Співбесіда – невід’ємний етап при влаштуванні на роботу, викликає в більшості випадків стрес у претендентів. Але розмова дозволяє в особистому спілкуванні представити себе в найвигіднішому світлі, що вигідно відрізняє співбесіду від таких способів відбору, як тестування або анкетування.
Отже, ви проробили все необхідне, вам подзвонили з компанії й запросили на співбесіду. Здається, що заповітне робоче місце у вас в кишені. Але за однієї умови – якщо ви підготувалися до зустрічі з наймачем.
Як пройти співбесіду: рекомендації
Кілька рекомендацій як підготуватися до співбесіди:
- Намагайтеся знайти всю доступну інформацію про діяльність компанії, її корпоративну політику, вимоги до персоналу. Це допоможе вам зорієнтуватися під час інтерв’ю. Заздалегідь підготуйте питання, які ви хотіли б задати. Вони можуть стосуватися діяльності компанії, організації роботи та основних цілей того підрозділу компанії, в якому пропонується позиція. Можна поцікавитися, в зв’язку з чим відкрита позиція й уточнити основні посадові обов’язки.
Читайте також: ПРАВИЛА УСПІХУ: ЯК ЗМІНИТИ ЖИТТЯ НА КРАЩЕ?

- Підготуйте невелику розповідь про себе (інтерв’юери просять розповісти про себе досить часто, тому фраза «спочатку ми б хотіли почути, що ви можете розповісти про себе …» не повинна поставити вас в глухий кут). Ваша відповідь повинна бути досить конкретною і короткою. Намагайтеся повідомляти тільки конструктивну інформацію. Як правило, задаючи таке запитання, інтерв’юер хоче почути інформацію про вас як про фахівця. Можна заздалегідь прорепетирувати ситуацію з співбесідою з родичами або друзями, програвши можливі питання. Перелік таких питань досить стандартний.
- Прочитайте опис вакансії і зіставте його зі своїм резюме. Чи приймали ви участь у проектах, проходили навчання і чи можете ви навести приклади з попереднього досвіду, які можуть бути доречними на цій позиції? Відрепетируйте ваші відповіді вдому та вголос і, якщо у вас є така можливість, нехай вас хтось послухає й дасть свів зворотний зв’язок. Така ретельна підготовка гарантує те, що ваша зацікавленість і завзяття не будуть виглядати награним, а візьмуть форму чітких і структурованих відповідей. Це також продемонструє те, що ви заздалегідь попрактикували в проходженні співбесіди, що теж говорить про те, що ви дуже хочете отримати цю роботу.
Увага! Якщо досвіду роботи у вас немає, розкажіть, чим вас приваблює обрана сфера діяльності.
- Ставте питання. Сама співбесіда – прекрасна можливість дізнатися більше про позицію й «відчути» атмосферу в компанії. Поставте питання про те, з ким із колег ви будете взаємодіяти в рамках реалізації того чи іншого проекту, як буде оцінюватися ваша ефективність, які інструменти або програми будуть у вашому розпорядженні. Так ви теж отримаєте важливі дані про структуру компанії, її технічну оснащеність та яка прийнята в ній система оцінки ефективності співробітників. Не пропустіть можливість дізнатися у рекрутера, де він сам працював до того, як прийшов в цю компанію, і які обов’язки виконував. Це дозволить вам встановити хороший особистий контакт і проявити свої комунікаційні навички.
- Всі ці питання дозволять на різних рівнях показати зацікавленість в роботі.
- По-перше, підготовлені питання – це знак того, що ви настільки хочете отримати цю посаду, що подбали заздалегідь і провели підготовчу роботу перед зустріччю.
- По-друге, вони покажуть, що ви хочете знати більше про саму роль, співрозмовника і компанії в цілому.
- В кінцевому підсумку, отримавши відповіді на продумані й поставлені запитання, ви зможете будувати свої відповіді й зміцнити свою позицію на підставі тих інсайтів, які отримаєте.

