральний підсолоджувач стевія. Шкоду вона може завдати лише людям, що мають індивідуальну непереносимість медової трави. Лікарі радять з обережністю застосовувати її вагітним і годуючим мамам, а також маленьким дітям.

Побічні ефекти стевії

У дослідженнях з безпеки екстракт стевії відзначений як “не викликає побічних ефектів”.

Очищені стевіолові глікозиди можна сміливо додавати в продукти харчування – вони визнані безпечними. Те ж саме стосується й неочищених.

Користь і шкода стевії
Користь і шкода стевії

Кущики стевії можна вирощувати в домашніх умовах і використовувати різними способами.

Спочатку передбачалося, що натуральний підсолоджувач стевія становить небезпеку для здоров’я нирок. Дослідження на щурах показало, що листя стевії у вигляді харчових добавок можуть захистити нирки й зменшити вплив діабету.

Сучасні дослідження показують, що вживання рекомендованої кількості цього цукрозамінника під час вагітності безпечно.

Деякі добавки стевії також містять цукровий спирт. Люди з чутливістю до цукрового спирту можуть відчувати здуття живота, абдомінальні судоми, нудоту й діарею, хоча один тип цукрового спирту, Еритреї, представляє менший ризик виникнення побічних симптомів, ніж інші.

Поки натуральний підсолоджувач стевія високоочищується й використовується в помірних кількостях, він не викликає побічних ефектів і може споживатися без занепокоєння.

Натуральний підсолоджувач стевія в кулінарії

Стевія має специфічний гіркувато-солодкий смак, до якого потрібно трохи звикнути після звичайного цукру. Але якщо у вас сучасний препарат, виробник якого використовує нові технології, то гіркоти взагалі немає, хіба тільки ви будете їсти стевію в чистому вигляді.

Аромат її незначний, трав’янистий, знову ж таки – відчувається тільки в продуктах зі слабким очищенням. У кулінарії найзручніше застосовувати стевію в формах, які легко дозуються: в таблетках, порошках і сиропі.

Натуральний підсолоджувач стевія
Користь і шкода стевії

Щоб правильно дозувати будь-який вид підсолоджувача, досить прочитати рекомендації на упаковці. Але в середньому пропорції приблизно такі:

  • 1 чайна ложка цукру – це 1 таблетка стевіозиду / чверть чайної ложки порошку меленого листя / щіпка порошку стевіозиду / 2-6 крапель настоянки.
  • 1 столова ложка цукру – це 4 таблетки / чайна ложка порошку листя / 2 щіпки стевіозиду / 8 чайних ложок сиропу / 10-20 крапель настоянки.
  • 1 стакан цукру – це 1-2 столові ложки порошку сухого листя / половина чайної ложки порошку стевіозиду / 2 чайні ложки настоянки стевії.

Екстракт можна додавати не тільки в чай та каву, а також в йогурти чи коктейлі, звичайно ж не забуваємо й про випічку. Наприклад, дуже зручно використовувати стевію в сиропі для напоїв, а для домашньої випічки відмінно підійде порошок.


Для діабетиків, для людей з ожирінням та проблемами з обмінів речовин, для людей з безсонням, а також для людей, які піклуються про своє здоров’я, стевія підходить ідеально.

Стевія має унікальні лікувальні властивості. Недарма індіанці лікували цією травою всі свої недуги. Унікальний склад мінералів, вітамінів, амінокислот й ефірної олії обумовлюють такий неймовірно довгий список захворювань, при яких рекомендують застосування стевіозиду. Солодка трава досить доступна, має незначну калорійність, не бере участі в метаболізмі цукру, що дозволяє людям зберігати своє здоров’я, покращувати якість життя.

Залишити відповідь