ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ! ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ

З настанням потепління свою життєдіяльність активізували кліщі. Населення активно відвідує садові ділянки, ліс, виїжджає на пікніки, що наближає їх до місця проживання кліщів. Розповімо, хто такі кліщі та як вберегтися від кліщів.

Кліщі – паразити

Якщо точніше, то кровоссальні паразити, вони є основними переносниками кліщового бореліозу (хвороби Лайма) й кліщового вірусного енцефаліту (КВЕ). Найпоширеніші й небезпечні для людини – іксодові кліщі, які також називаються лісовими або енцефалітними.

Кліщі люблять жити близько стежок й лісових доріг. Для виживання їм необхідна висока вологість повітря, тому кліщі мешкають там, де рослинний покрив утримує вологу в землі. Оптимальні місця – лісові галявини з прилеглими луками, листяні ліси, береги озер і річок. Кліщі можуть бути й у хвойних лісах з завалами з хмизу, які створюють необхідний мікроклімат. У сухих соснових борах кліщі зустрічаються рідко.

Читайте також: ЯК БОРОТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ? 8 ПРОСТИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ

Як вберегтися від кліщів
Як вберегтися від кліщів

Місця, де можна підхопити кліща у місті – це парки, сквери, газони. Найчастіше там, де залишаються зарості трави й купи гілок з листям. Але щовесни зазвичай всі парки обробляють спеціальними розчинами, тому зловити кліща на міській території малоймовірно.

Чим небезпечні укуси кліщів

Світова фауна налічує величезну кількість найрізноманітніших видів кліщів, вже зараз вчені нараховують понад 40 000 видів цих комах. У різних стадіях свого життя кліщ прикріплюється до теплокровних, а іноді й до холоднокровних хребетних тварин.

Як ми вже говорили, небезпека кліщів для здоров’я людини надзвичайно висока. Оскільки кліщ, що присмоктався до тіла, може передати людині смертельно небезпечний вірус енцефаліту або іксодового кліщового бореліозу, а іноді відразу і те й інше захворювання. Енцефаліт вражає центральну нервову систему й викликає запалення сірої речовини головного мозку. Бореліоз впливає на серцево-судинну й нервову системи з подальшим
ураженням опорно-рухового апарату людини.

Ознаки кліщового енцефаліту. Зараження вірусом кліщового енцефаліту відбувається при укусі зараженим кліщем або при роздавлюванні кліща пальцями, через мікротріщини в шкірі. Заражений кліщ чи ні, можна з’ясувати тільки після дослідження його в спеціальних лабораторіях. Тому дуже важливо відразу ж після укусу звернутися в лікарню для прийняття невідкладних профілактичних заходів і надання кваліфікованої медичної допомоги.

Чому так важливо дослідити кліща

Річ у тім, що кліщовий енцефаліт має тривалий інкубаційний період від 7-ми до 14-ти днів, а в деяких випадках від 1-го до 30-ти днів. Якщо протягом перших трьох днів після укусу людини зараженим кліщем не буде проведена профілактика захворювання, наслідки можуть виявитися вельми сумними.

Читайте також: НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД БЕЗСОННЯ: ТОП-10 РОСЛИН ДЛЯ ЗДОРОВОГО СНУ

Як вберегтися від кліщів
Як вберегтися від кліщів

Хвороба починається дуже гостро з гарячки, яка може тривати від 2-х до 10-ти днів. Стан характеризується ознобом, підвищенням температури тіла до 38 … 40 ° С. Все це може відбуватися на тлі різких головних болів в області очей, світлобоязні, швидкої стомлюваності, нудоти, блювоти, м’язових болів, судом, оніміння та потьмарення свідомості. Найхарактерніша ознака – впадіння людини в ступор (стан «Оглушення» різного ступеня). Надалі хворий може впасти в коматозний стан.

У дітей хвороба протікає ще важче і летальний результат можливий навіть протягом першої доби після появи перших ознак захворювання.

Як вберегтися від кліщів

Найдієвіші засоби, які допоможуть вберегтися від кліщів – це профілактичні щеплення проти кліщового енцефаліту, екстрена серопрофілактика специфічним імуноглобуліном, обробка територій природних вогнищ кліщового енцефаліту, розчищення приміських лісів, пропаганда методів і засобів особистого захисту від укусів кліщів.

