Ви зараз переглядаєте ВЕСНЯНА ОБРІЗКА ДЕРЕВ: ТЕХНІКА, ВИДИ Й ТЕРМІНИ

Власники садів не з чуток знають, наскільки важлива грамотна обрізка дерев. Одне доглянуте плодове дерево може дати урожай в кількості, порівнянному з покинутим садом. Для цього потрібно організувати правильний полив, своєчасно удобрювати рослини, боротися з їх шкідниками, а також вчасно і грамотно обрізати.

ВЕСНЯНА ОБРІЗКА ДЕРЕВ: ТЕХНІКА, ВИДИ Й ТЕРМІНИ 1

Весняна обрізка дерев – найбезпечніша для рослин. Досвідчений садівник зазвичай підходить до дерева для формування кілька разів на рік. А ранньою весною – основна робота:

  • вирізка непотрібних гілок;
  • укорочення тих, які сильно відросли;
  • виправлення крони шляхом перекладу гілок.

Але перш ніж братися за секатор, треба чітко розуміти різницю між квітковими й листовими бруньками. Якщо хочете простимулювати цвітіння й плодоносіння, то ні в якому разі не чіпайте квіткові бруньки. Впізнати їх зовсім не складно. Листові – дрібні й гострі, а квіткові – повні, округлі й часто пухнасті, знаходяться на кінцях коротких утворень.

Читайте також: ДАЧНІ ПОРАДИ ДЛЯ ТИХ, У КОГО МАЛО ЧАСУ

весняна обрізка дерев

Основну обрізку плодових рослин краще робити, коли вони знаходяться в стані спокою. Кращий час для обрізки саду – перед початком сокоруху, до цвітіння.

Весняна обрізка дерев проводиться в період з середини березня до початку травня, в залежності від погодних умов і місцерозташування.

Для чого потрібна весняна обрізка дерев

Обрізка виконується для вирішення різних завдань. Якщо її не робити, рослини можуть неконтрольовано рости, це веде до зниження урожаю. При цьому зменшується розмір плодів і їх краса. Весняна обрізка дерев дозволяє контролювати зростання рослин, а також впливати на розмір зібраного врожаю. Від поставлених цілей буде залежати найбільш підходящий вид обробки.

Читайте також: КОМПОСТНА ЯМА ДЛЯ ЛИСТЯ СВОЇМИ РУКАМИ

весняна обрізка дерев

ПОРАДА. Для дерева краще, якщо видалити 1-2 великі й густі гілки, ніж зрізати багато маленьких.

Види обрізки дерев

  • Санітарна обрізка. Припускає видалення відмерлих засохлих гілок, пошкоджених комахами або хворобами. Необхідна не тільки з точки зору естетики, а й тому, що пошкоджені гілки є основним джерелом хвороб і шкідників. Проводиться в обов’язковому порядку щовесни.
  • Регулювання плодоносіння. Впливає на регулярність збору врожаю. Метод передбачає обрізку саджанців на потрібну кількість бруньок, чисельність яких може досягати дванадцяти. Точне число бруньок, які треба обрізати, визначається сортом саджанця.
  • Формування крони. Грамотно створена крона допоможе значно збільшити врожайність. Найчастіше ця обрізка виконується з 2 по 4 рік зростання саджанця. Гілки підрізають так, щоб створити міцний каркас з сильних пагонів, вони забезпечать захист більш тонким і ослабленим гілкам. Тут потрібно все детально прорахувати, щоб гілки, розташовані всередині каркаса, могли отримувати сонячне світло в необхідному обсязі. Завдяки грамотно обробленій кроні можна підвищити врожайність і раніше отримати плоди.
весняна обрізка дерев
  • Омолодження. Даний тип обрізки актуальний лише для дорослих дерев. Старі гілки слід вкоротити або повністю видалити, залишитися повинні виключно молоді пагони. Подібна процедура повинна виконуватися кожні 4 роки.
  • Відновлення. Передбачає видалення сухостійних дерев та хворих рослин, а також їх частин.

Який повинен бути інструмент

Інструмент обов’язково повинен бути гострий і чистий. Тупі секатори, ножівки, садові ножиці й пилки не можуть виконувати чисту, без задирок, обрізку. Вони залишають рвані й загострені рубці, через що гілки згодом загнивають. З тупими інструментами складніше працювати, оскільки можна нанести травму не тільки рослині, але і самому собі. Особливо небезпечні не заточені електроінструменти.

Також треба правильно підбирати інструмент для тієї чи іншої операції. Секатор або садові ножиці більше підходять для тонких (від 1 до 3 см в діаметрі) пагонів. А вже пилкою можна акуратно зрізати товсту (понад 5-7 см в діаметрі) гілку.

Обрізка – один з головних етапів догляду за плодовим садом. Важливо не тільки чітко дотримуватися техніки, а й проводити всі дії правильно і в належний час, щоб не нашкодити деревам.

весняна обрізка дерев

ПОРАДА. Щоб дерево швидше відновилося після обрізки, місця зрізів продезінфікуйте сумішшю вапна й мідного купоросу (у співвідношенні 10: 1) і замажте олійною фарбою або садовим варом. Завдяки цьому деревний сік не буде випливати з ран.

Техніка обрізки плодових дерев

  • Видаліть всі пагони, що відходять від стовбура під гострим кутом. Згодом туди може потрапити вода, грибкова інфекція, а саме дерево може розщепнутися в цьому місці.
  • Видаліть всі «дзиги» – це гілки, які ростуть паралельно стовбуру різко вгору. Зазвичай вони не дають урожай.
  • Видаліть всі гілки, що ростуть вглиб крони. Вони загущают крону і заважають формуванню плодів на інших гілках.
  • Більшість великих гілок, які залишилися, і всі молоді гілки потрібно вкоротити на одну третину. Це стимулює появу плодоносних пагонів, і знімає навантаження з дерева, що особливо важливо при великих урожаях.
  • Всі великі й середні зрізи потрібно відразу ж замазати. І ось тут маємо ще один секрет: краще не використовувати звичний садовий вар. Він не дуже захищає від інфекцій. Скористайтеся на великих гілках – садовим бальзамом (він зазвичай містить соснову смолу), а зрізи на гілках середньої товщини замажте звичайною зеленкою.

ВЕСНЯНА ОБРІЗКА ДЕРЕВ: ТЕХНІКА, ВИДИ Й ТЕРМІНИ 2

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь