Ви зараз переглядаєте ВЕСНЯНА ПОСАДКА ПОЛУНИЦІ: ПІДГОТОВКА, ДОГЛЯД, ПОРАДИ

Полуниця (іноді її ще називають «суниця садова») – ягода, що має яскравий червоний колір, приємний солодкий смак і володіє багатьма корисними лікувальні та профілактичні властивості.

Весняна посадка полуниці не принесе великого врожаю в перший рік, зате у неї є одна важлива перевага: молоді кущики мають запас часу для кращого вкорінення, а в разі загибелі одного або декількох саджанців є можливість їх замінити – адже до нового сезону майже рік. У статті розглянемо посадку полуницю навесні та розповімо про деякі особливості робіт на грядці.

Різновиди полуниці

Існує величезна кількість різновидів полуниці, які відрізняються багатьма параметрами: вагою плодів, кольором, умовами утримання. Про найбільш популярних видах піде мова далі.

Читайте також: КОЛОНОВИДНІ ПЛОДОВІ ДЕРЕВА: ДОГЛЯД ЗА КОЛОНОВИДНИМИ ДЕРЕВАМИ

Весняна посадка полуниці
Весняна посадка полуниці

Полуницю можна розділити на 2 основних види: ту, що плодоносить один раз за сезон і ремонтантну – плодоносить весь сезон (кінець весни – початок осені). У свою чергу, перший вид полуниці підрозділяється на ранні, середні й пізні сорти.

Ремонтантна полуниця відрізняється від звичайної садової тим, що у неї максимально розтягнутий період дозрівання та збирання ягід. Він може тривати з кінця травня (початку червня).

А ви знали, що існує різновид білої полуниці, якою може похвастатися далеко не кожен. Біла полуниця є гібридом, який був виведений за допомогою схрещування суниці з Чилі та суниці віргінської. Ця культура росте на різних континентах, і через якийсь час ягода втратила свій ген, який повинен відповідати за червоний колір. Завдяки цій властивості, дана культура прекрасно підходить для людей з алергією на червоний пігмент.


Весняна посадка полуниці

Ремонтантні сорти полуниці й суниці


Весняна посадка полуниці

Найбільші сорти полуниці


Весняна посадка полуниці

Біла полуниця й суниця


Коли краще садити полуницю: восени або навесні

Замислюючись над цим питанням, варто взяти до уваги сорт полуниці. Активність розвитку саджанців залежить від довжини світлового дня й температури грунту. Перша фаза зростання настає ранньою весною, коли грунт прогрівається до +9 … + 10ºС, а світловий день збільшується. Друга фаза настає восени, коли температура грунту знижується до + 20ºС.

Якщо ви вибираєте ранні сорти, то їх коренева система найбільш активно розвивається при досягненні грунтом температури +16 /+ 18ºС і при короткому світловому дні. Тому рекомендований час посадки: серпень-вересень. За цей час культура повністю розвине кореневу систему й зміцнить листя, готуючись до зими.

Ремонтантні сорти, тобто, які не залежать від світлового дня, можна висаджувати в будь-який час. Тому багато хто вибирає період весни, щоб зібрати перший урожай вже влітку. Не рекомендується посадка ремонтантів восени, оскільки вони дуже теплолюбні.

Вибір періоду посадки залежить і від її цілей. Якщо ви збираєтеся використовувати саджанці для отримання посадкового матеріалу, кращим вибором стане весна. Оскільки плодоносіння у таких сортів в перший рік після посадки мінімальне, за цей період зміцнюється зелень. Якщо вам потрібні кущики для збору багатого врожаю, варто почати восени, щоб до літа закласти міцну основу для плодоносіння.

Читайте також: ЯК ВИБРАТИ САДЖАНЦІ ТРОЯНД? ВИДИ САДОВИХ ТРОЯНД

Весняна посадка полуниці
Весняна посадка полуниці

Отже, ми розібралися і тепер знаємо, що полуницю можна висаджувати як восени, так і навесні. Все залежить від сортів полуниці та ваших планів.

Підготовка ґрунту для посадки саджанців полуниці

Попередньо необхідно підібрати відповідне місце. Це повинна бути ділянка на добре освітленій території, бажано врахувати розташування грядок з півночі на південь. Можна також проводити висадку на схилі в 2-3 градуси.

Якщо раніше на цій ділянці вже вирощувалася полуниця, то варто дати землі відпочити 3-4 сезони, щоб збагатити свій склад. Також не рекомендується висадка поруч з рослинами, які вимагають іншого режиму поливу або здатними затінити кущики.

Кращим грунтом для роботи є чорнозем і супіски. Для підвищення пухкості можна додатково внести в грунт пісок.

За 1 місяць до посадки обов’язково проведіть дезинфекцію. Для цього варто купити спеціальну дезинфікуючу суспензію для приготування розчинів. Виробники вказують на упаковці пропорції для приготування і необхідну кількість розчину на 1 м2 грунту.

Весняна посадка полуниці
Весняна посадка полуниці

Для збагачення грунту використовують органічні добрива . Кращим вибором вважається гній або компост. Для закладки потрібно змішати 1 відро органіки з 1 склянкою деревної золи. Суміш викладають на грунт в кількості 2 відра на 1 м2, після чого перекопують.

