Оливкова олія має відмінний аромат і смак. На відміну від багатьох інших масел, які витягуються з горіхів і насіння це масло отримують з оливкових плодів, отже, воно містить у великій кількості антиоксиданти рослинного походження, фітостероли і вітаміни.
Вчені стверджують: оливкова олія дозволяє знизити ризики розвитку діабету, гіпертонії, ожиріння, навіть при рідкісному використанні сприяє очищенню артерій і більш ніж на третину знижує ризик розвитку інсульту. Тобто, користь оливкової олії для організму колосальна!
Поговоримо детальніше про види оливкової олії, як її вибрати, на що звернути увагу та про користь оливкової олії.
Читайте також: КОРИСТЬ І ЗАСТОСУВАННЯ НАСІННЯ ЛЬОНУ

Різновиди оливкової олії
Всього існує кілька сортів оливкової олії:
Extra Virgin – нерафінована олія першого пресування. Готується вона шляхом механічного пресування оливок і зберігає всі корисні властивості плодів оливкового дерева. Смак і аромат у цього масла яскравий, насичений і благородний, а колір від золотого до темно – зеленого, в залежності від сорту оливок.
Використовувати нерафіновану оливкову олію можна в будь-яких стравах – в салатах, закусках, соусах і маринадах, випічці. Кислотність extra virgin повинна бути не більше 0,8%.
Зверніть увагу! Маркування extra virgin також можна позначити як virgen extra або olio d’oliva l’extravergine.
Читайте також: АВОКАДО: ЯК ЇСТИ АВОКАДО, ЙОГО КОРИСТЬ ТА ПОХОДЖЕННЯ

Pure, refined або olive oil – це олія також отримана шляхом першого пресування оливок, але після віджимання її рафінують і змішуються з Extra Virgin, зазвичай пропорції становлять 85-90% до 10-15%.
Ця олія, звичайно, не володіє настільки великими корисними властивостями, як нерафінована, але у свою чергу також має багато шанувальників у всьому світі – якщо для когось смак extra virgin olive oil здається дуже насиченим, то Pure підійде якнайкраще.
Pomace – це олія, яку отримали шляхом другого пресування оливок, в перекладі pomace означає «макуха». Простіше кажучи, оливки, що залишилися після виготовлення extra virgin знову потрапляють під прес. Після до Pomace додається 10-20% нерафінованої оливкової олії.
У цій олії ще є цінні речовини оливок, а ось смак і аромат вже не настільки насичений. Така олія відмінно підходить для смаження і фритюру, бо нічого не вбирається сильно в продукт, не “перебиває” смак і аромат основного блюда, утворює апетитну рум’яну скоринку і коштує недорого – використовувати extra virgin для фритюру може бути досить накладно.

Втім, будь-яку оливкову олію можна використовувати для смаження – його температура кипіння набагато вище інших рослинних олії, близько 190 градусів, завдяки чому при смаженні утворюється менше шкідливих речовин, також воно не окислюється, не горить, тому спокійно насолоджуйтеся широтою застосування оливкової олії і смаком страв середземноморської кухні.
Особливості оливкової олії
- Оливкова олія має випадати в осад при охолодженні – це норма. Якщо при нижче +6 не з’являється осад, то це точно не Extra virgin.
- Доведено, що вживання 25-50 мл оливкової олії в день знижує ризик серцево-судинних проблем. Подбайте про своїх батьків – замініть у них вдома соняшникову олію на оливкову.
- Оливкова олія – один з продуктів, які найчастіше підробляють. Зелений колір утворюють, наприклад, додаванням природного барвника хлорофілу.
- Чим більше виражений рівень специфічного смаку, гіркоти – тим олія багатша олеоканталом – пекучий альдегід, який володіє доведеним протираковим ефектом на організм.

На що звертати увагу при покупці
- Кращою тарою для оливкової олії є затемнене скло.
- На олії виробник зобов’язаний вказувати жирнокислотний склад – якщо не вказано, то високий ризик підробки.
- Абревіатури. IGP– зібрали і відтіснили оливки в Греції або Іспанії під пильним наглядом місцевих жителів, а очищали і розливали вже в іншому місці. DOP вказує на те, що всі операції з виробництва олії проводилися в одному регіоні.
- Оливкова олія – той випадок, коли ціна є одним з критеріїв якості. Якісна олія дешевою не буває. Оливки збирають взимку вручну. Одне дерево дає 8 кг ягід. Для 1 л масла потрібно не менше 5 кг.
Користь оливкової олії
Ви вже, напевно, багато чули про користь оливкової олії. Вона визнана одним з найбільш здорових харчових масел і зараз ви дізнаєтеся чому.
Оливкова олія знизить кислотність шлунка
Нерафінована оливкова олія має захисну дію на шлунок і здатна полегшити печію і дискомфорт.
- Для цього слід прийняти одну столову ложку на порожній шлунок, принаймні за 2 години до прийому їжі.

Бореться з запорами
Люди, що мають проблеми з травленням, зокрема запори, можуть використовувати оливкову олію, щоб впоратися з цією проблемою.
Цей продукт має легку проносну і стимулюючу дію. Оливкова олія сприяє правильній роботі кишківника і видалення відходів життєдіяльності.
- Щоб уникнути запорів, пийте 2 столові ложки оливкової олії натще.
Знімає втому ніг
Ноги кожен день приймають на себе всю вагу нашого тіла, проте ми так мало про них піклуємося.
- Щоб допомогти ногам розслабитися і поліпшити кровообіг після важкого дня, розітріть кілька крапель оливкової олії в долонях і зробіть масаж. Це досить простий спосіб розслабити ноги й зволожити шкіру.

Виводить токсини з організму
Очевидна користь оливкової олії для печінки. Поєднання оливкової олії й лимона допомагає поліпшити роботу цього органу і сприяє детоксикації організму.
Ці два компоненти сприяють виведенню токсинів та інших відходів, що перешкоджають нормальному функціонуванню печінки і несприятливо впливають на здоров’я в цілому.
- Приготуйте цілющий напій, додавши столову ложку оливкової олії і кілька скибочок лимона в склянку води. Ретельно змішайте інгредієнти і пийте на порожній шлунок.
Оливкова олія допомагає кинути палити
Тим, хто хоче кинути курити, теж буде корисна оливкова олія. Цей продукт допомагає зменшити тягу до тютюну, а також сприяє виведенню токсичних речовин з організму.
- Просто приймайте 5 крапель оливкової олії в день натщесерце.

Діє проти болю і запалення
За своїми протизапальними властивостями, оливкову олію можна порівняти з ібупрофеном.
Її можна використовувати при ревматизмі, артриті, розтягненні зв’язок, м’язовому болі або запаленні.
- Нанесіть оливкову олію на уражені ділянки. Робіть легкий масаж, принаймні, протягом 10 хвилин.
Бореться з акне
Для боротьби з акне можна приготувати натуральний тонік на основі ефірної олії лаванди і оливково\ олії екстра вірджин.
- Змішайте столову ложку оливкової олії з 10 краплями ефірної олії лаванди. Нанесіть тонік на уражені ділянки, поєднуючи з м’яким масажем обличчя.

Зміцнює нігті
Зволожуючі й регенеруючі властивості оливкової олії знадобляться в боротьбі з сухими і потрісканими нігтями.
- Просто налийте олію в миску і опустити туди кінчики пальців на 5 хвилин.
Робить волосся блискучим
Користь оливкової олії для шкіри голови і волосся полягає в його здатності добре зволожувати і відновлювати.
Якщо ваше волосся стало тьмяним і слабкими, кілька крапель оливкової олії повернуть їм силу і колишній блиск.
- Нанесіть невелику кількість масла на шкіру голови і по всій довжині волосся, а потім прийміть душ.
Зволожує і захищає шкіру
Корисні жири, які містяться в оливковій олії, глибоко зволожують шкіру і захищають її від пошкоджень, що викликаються впливом УФ-променів і вільних радикалів.
- Нанесіть тонкий шар масла на шкіру після душу і дайте йому добре вбратися.

Шкода оливкової олії
Сьогодні розповімо не тільки про користь оливкової олії, а й її шкоду. Оливкова олі може завдати організму людини деяку шкоду, а тому вживати її потрібно з розумом. Щоб застосування принесло виняткову користь, слід підходити до вживання оливкової олії раціонально, визначити для себе допустиму дозу, яку не слід перевищувати на добу. В іншому випадку надмірне вживання може завдати шкоди внутрішнім органам, викликати отруєння і симптоми печії.
До протипоказань відносять:
- Особисту непереносимість;
- Холецистит;
- Хвороби шлунка і печінки;
- Отруєння в стадії загострення;
- Хвороби сечового міхура.
Вживати масло оливи в їжу не слід, якщо Ви страждаєте хоча б одним з перерахованих вище захворювань, адже тоді продукт стимулює його розвиток і погіршення симптомів.