Про солодкий і соковитий кавун, який так добре освіжає, ми починаємо мріяти з самого початку теплих днів. Однак як вибрати кавун під час покупки, ми часто не знаємо, часом, це зробити навіть нереально, якщо не знати деякі хитрощі й основні орієнтири, які розташовані на самому плоді. Саме вони стануть головними помічниками у виборі й обов’язково вкажуть на найсмачну та стиглу ягоду.
Цікавий факт: як не дивно це звучить, але з точки зору ботаніки кавун – це найбільша помилкова ягода в світі. Хоча багато хто намагається віднести його до гарбузових, але це не так, адже всередині плоду немає порожнечі як в динях і гарбузах. Помилковими ж вони називаються тому, що пробкова кірка неїстівна, як приміром, в агруса або смородині.
Як вибрати кавун

Розмір має значення
Не знаєте як вибрати кавун? Отже, перше, що кидається в очі при виборі будь-яких плодів – це розмір. І кавуни не стали винятком, але в цьому питанні потрібно тримати себе в руках і дотримуватися золотої середини. Дуже великі екземпляри краще ігнорувати, але і дрібні теж не хороший варіант. Якщо в першому випадку в ньому надто багато нітратів і це небезпечно для здоров’я, то в другому – це плід, який не виріс або недорозвинувся, він солодким і смачним вже точно не буде.
Ідеальна вага для дозрілого кавуна коливається від 5 до 8 кг. Винятки становлять дрібноплідні сорти, які вирощують дачники і городники в домашніх умовах. Запам’ятайте, оптимальна вага для дозрілого в природних умовах кавуна – 5-8 кг, а для домашніх крихіток – 2-3 кг.
Читайте також: ЧИ МОЖУТЬ ФРУКТИ НАШКОДИТИ ЗДОРОВ’Ю

Глянець, яскравість і контраст
Вибираючи кавун, обов’язково звертайте увагу на його зовнішній вигляд. Перше що потрібно ретельно перевірити – його цілісність. На плоді не повинно бути ніяких пошкоджень, вм’ятин і глибоких подряпин. Кірка кавуна повинна бути блискучою і яскравою. Потім починайте оцінювати його зовнішність за кольором. У зрілого безнітратного кавуна смуги будуть яскраво вираженими і максимально контрастними.
Чим темніше будуть самі смуги, тим в ягоді буде більше поживних речовин і вона буде солодшою. І останнє, не соромтеся помацати сам плід, якщо кірка виявиться м’якою значить, він ще недозрілий і продовжує вбирати вологу. Кавун потрібно притиснути пальцем, якщо шкірка тверда – значить плід стиглий. Затверділу кірку стиглого кавуна дуже складно буде не просто продавити пальцем, а навіть підколупнути нігтем не вийде. Але і це ще не все, крім твердості, кірка повинна бути блискучою, тьмяний зовнішній вигляд говорить про наявність великої кількості нітратів.
Читайте також: ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ ВИНО В МАГАЗИНІ

Наявність плями
Оглядаючи кавун складно не помітити світлу пляму на одному його боці. Це цілком природне утворення (місце зіткнення із землею в період дозрівання), яке найкраще розповість про стиглість продукту. Якщо кавун стиглий, то пляма має бути кремово-жовта або золотиста, але ніяк не біла або коричнева.
Занадто велика і світла земляна пляма – вірний привид несмачного кавуна. Розмір плями теж має значення, якщо це дрібні сорти, то пляма в діаметрі має сягати 5 см, якщо ж великі – не більше ніж 10 см. Якщо побачите великий білястий «пролежень» (так його ще називають), то відмовтеся від покупки, тому що в період дозрівання йому не вистачало світла, а це значить, що кавун буде, щонайменше, несмачним і млявим.

Шукайте сліди бджіл
Як не дивно, але при запиленні бджоли залишають дуже помітний слід на плодах. Для повного запилення кожна бджілка прилітає до жіночої квітки і відправляється назад разів по 8-10. Після таких праць залишається тонка «павутинка» на крихітних кавунах, яка згодом стає коричневою і більш помітною. І чим вишуканіше буде такий неординарний малюнок та більше виявиться відгалужень, значить і ягода порадує солодкістю та соковитістю.
Кавун та його стать
Хто ще до сих пір не знав, але у кавунів дійсно є хлопчики та дівчатка. Як стверджують знавці, у «плодах-дівчатках» більше цукру й менше кісточок, а ось «хлопчики» ростуть більшими та мають рідку м’якоть. Зовні їх теж можна розрізнити. Дівчатка, наприклад, більш круглі і трохи плескаті з великою плямою, що залишилася на місці квітки, а ось чоловіча половина – більш витягнута і з невеликою плямкою.

Дивимося на хвостик і «гудзик»
Якщо він виявиться зеленим або його зовсім немає – відкладіть плід подалі, він точно незрілий. Якщо хвостик занадто сухий, то це означає лише одне – кавун вже дуже багато часу назад покинув баштан. Раптом ви побачите помірно сухий хвостик, то не поспішайте радіти, спочатку придивіться до «гудзика», з якого він росте, у нього повинні бути підсушені краї. Якщо з цим все в порядку – означає, плід буде стиглим і солодким.

Постукаєте, притисніть, послухайте кавун
Цю процедуру зможуть провести лише сильні чоловічі руки, адже кавун вагою в 7 кг дуже складно буде втримати в одній руці або міцно його стиснути з двох сторін. Тобто, стиглість плоду можна визначити за допомогою звуку. Для цього його слід покласти на долоню лівої руки, а правою – гарненько «шльопнути».
Мало того, що він повинен резонувати і можна почути коливання в лівій руці, так кавун видасть гучний звук, за рахунок пористості дозрілої м’якоті. Також добре себе зарекомендувала ще одна перевірка – стискання. Якщо кавун стиснути з двох сторін, то він почне злегка потріскувати, а це перша ознака того, що плід виявиться солодким, смачним і хрустким.