- Не нехтуйте важливістю невербальної комунікації. Посмішка, зоровий контакт, рукостискання та впевнені жести під час розмови – все це вносить важливий внесок в те, який настрій і поведінку ви транслюєте співрозмовнику. Ваша наснага і ентузіазм додадуть вам очок перед іншими кандидатами й підвищать ваші шанси отримати цю роботу.
- Ваше заключне слово. Після того, як задані всі питання, але перед тим, як попрощатися й завершити співбесіду, приділіть 2 хвилини фінальній промові, в якій ви ще раз розкажете, як зацікавлені в цій роботі, й чому компанія повинна зробити вибір на вашу користь. Якщо можна так висловитися, це ваш «останній шанс» справити позитивне враження на рекрутера, тому будьте короткі й говоріть по справі. Можливо, після цієї промови вас і запам’ятає рекрутер. А щоб вона вийшла дійсно гарною, її теж варто відрепетирувати вдома.

- Нагадайте про себе і подякуйте. Після співбесіди чемно нагадайте рекрутеру про себе, направивши йому лист, де ви подякуйте йому за зустріч і ще раз вкажіть, як важлива для вас ця робота. У цьому листі можна також попросити людину, яка безпосередньо проводила співбесіду, направити вашу подяку й присутньому на зустрічі потенційному керівникові. Цей лист повинен бути коротким, приємним і по справі. Уявіть, що це ввічлива, але дуже професійна «вишенька на торті».
Поведінка на співбесіді
Створіть позитивне враження про себе:
- увійшовши до кабінету привітайтеся, посміхніться і тільки після цього проходьте;
- дочекайтеся запрошення присісти й займіть запропоноване місце, витримуючи вільну, але не розв’язану позу – обидві ноги на підлозі, руки на столі або колінах, спина пряма, голова спрямована на співрозмовника;
- не кладіть на стіл нічого зайвого, крім ручки й блокнота;
- зберігайте візуальний контакт з інтерв’юером, але не «свердліть» його поглядом;
- підтримуйте вільну відкриту позу, не закидайте ногу на ногу, не схрещуйте руки й не підпирайте ними голову, не соромтеся жестикулювати, але не будьте занадто розв’язним.

Ведіть невимушену розмову:
- говоріть на співбесіді спокійно, як в звичайній розмові, не підвищуйте тон і стежте за емоціями;
- підлаштовуйтеся при розмові під інтерв’юера, стежте за зміною інтонації розмови;
- намагайтеся говорити короткими, але повними фразами, що вселяє співрозмовнику довіру, виділяйте в бесіді ключові слова;
- слідкуйте за своєю мовою, вживайте активні дієслова (я володію, я вмію), уникайте невизначених фраз (напевно, можливо, швидше за все).
Питання на співбесіді
Продумайте можливі питання і підготуйте відповіді на них заздалегідь. Швидше за все, питання стосуватимуться вашої розповіді про себе і даних, зазначених у вашому резюме. Вислухайте питання не перебиваючи, якщо щось не зрозуміли – вибачитеся і перепитаєте. Відповідайте спокійно на будь-які, навіть незручні запитання, будьте відверті.
Щодо інформації, представленої в резюме, треба бути готовим прокоментувати написане. Наприклад, якщо ви пишете, що прекрасно вирішуєте конфліктні ситуації, то інтерв’юер може попросити розповісти ситуацію з життя, де ви проявили себе таким чином.

Також може виникнути питання про передбачуваний заробіток, тому потрібно орієнтуватися про рівень оплати в даній галузі, або вказувати ту суму, яка фігурувала в оголошенні про вакансію.
Чим приваблює вас робота в нашій компанії? Згадайте інформацію, зібрану перед співбесідою, згадайте про досягнення й переваги компанії, розкажіть, як ваша діяльність може допомогти розвитку успіху.
Які у вас є недоліки? Співрозмовник не бажає знати всі ваші недоліки, йому важливо бачити, як ви вмієте підносити незручну для вас інформацію. Не розказуйте про всі свої слабкості, а краще побудуйте відповідь так, щоб ваші недоліки могли звучати як переваги.
Чому ви звільнилися з попереднього місця роботи? Не розповідайте про поганого начальника, відносини з колегами, умови праці або недоліки організації. Зупиніться на побутових причинах (незручно добиратися, переїхав в інший район і т.п.). Скажіть, що вирішили змінити місце роботи для того, щоб розвиватися й спробувати свої сили в більш великої компанії.
Актуальні вакансії завжди можна знайти за посиланням.