Вакцинація обов’язкова для груп ризику, куди входять ті, чия діяльність пов’язана з перебуванням в лісі – лісники, геологи, будівельники, мисливці, працівники заміських оздоровчих закладів, туристи. До групи ризику входять також дачники й діти, які виїжджають на літо в оздоровчі табори. Їм теж варто подбати про щеплення.

Читайте також: ПСОРІАЗ: ПОРАДИ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ТЕРАПІЇ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Як вберегтися від кліщів
Як вберегтися від кліщів

Планова вакцинація проводиться за схемою і включає три щеплення. Перша проводиться в обраний день. Друга – через 1-7 місяців. Третя – ревакцинація через 12 місяців. Завершити весь прищеплювальний курс необхідно за 2 тижні до виїзду на територію з кліщовим енцефалітом. Вакцинація – найнадійніший захист від кліщового енцефаліту.

Як уникнути укусу кліща

Щоб вберегтися від кліщів, перед походом до лісу необхідно виконати ряд простих правил, які допоможуть Вам уникнути неприємної зустрічі з кліщем в «тісному» контакті:

 • Одяг повинен бути світлим – на ньому темні кліщі будуть помітнішими, тому Ви можете їх зняти раніше, ніж вони до «присмокчуться»;
 • Щоб вберегтися від кліщів, обов’язково надіньте косинку або капюшон;
 • Верхня частина одягу повинна бути з довгими рукавами й бажано з манжетами – вони запбігають заповзанню кліща під одяг через рукав;
 • Штани необхідно заправити в шкарпетки, а потім надіти чоботи;
 • Само- і взаємоогляди обов’язкові кожні 20-30 хвилин;
 • Не лягайте і не сідайте на траву;
 • Щоб вберегтися від кліщів, користуйтеся спеціальними засобами, що відлякують і знищують їх. Але пам’ятайте, що такі засоби можна наносити тільки на одяг, але не на відкриті ділянки тіла.

Зачепившись за одяг, кліщ шукає місце для присмоктування і тому він зазвичай повзе вгору. Найбільш часті місця присмоктування – місця, які мають тонку шкіру: пахова область, пахвові западини, шия, за вухами, голова. На відкритому місці, відчувши «господаря» кліщ, крім переслідування в деяких випадках, може використовувати у своїх «цілях» вітер і перенестися на відстань кілька метрів.

Якщо ви виявили кліща

Чим раніше зняти кліща, що присмоктався, тим менша ймовірність потрапляння збудників кліщових інфекцій в рану. Зазвичай (у 2 випадках із 3) від моменту укусу до інфікування рани проходить кілька годин (від 1-2 до 36).

Як вберегтися від кліщів
Як вберегтися від кліщів

Якщо ви впевнені, що за 1-2 години зможете дістатися до лікаря, видалення кліща краще довірити фахівцеві. В інших випадках його витягують самостійно. Зробити це можна за допомогою петельки з міцної нитки, спеціальної петлі-ласо, кліщового екстрактора- «обценьок» або тонкого пінцета. Захопленого інструментом кліща поступово витягають перпендикулярно поверхні шкіри. Частину ранки, що залишилася, обробляють будь-яким антисептичним засобом, переважно спиртовмісним.

Не можна:

 • Виймати кліща незахищеними пальцями.
 • Здавлювати черевце кліща або змащувати його маслом, спиртом, нафтопродуктами: при цьому інфікований вміст травної системи кліща з більшою ймовірністю потрапить в рану.
 • Видаляти кліща, розгойдуючи або обертаючи його, – в цьому випадку головка або щелепи кліща можуть відірватися й залишитися в рані.
 • Самостійно намагатися вийняти голівку кліща, що залишилася в ранці – в цьому випадку додаткове пошкодження шкіри збільшить ризик інфекції.

Після вилучення кліща, його необхідно помістити в щільно закриту ємність. Зберігати таким чином упакованого кліща можна протягом трьох діб в холодильнику при +4 С. Якнайшвидше необхідно здати комаху на перевірку в лабораторію.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь