Ви зараз переглядаєте ГОЛОВНИЙ БІЛЬ: ВИДИ ТА ПРОФІЛАКТИКА ГОЛОВНОГО БОЛЮ

Вкрай рідко можна зустріти людей, які хоча б раз у житті не зазнали головного болю. Скарга на головний біль або цефалгію – одна з найбільш частих скарг, які зустрічаються на прийомі у лікаря-невролога. Хронічними головними болями страждає понад 13% населення.

Будь-який головний біль повинен бути приводом для звернення до невролога, щоб не пропустити патологію нервової системи або внутрішніх органів, що сигналізує про себе головним болем. Це може бути гіпертонічна хвороба, захворювання ЛОР-органів, нирок, шлунково-кишкового тракту, інфекційні, стоматологічні захворювання і т.д.

Причини головного болю

Головний біль – найпоширеніший симптом багатьох патологічних процесів:

  • Миготіння «мушок» перед очима і світлобоязнь, характерні для гіпертонії.
  • Сильний біль, що супроводжується блювотою й нудотою, – ознака мігрені, підвищеного внутрішньочерепного тиску. Також це може свідчити про пухлину мозку (або крововилив).
  • Часті напади характерні для судинних змін (атеросклероз судин мозку, гіпертонія), мігрені, захворювань очей.
  • Локалізація в частині обличчя – привід запідозрити неврит трійчастого нерва.
  • Нападоподібний біль добре знайомий гіпертонікам.
головний біль

Цефалгію провокують і інші фактори:

  • травми голови;
  • пухлинні процеси в мозковій речовині наднирника;
  • вірусне й бактеріальне інфікування;
  • гіпоксія (кисневе голодування);
  • деякі ліки (наприклад – нітрогліцерин або оральні контрацептиви);
  • прийом алкоголю;
  • вікові зміни обмінних процесів;
  • вплив хімічних речовин (отруєння окисом вуглецю);
  • захворювання, локалізовані в лицьовій частині (синусит).

Види головного болю

Часті головні болі, не обтяжені іншими симптомами, можна, в свою чергу, розділити на кілька типів: біль напруги, пучкова або кластерна і мігрені.

Головний біль напруги

Зустрічається найчастіше. З’явитися такі головні болі можуть практично у кожного, крім того, вони можуть повторюватися ледь не щодня й набувати хронічного характеру (при тривалості понад 3 місяців).

Причини:

  • втома, викликана емоційним перенапруженням;
  • психологічні та психічні проблеми: тривога, депресія;
  • фізичні та інтелектуальні перевантаження;
  • безсоння або недолік сну;
  • схильність до спазмів;
  • проблеми із зором: зниження зору, занадто високе навантаження на очі.

Симптоми головного болю напруги виражаються у здавлюючих відчуттях, зазвичай такий біль «тупий», постійний, тягучий і ниючий. Зазвичай його описують як тісний обруч на голові, іноді доходить до області шиї й грудей. Крім того, головний біль напруги не змінюється при русі, рівномірно розподілений по всій голові, а також може виражатися у відчуттях «ватяної» голови.

головний біль

Якщо такий біль наздоганяє Вас лише зрідка або взагалі в перший раз, досить буде відпочити й дати організму відновитися. А якщо втрачати працездатність в даний момент абсолютно небажано, можна використовувати анальгетики. Але якщо таки голова болить постійно, слід серйозно переглянути свій спосіб життя й звернутися до лікаря. Якщо причина головного болю в спазмах або проблемах із зором, позбутися від неї Вам також зможе допомогти тільки фахівець.

Пучкові болі

Такі болі також характеризують як суїцидальні. І, мабуть, це найбільш точний опис для пучкової болю. В цьому випадку мало буде сказати «болить голова», суїцидальними ці болі називають якраз тому, що відчуття виходять далеко за рамки терпимого й практично позбавляють людину волі до життя.

Пучковий біль гострий, пульсуючий, зазвичай він охоплює тільки частину голови, при концентрації в очниці або в області, прилеглій до неї, такий біль називають кластерним.

Найчастіше до ознаків кластерного болю додаються почервоніння ока або обох, закладення носа, піт, сльозотеча. Пучкові болі можуть посилюватися в лежачому положенні, а зняти їх відпочинком або безрецептурними ліками неможливо. Лікування головного болю такого типу можливо тільки у лікаря з визначенням її точного джерела і спеціально підібраними рецептурними препаратами, оскільки пучкові болі викликати може ряд захворювань, черепно-мозкові травми, проблеми з судинами або збої в роботі самого мозку.

головний біль

Пульсуючий головний біль: мігрень

Мігрень важко сплутати з будь-яким іншим видом болю. Зазвичай вона розташовується тільки в одній половині голови, найчастіше – в лобовій або скроневій. Мігрені являють собою чітко виражені больові відчуття пульсуючого характеру, що підсилюються при ходьбі або інших рухах.