Весняна посадка полуниці: методи висадки

Існує безліч методів висадки, кожен з яких вимагає різного ступеня догляду за кущами в процесі росту. Наводимо найбільш популярні з них.

  • Кущова. Кожен кущ висаджують на відстані 40-60 см один від одного. При такій посадці забезпечена хороша циркуляція повітря й освітленість, що дає хороший урожай. За ділянками між кущами необхідний постійний догляд, оскільки на них активно розростаються бур’яни;
  • Гніздова. Кущики висаджують за формою шестикутника, з відстанню між саджанцями 10 см і відстанню між гніздами 30 см. Такий спосіб посадки дає хороший урожай, але вимагає великої кількості саджанців;
  • Грядками. Можна посадити рослини одиночними рядами з відстанню 15 см між кущами і 60 см між рядами. Або парними грядками з відстанню між двома рядами 20 см, а між парами рядів 60-80 см;
посадка полуниці
Весняна посадка полуниці
  • Килимова. Кущики висаджуються на відстані 7 см, між рядами не більше 30 см. Такий спосіб посадки дає меншу врожайність, але вимагає менше часу для догляду. Під килимом з листя краще зберігається волога і менше ростуть бур’яни;
  • Агроволокно. Щоб виключити проникнення бур’янів в грунт під кущами і створити оптимальні умови для росту, грядки можна ізолювати агроволокном. Для цього знадобиться плівка чорного кольору щільністю 60 г / м2. По краях грядок встановлюють опори. Між ними натягується плівка і фіксується рейками або цеглою. Кожен лист стелиться з нахлестом на наступний. У плівці проробляють отвори з частотою розсадження кущиків, яку ви вибрали із запропонованих вище варіантів. Після цього проводиться висадка.

Посадку краще проводити в похмуру погоду або ввечері. Перед посадкою саджанці повинні полежати в прохолодному місці 1-2 дні. Якщо у саджанців довге коріння, їх можна підрізати до довжини 8-10 см. Серце розсади при заглибленні має перебувати на одному рівні з грунтом. Не можна закопувати або сильно піднімати його, щоб уникнути перезволоження або, навпаки, пересихання. Коріння перед зануренням в землю потрібно ретельно розправити.

Догляд після посадки

Відразу після висадки слід помірно полити, оскільки грунт навесні досить вологий. Щоб уникнути перезволоження, але при цьому зберегти оптимальні умови для кореневої системи, використовується мульчування (вкривання поверхні ґрунту соломою, перегноєм, мульч-папером тощо). Під кущик укладається сіно, тирса або компост. Ці матеріали створюють щільне покриття, яке не дає волозі випаровуватися. Регулярно варто використовувати підгодівлю.

Весняна посадка полуниці
Весняна посадка полуниці

Рецепти добрив:

  • на 5 л води необхідно додати 0,5 ст.л сульфату амонію і 1-2 стакан гною. Все перемішати і виливати під один кущик не менше 1 л;
  • змішайте коров’ячий гній і пташиний послід в пропорціях 1:10, поливайте по 0,5 л під кожен кущ.

Якщо ви правильно все зробили, до зими сформуються сильні кущики, які здатні пережити холоди. На наступний рік влітку ви зможете зібрати хороший урожай. Можна домогтися гарного плодоносіння і в перший рік після посадки, для цього ряди розсади спеціально загущують. Після збору ягід грядки потрібно прорідити.

У підсумку в перший рік ви отримаєте помірне плодоносіння, на наступний рік урожай вважається найбагатшим. На третій рік кількість врожаю не знижується, але плоди стають меншого розміру. Після трьох років плодоносіння істотно знижується, тому рекомендується видалення старих кущів і висадка нових.

Поради та хитрощі

Крім усього перерахованого, є також маленькі хитрощі й поради, якими користуються вмілі садівники, щоб отримувати багато ягід з року в рік:

Весняна посадка полуниці
Весняна посадка полуниці
  • Полуниця приносить плоди в середньому три тижні. Однак можна піти на невелику хитрість, щоб отримувати свіжі ягоди довше: можна висадити полуницю кількох сортів (пізній, скоростиглий, середньостиглий). В такому випадку можна отримувати ягоди постійно, майже півтора місяця, із завидною регулярністю.
  • Вирощування таких овочів і трав, як буряк, морква, цибуля, селера, кріп і т. д. допоможуть дати хороший полуничний урожай: садова суниця, висаджена на тих же ділянках, що і перераховані рослини, буде плодоносити краще.
  • Найкраще полуниця росте саме в легких ґрунтах. Якщо з грунтом на ділянці не пощастило, в щільний грунт можна додати торф і пісок.
  • Удобрювати грунт найкраще за місяць до безпосередньої посадки.
  • Кращі мінеральні добрива – суміші з борної кислоти, молібденовокислого амонію і води.
  • Краще не допускати, щоб довжина вусів досягала більше, ніж 10 сантиметрів: на їх розвиток йде багато поживних елементів, які могли б піти на розвиток рослини. В іншому випадку можна значно скоротити одержуваний урожай ягід.

Слідуючи всім перерахованим правилам і порадам, можна отримати чудовий урожай цих соковитих і солодких ягід. Не дивлячись на уявну спочатку складність, все прийде з досвідом, і в майбутньому догляд за полуницею буде здаватися не складною процедурою, а приємними клопотами.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь