Регулярне вживання овочів і фруктів — одна з головних складових здорового раціону. Але як розібратися, які з них корисні, а які шкідливі, якщо щороку на полицях супермаркетів з’являються все більш екзотичні фрукти, про які ви ніколи не чули? Чи корисніше вони звичайних яблук? Та яка насправді шкода фруктів?
Знижуються ціни, змінюються сезони продажу — полуницю і черешню, доступні раніше тільки на початку літа, тепер можна купити в будь-який час року завдяки постачанням з іншого кінця світу. Однак за все потрібно платити. І ціною за дешеві фрукти стає наявність великої кількості хімії в них.
Читайте також: ЯКІ ПРОДУКТИ НЕ МОЖНА ВЖИВАТИ НАТЩЕСЕРЦЕ?
Які фрукти шкідливі?
Пестициди та інші хімічні речовини використовуються при вирощуванні овочів і фруктів для прискорення циклу дозрівання і для боротьби з хворобами, гниттям і комахами. Крім цього, люди хочуть купувати великі та блискучі фрукти — для чого їх і обробляють спеціальними полімерами, а від цього шкода фруктів тільки збільшується.

Одне з наукових досліджень показало, що у випадковому яблуці з супермаркету було знайдено 47 (!) різних пестицидів, здатних шкодити здоров’ю людини. Близько 15 з них можуть змінювати гормональний фон організму, 11 відносяться до відомих токсинів, а 6 – до потенційних канцерогенів.
Відзначимо, що даний список — це зовсім не оцінка складу вітамінів, мінералів або нутрієнтів, що містяться в різних фруктах. Це спроба дати загальне розуміння того, наскільки продукти з «грядки в селі» відрізняються від тих дешевих промислових фруктів, що продаються в супермаркетах.
Яблука
Кілька років поспіль американська організація Environmental Working Group, що стежить за вмістом пестицидів в овочах і фруктах, визнавала яблука найбільш шкідливими. За 100-бальною шкалою змісту хімікатів вони стабільно отримують вищу оцінку. Причина проста — виробники максимально знижують витрати. Й шкода фруктів для організму людини просто колосальна.
Виноград
Солодкий смак цього фрукту подобається не тільки людям, але і комах, а виноградний цукор сприятливий для розвитку бактерій. Щоб успішно виростити виноград і доставити його в супермаркет, він регулярно обробляється хімічними розчинами. Все ускладнюється і тим, що виноград неможливо їсти без шкірки.

Черешня
Ситуація з черешнею нагадує ситуацію з виноградом — велика кількість цукру привертає шкідників і бактерій, з якими потрібно боротися. Крім цього, люди вважають за краще великі та стиглі плоди, для чого земля під рослиною рясно збагачується хімічними добривами.
Персики та нектарини
Дерева, на яких ростуть ці фрукти, зобов’язані бути ідеальними — плодоносити максимально довго, ніколи не хворіти, бути сильними й витримувати вагу великої кількості плодів. Для отримання подібних супергероїв їх схрещують і змінюють — але чи не виростають в результаті мутанти?
Полуниця
Полуниця, що вирощується в теплицях, росте на землі, яка насичена добавками, які прискорюють ріст — нітратами та аміаком. Вона регулярно обробляється пестицидами — розчинами, що вбивають комах, а перед продажем вилежується в газових камерах для боротьби з утворенням цвілі та швидким гниттям.

Шкода фруктів: які найгірші?
Було проведено понад 87 тисяч тестів найбільш популярних фруктів та овочів. Завдяки цим даним Environmental Working Group (екологічна організація) склала список фруктів, які містять величезну кількість шкідливих речовин для нашого організму.
Отже, персики, абрикоси, нектарини, виноград — найнебезпечніші фрукти, які перед вживання потрібно ретельно вимити з милом й почистити шкірку. Та навіть це не допоможе позбутися від тієї кількості нітратів, які вони в собі містять.

Зверніть увагу, що краще не класти шкірку цитрусових в чай, адже з напоєм нітрати напряму потрапляють до вашого організму.
Найкорисніші фрукти
Перше правило корисного фрукта — наявність шкірки, яка буде очищена перед вживанням. Вміст хімічних речовин в самій м’якоті, як правило, істотно нижче. При цьому чим щільніша у фрукта шкірка, тим сильніше вона захищає від проникнення пестицидів.
Авокадо
Плоди цієї рослини містять не тільки корисний рослинний жир і мікроелемент калій, що допомагає підтримувати шкіру і судини в хорошому стані, але сильні природні антиоксиданти й вітамін Е — важливі елементи в боротьбі проти старіння. Плюсом є і вкрай тверда шкірка авокадо.

Банани
Не зважаючи на те, що бананова індустрія сильно шкодить навколишньому середовищу (перш за все, користуючись рефрижераторами для морських перевезень), самі банани містять мінімальну кількість пестицидів в м’якоті. До плюсів бананів відноситься великий вміст марганцю, калію й вітаміну C та вітаміну B6.
Манго
Вирощування манго не вимагає застосування агресивних хімікатів, а ключовими експортерами цього фрукта є Індія, Таїланд, Мексика і Бразилія — країни з природно теплим кліматом. У м’якоті манго міститься понад 20 різних вітамінів і мінералів, роблячи цей фрукт дійсно корисним.
Апельсини та мандарини
Цитрусові, вжиті в сезон їх зростання (кінець осені й початок зими) подвійно корисні — великий вміст в цих фруктах сонячного вітаміну С особливо важливий для організму в темний і холодний період. Однак нагадаємо, що пакетований апельсиновий сік — шкідливий продукт.

Ківі
Не зважаючи на те, що даний фрукт лідирує серед інших за вмістом вітаміну С і в ньому міститься близько 20 важливих мікроелементів і мінералів, склад ківі принципово не відрізняється від більш звичних нам мандаринів або навіть від манго. Це один з тих прикладів, коли продукти є взаємозамінними.