Що ви уявляєте, коли чуєте слово «шашлик»? Рум’яне підсмажене м’ясо, нанизане на шампури і все ще шкворчать прозорим жирком над злегка червоним вугіллям, легкий димок і неповторний аромат. Сонце, зелена трава, стіл заставлений салатами і зеленню прямо на свіжому повітрі. Ось уже й розігрався апетит і хочеться на дачу. Але стривайте, адже перш за все потрібно приготувати всю цю пишність. Тому будь-який пікнік починається з питання, як швидко і смачно замаринувати шашлик.
У цій статті ми будемо розглядати різні способи, якими можна замаринувати шашлик: маринад для шашлику на ніч, швидкий маринад для шашлику, маринад до курячого м’яса, маринад для шашлику на мінеральній воді.
Маринад для шашлику на ніч
Якщо вилазка на природу з шашликами планується на наступний день, і у вас достатньо часу, щоб прогулятися на базар і вибрати гарне м’ясо, а потім залишити його в пряній суміші на всю ніч, то цей маринад для шашлику немов створений для вас. Маринад з гранатового соку зі спеціями та олією в східній кухні, як правило, використовують для баранини. Однак він підходить і для пом’якшення інших видів м’яса: телятина, яловичина, свинина.
Інгредієнти:
- м’ясо (свинина, баранина, яловичина) – 2 кг;
- гранатовий сік (консервований або фреш – 0,5 л;
- оливкова олія – 50 мл;
- кукурудзяне або горіхове масло;
- ріпчаста цибуля – 3 середніх головки;
- базилік і м’ята – по одному пучку;
- сіль і суміш перців.
Спосіб приготування:
- На півтора-два кілограми баранячої вирізки вам буде потрібно півлітрова банка свіжовичавленого або консервованого гранатового соку, 50 мл оливкової, кукурудзяного або горіхового масла, три середні головки ріпчастої цибулі, по одному пучку базиліка і м’яти, сіль і суміш перців (чорний, запашний, білий ).
- Порційні шматки м’яса промивають в холодній воді, солять, перчать, змішують з нарізаною кільцями цибулею, посіченою свіжою зеленню і олією.
- Щоб баранина добре просочилася спеціями і покрилася солодким шаром, всі складові розминають в емальованій каструлі близько 5 хвилин.
- Після шашлик заливають гранатовим соком і витримують в холодильнику не менше 12 годин. Найсмачніший шашлик виходить, якщо м’ясо в гранатовому маринаді знаходилося близько доби.
Швидкий маринад для шашлику
Хоч всі й знають точні дати кожного свята, часу на підготовку найчастіше абсолютно не вистачає. Саме в цей момент найкраще згадати швидкий маринад для шашлику. Цей маринад для шашлику відмінно підходить для свинячого шашлику, але ви можете використовувати його і для яловичини.
Інгредієнти для приготування маринаду на 1 кг м’яса:
- цибуля ріпчаста – 400 г;
- базилік – 5-6 гілочок;
- лимон – 1 шт. (середнього розміру);
- сіль, чорний перець, паприка – за смаком.
Покрокове приготування швидкого маринаду:
- Цибулю потрібно очистити від шкірки, нарізати півкільцями, або ще дрібніше.
- Подрібнену цибулю перекладіть в глибоку миску. Промитий базилік потрібно осушити, і також дрібно нарізати.
- Додайте спеції до цибулі й базиліку, вичавіть сік 1/2 лимона, перемішайте.
- Помістіть в цей маринад м’ясо, і ретельно перемішайте, стискаючи все руками до появи соку.
- Залиште маринуватися в прохолодне місце на 30 хвилин, сіль додавайте перед смаженням.
- Щоб шашлик вийшов максимально ніжним і соковитим, вибирайте якісне свіже м’ясо. Найкраще для цього підійде свиняча шийка, хоча і інші частини також вийдуть дуже смачними.
Маринад до курячого шашлику
Шашлик з курки готується швидко і просто, часу на маринування потрібно набагато менше, ніж при приготуванні шашлику зі свинини чи іншого м’яса. Зверній увагу на маринад для шашлику з курки, який описаний нижче.
Інгредієнти:
- куряче м’ясо – 1-1,5 кг;
- ріпчаста цибуля – 300 г;
- часник – 3 зубчика;
- білий виноградний оцет 6%/лимонний сік/сухе біле вино – 50 мл;
- рослинна олія – 50 мл;
- сіль, чорний мелений перець – за смаковм;
- суха аджика або пряні трави – за смаком.
Спосіб приготування:
- Куряче м’ясо нарізаємо на невеликі шматки приблизно 4х3х3 см. Викладаємо в емальовану каструлю.
- Нарізаємо цибулю великими шматками. Злегка посипаємо сіллю і тиснемо руками, щоб цибуля пустила сік.
- Часник нарізаємо пластинками.
- Додаємо цибулю і часник до курячого м’яса, виливаємо в м’ясо оцет, і висипаємо пряні трави або суху аджику. Перчимо до смаку.
- На тему використання оцту. Лимонний сік дасть легку гірчинку, а біле вино додасть шашлику саме винний аромат. Так що використання хорошого винного оцту, причому слабкого, більш, ніж виправдано. Оцет в даному випадку виступає не в ролі підкислювача, а, скоріше, як ароматна приправа.
- Перемішуємо і маринуємо шашлик з курки протягом мінімум 2-х годин в прохолодному місці.
- Готуємо вугілля, вони повинні прогоріти і затягнутих сірим попелом.
- Солимо шашлик за смаком, перемішуємо і нанизати на шампури.
- Подаємо курячий шашлик зі свіжими овочами і білим вином.
Маринад для шашлику на мінеральній воді
Якщо вам захотілося приготувати шашлик зі свинини, але під рукою не виявилося потрібних для цього частин тушки, є рішення! Готуйте з того що є, але маринад для шашлику приготуйте з газованої води і лимонного соку. Він зробить будь-які шматочки свинини м’якими і ніжними за 3-4 години.
Є правда кілька важливих «Але»: потрібно використовувати сильногазовану воду, як слід охолоджену, причому відкривати пляшку слід безпосередньо перед тим як залити м’ясо, для того щоб цедра лимона не передала м’ясу гіркоту краще використовувати лимонний сік. І найголовніше: солити шашлик потрібно після того як зіллєте маринад, інакше сіль зреагує з газованою водою і м’ясо стане жорстким.
Інгредієнти:
- вода сильногазована – 1л;
- цибуля ріпчаста – 4 шт.
- приправа до м’яса – 4 ч. л.
- свинина м’якоть – 2 кг;
- сік лимонний – 4 ст. л.;
- сіль – 1 ст. л.
Спосіб приготування:
- М’якоть свинини потрібно обполоснути в холодній воді й нарізати великими шматками.
- Цибулю очистити і порізати великими кільцями, товщиною приблизно 1 см.
- Перекладіть шматки м’яса в глибоку каструлю і натріть приправою. Додайте кільця цибулі і перемішайте.
- Залийте холодною сильногазованою водою, так щоб всі шматочки м’яса були покриті, додайте сік лимона і перемішайте. Накрийте кришкою і приберіть в холодильник на 3-4 години або на всю ніч.
- Вже через 3 години шматочки свинини, ввібравши маринад, злегка збільшаться в обсязі. Безпосередньо перед приготуванням злийте воду, посоліть і перемішайте.
- Нанизуйте шматочки м’яса на шампури, чергуючи з кільцями цибулі.
- Обсмажте шашлик до готовності над розжареним вугіллям в мангалі, періодично повертаючи шампури. Готовність м’яса потрібно перевіряти надрізавши шматочок гострим ножем, якщо сік, що виділяється з м’яса, прозорий – шашлик готовий.
- Зніміть шматочки м’яса з шампурів, і подавайте зі свіжими овочами, зеленню і лавашем.
Декілька порад для смачного шашлику
Читайте також: ЯК ПРИГОТУВАТИ ШАШЛИК: ПОРАДИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
Нагадаємо базові принципи приготування шашлику:
- Вибирайте м’які шматки свинячої туші, для шашлику найкраще підходить шийка (найм’якше м’ясо з тонкими прошарками жиру), окіст (м’ясо середньої м’якості, майже без жиру), карбонад (пісне м’ясо, вимагає розм’якшуючого маринаду, що затримує сік всередині), вирізка (необхідні чисті шматочки без прожилок і бажано з жирком).
- Замаринувати шашлик необхідно заздалегідь: мінімальний час 1 годину, максимальна – 12 годин (на ніч).
- Розріжте м’ясо на шматки однакового розміру, так буде гарантовано, що все м’ясо промаринуется і просмажиться в один і той же час.
- Додавайте в маринад рослинну олію, вона допоможе м’ясу просочитися ароматом і смаком спецій.
- Соліть шашлик не на початку маринування, а перед смаженням, це можна робити в каструлі або відразу на шампурах, так в м’ясі збережеться більше природного м’ясного соку.
- Шашлик готовий, коли з м’яса при надрізання виділяється прозорий сік (НЕ рожевий), якщо сік не виділився взагалі, то м’ясо вже пересушене, зменшіть час приготування наступної партії.
- Не слід маринувати шашлик в дерев’яному посуді. Дерево відмінно вбирає, і як наслідок, забере частину маринаду і смаку.
- Не рекомендується також використовувати металевий посуд (особливо алюмінієвий), так як при тривалому контакті з кислим середовищем маринаду, метал може виділити небезпечні для здоров’я речовини.
- На шампурі шматки мають прилягати щільно один до одного, великі в середині, дрібні по краях. Цибулю смажимо на окремому шампурі, щоб не згоріла.
- Шампури на мангалі тримаємо ближче один до одного, намагаючись закрити максимальну площу верхньої частини. Завдяки такому розташуванню, м’ясо приготується швидше, оскільки жар буде циркулювати всередині мангала.