Зазвичай цей «букет» доповнює підвищена чутливість до світла й звуку, пітливість, прискорене серцебиття, нудота, а також чорні точки, іскри або зигзаги в очах. В основному, до мігрені схильні жінки, і схильність до них може передаватися у спадок.

Причини того, що голова болить таким чином, часто ховаються в самій голові. Мігрень може виникати при дисбалансі хімічних речовин, що виділяються мозком, збої функціонування нервової системи і розширенням судин. Збудниками мігрені можуть стати дратівливі чинники: кофеїн, алкоголь, нікотин, стрес, хвилювання, яскраве світло, особливо миготливе.

Також пульсуючі головні болі можуть викликати голод, втома, занадто висока температура або задуха, і навіть деякі продукти. До останніх найбільш часто відносять ті, що насичені хімічними підсилювачами смаку і консервантами – газованої води, ковбасні вироби, чіпси і соуси.

Засіб від головного болю такого типу зазвичай, як не дивно, дуже індивідуальний. Стандартні безрецептурні знеболювальні рідко допомагають при мігрені, і найчастіше застосовуються або народні засоби, або індивідуально складене лікування головного болю, засноване на виявленні її джерела. До народних засобів профілактики і лікування головного болю такого типу відносять холод, темряву і спокій, тепле пиття, бульйони, дієту з легких страв.

головний біль

Крім вже описаних типів, також варто знати:

  • Головний біль при підвищеному артеріальному тиску найчастіше локалізується в потилиці й може носити пульсуючий характер.
  • Раптовий, гострий та наростаючий біль, який немов розпирає голову зсередини, може бути симптомом інсульту. Необхідно терміново звернутися до лікаря.
  • Постійні й тривалі головні болі можуть з’являтися при затисканні судин в шиї.
  • Головний біль може виникати при постійній напрузі м’язів шиї та плечей. В такому випадку біль пропаде при розслабленні або масажі.
  • Головні болі в області очей можуть бути провісниками серйозних проблем із зором, їм варто приділити особливу увагу й негайно записатися до офтальмолога.

Рекомендації з лікування

Самолікуванням, тривалим безконтрольним прийомом знеболюючих засобів для зняття симптомів головного болю займатися не слід.

У подібному випадку, заглушаючи біль, пацієнт жодним чином не впливає на його причину, яка може бути дуже серйозна. Більш того, щоденне зловживання анальгетиками призводить до зворотного ефекту – виникає абузусних головний біль. Щоденний безконтрольний прийом анальгетиків призводить до лікарської хвороби, яка спостерігається у 20% населення розвинених країн.

Необхідний комплексний підхід до лікування в залежності від виявлених при обстеженні патогенетичних механізмів розвитку головного болю. У кожному конкретному випадку лікування підбирається індивідуально і включає як купірування нападів головного болю, так і лікування в період між нападами.

В арсеналі лікаря – медикаментозні методики, голкорефлексотерапія, психотерапія, аутогенне тренування, постізометрична релаксація, мануальна терапія (особливо для зняття напруги м’язів при головному болі напруги), біологічний зворотний зв’язок, масаж, лікувальна фізкультура, фізіолікування, міліметрова резонансна терапія, лазеротерапія, гомеопатичні підходи.

головний біль

Сучасні медикаментозні підходи до лікування головного болю включають комплекс судинних, ноотропних препаратів, антидепресантів, м’язових релаксантів (засобів, що розслабляють м’язи). Немедикаментозні методики застосовуються поряд з медикаментозними або замість них при індивідуальній непереносимості або алергічних реакціях на лікарські засоби, при лікуванні абузусного головного болю, пов’язаного з тривалим прийомом великих доз анальгетиків.

Головний біль: профілактика

Засоби профілактики головного болю, перш за все, актуальні для головного болю напруги, оскільки його поява безпосередньо залежить від способу життя. Найбільш важливий відпочинок, як фізичний, так і інтелектуальний, і емоційний.

Здоровий сон, корисна їжа й емоційний спокій здатні позбавити від головного болю без допомоги будь-яких препаратів. Зверніть увагу на якість свого сну: чи достатньо часу Ви перебуваєте в царстві Морфея, чи підходяща в спальні температура й вологість. Крім того, повноцінному відпочинку може перешкодити занадто висока концентрація вуглекислого газу в кімнаті, звідки виникає відчуття задухи, безсоння і той же головний біль.


І наостанок: пам’ятайте, що головні болі можуть виникати під час дієт. Такий біль може бути ознакою того, що мозок не отримує достатньої кількості поживних речовин. При появі головного болю під час дієти слід негайно проконсультуватися з лікарем, а також звернутися до дієтолога, який допоможе Вам підібрати правильний дефіцит калорій для здорового схуднення.

Залишити відповідь