Чи любите ви читати книги? А чи вмієте ви читати правильно? Більшість людей прочитують близько 1000 книг за все життя, але є й ті, хто не читає їх зовсім.
Навіщо читати книги
Людину, яка обожнює читати книги, видно за версту. Вона всебічно розвинена і розумна, при цьому виступає відмінним співрозмовником. У житті таким людям набагато легше справлятися з труднощами та досягати своїх цілей.
Нарешті, практично всі успішні особистості приділяють читанню значну частину свого часу. Воррен Баффет, Білл Гейтс, Павло Дуров — всі вони читають від 50 книг щорічно і закликають до цього людей у своїх публічних виступах та інтерв’ю. Але чи дійсно книги такі корисні, як заведено вважати?
Читайте також: 10 ЛАЙФХАКІВ, ЩОБ ЧИТАННЯ НЕ БУЛО МАРНИМ

«Знання — це сила», – твердять кожному з нас з раннього дитинства, але це твердження не зовсім вірне. Знання — це лише потенційна сила, яка нічого не коштує, поки її не застосують на практиці. Цим фактом пояснюється те, що з мільйонів книголюбів лише деяким вдається домогтися більш-менш значних висот. Невикористані знання марні, а результати приносять виключно дії.
Види читання
Однак книги дають більше, ніж просто набір фактів. Розрізняють декілька видів читання.
- Вивчення. Повільне читання з метою повністю вивчити та зрозуміти написане. Мається на увазі застосування отриманих знань надалі. Таким способом читають найбільш важливу літературу або окремі її фрагменти.
- Ознайомлення. Так найчастіше читають художню літературу. Читач знайомиться з основним змістом тексту, аргументацією автора. Ступінь розуміння інформації становить близько 70%.
- Перегляд. Читач швидко переглядає текст, щоб визначити, чи міститься в ньому потрібна інформація, після чого приймає рішення про глибше вивчення написаного.
- Пошук. Читач шукає конкретні відомості, не читаючи текст повністю. Фрагмент, в якому були знайдені потрібні дані, детально вивчається.
Читайте також: КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ, ЯКІ ЗМІНЯТЬ ЖИТТЯ НА КРАЩЕ

Користь пошукового і переглядового читання обмежується швидким отриманням потрібних даних. Вивчальне й ознайомлювальне читання в цьому плані набагато продуктивніше. Людина не просто отримує сухі факти, але також долучає аналітичну і творчу частини мозку.
Користь читання книг
Книги роблять людей щасливішими. До такого висновку прийшли вчені з університету Ліверпуля. На основі опитування 4000 чоловік з’ясувалося, що люди, які читають, менше страждають від депресії, легше справляються з проблемами та мають вищу самооцінку.
Книги захищають пам’ять. Факт встановили дослідники з Американської академії неврології. В експерименті взяли участь 294 людини приблизно за 6 років до своєї смерті. Виявилося, що читання здатне більш ніж на 32% сповільнювати темп зниження пам’яті під час старіння.
Читання підвищує інтелект. Вчені з Королівського коледжу Лондона та університету Единбурга близько 9 років спостерігали за 1890 парами близнюків. В ході експерименту було встановлено, що між навичками читання і когнітивними можливостями випробовуваних простежується чітка залежність. Іншими словами, чим більше людина читає, тим краще вона розвинена як особистість.
Читайте також: НАВІЩО ПОТРІБНІ АУДІОКНИГИ? ЇХ ПЕРЕВАГИ Й НЕДОЛІКИ

Ці зміни можливі тільки при пильному й ознайомчому читанні, коли читач занурюється у свого роду транс, залишаючись віч-на-віч зі своїм розумом. Такий психічний стан найчастіше настає тоді, коли людина читає щось дуже цікаве протягом деякого часу. Зовнішній світ зникає, а на його місце приходять яскраві образи, створені уявою на основі прочитаного. Це означає, що мозок зосереджений тільки на книзі й активно розвивається, задіявши обидві півкулі.
Виходячи з цього, книги важко ділити на «корисні» і «непотрібні». Адже самі по собі вони є тільки згустком інформації, а особистісне зростання відбувається в основному шляхом самого процесу читання. Таким чином, при вивченні художньої літератури буде активніше працювати й вчитися права, творча півкуля мозку, а нехудожньої — ліва, аналітична півкуля.
Ефективне читання книг

- Встановіть мету. Користь від читання буде максимальною тільки в тому випадку, якщо у нього є чітка мета. Наприклад, якщо вам потрібно терміново знайти важливу інформацію, має сенс скористатися переглядовим або ознайомчим методом читання, а корисний фрагмент вивчити більш глибоко. Якщо ж за допомогою книги ви сподіваєтеся навчитися чогось у всіх деталях, підійде вивчальний спосіб.
- Виберіть хорошу книгу. Читати все підряд — погана ідея. Вибирайте тільки якісну літературу. Почитайте відгуки та рецензії, уважно перегляньте вміст. Не приступайте до читання, поки не переконаєтеся, що в книзі міститься саме те, що ви шукаєте.
- Читайте короткими сеансами. Прочитане «залпом» запам’ятовується погано. Якщо ви збираєтеся читати книгу вивчальним або ознайомчим способами (повністю), розділіть процес на кілька днів або навіть тижнів. Нехудожню літературу найкраще читати вранці, коли мозок бадьорий і відкритий для нових знань, а художня більше підходить для вечірніх сеансів.
- Записуйте прочитане. Читаючи спеціальну літературу, записуйте найважливіші тези. Так ви набагато краще їх запам’ятайте і будете мати можливість швидко відшукати їх в разі потреби.

- Відмовтеся від перфекціонізму. Не читайте просто тому, що «шкода кидати». Якщо книга виявилася для вас марною, в цьому немає сенсу. Дайте їй спокій і займіться дійсно потрібною літературою. Не важливо скільки ви прочитаєте, якщо нічого не запам’ятаєте і не засвоїте.
- Читайте регулярно. Привчіть себе до щоденного читання і незабаром ви помітите, як ваше життя почне змінюватися на краще. Ви станете впевненіші, розумніші, дотепніші, товариські, а труднощі на життєвому шляху перестануть вас лякати.
Тільки уявіть, що можете навчитися абсолютно будь-якому умінню, поспілкуватися з великими людьми, які померли тисячоліття назад, дізнатися практично будь-який факт, відомий людству. Яким би не було ваше питання, відповідь на нього міститься в книгах, оскільки багато сотень людей задавалися їм до вас. Словом, в битві на життєвих фронтах книги — найкраща зброя. Озброюйтеся!
