За читанням можна не тільки приємно провести час, але і витягти з нього не аби яку користь. Хороші книги, безумовно, роблять нас розумнішими. На щастя, читання знову повернулося в моду. Ви вже долучилися до цього тренду? Зараз ми поділимося корисними порадами, які перетворять вас в «людину, яка читає» і навчать правильно це робити — зручно, швидко, багато і з користю для розуму.
1. Читання – звичка
Просто заведіть правило — півгодини читання в день, замість безглуздого веб-серфінгу, перегляду фоток в Instagram і сидіння біля телевізора. Почніть з 10 хвилин (просто змушуйте себе) й зовсім скоро вас від книг за вуха не відтягнеш. Якщо бути точнішими, то тижнів через 2-3, адже приблизно стільки формуються нові звички.
2. З олівцем у руці
Приступайте до читання лише після того, як у вашій руці виявиться олівець. Немає можливості підкреслити або зробити закладку? Вважайте, що час витрачений даремно. Таке читання — марне. А користь потрібно витягувати з усього, навіть якщо мова йде про читання бульварного роману. Підкреслюйте, робіть замітки на полях — читайте з усвідомленням.
3. Потрібна річ — закладка
Напевно більшу частину книг ви читаєте в електронному вигляді. Але ми й впевнені, що іноді ви купуєте старі добрі паперові книги? Адже утриматися від такої спокуси неможливо. А для паперових книг, відомо, потрібні закладки, які здорово економлять час в пошуку потрібної сторінки. І навіть не сподівайтеся, що «запам’ятаю і так», зазвичай це не проходить.
4. Коли зробити перерву
Випала можливість читати книгу запоєм? І все одно робіть перерви — 2-3 хвилини кожні півгодини буде достаньо. Через півгодини безперервної діяльності (а читання — це робота) нейрони втомлюються і продуктивність процесу починає знижуватися. Кращий спосіб перезавантажитися — фізична активність. Пройдіться, пострибайте, відіжміться, прес покачайте. Тільки після цього з новими силами — до книги.
5. Коли читання краще відкласти
Якщо за перші 50 сторінок в книзі не знайшлося думки, гідної аналізу або місця в цитатнику, закривайте і відкладайте таку книгу в бік — це марна трата часу. Наполегливо читати кнугу не потрібно.
6. Змішуйте жанри
Вашим улюбленим жанром може бути детектив, але це не привід присвятити своє життя читанню гостросюжетних кримінальних історій. По-перше, пересичення настане в будь-якому разі, а по-друге, це цікаво — змішувати жанри. Відчизняний роман, зарубіжна сатира, бізнес-література, книга з розвитку особистості — смачно, правда? І дуже розширює кругозір.
7. Як запам’ятати книгу
Кращий спосіб запам’ятати книгу — розповісти про неї друзям, адже промовляючи отриману інформацію, ви повторюєте її. А повторення, відомо, мати навчання і запам’ятовування. Крім того, вкоріненню інформації сприяють емоції, якими ви ділитеся і які отримуєте від співрозмовника.
8. Написати відгук
Після читання книги напишіть відгук про неї. По-перше, надихнете (або навпаки) інших на читання, по-друге, закріпіть прочитане в пам’яті й по-третє, просто повправлятися у красномовстві та письменництві — розвинете літературну мову.
9. Перечитуйте замітки
Іноді перечитуйте нотатки й цитати, які дбайливо вписали в блокнот. Так ви освіжите спогади про прочитане і зможете виділити ідеї, які забули взяти на озброєння в повсякденному житті.
10. Системний підхід до читання
Контролюйте процес, використовуючи системний і стратегічний підходи. Заплануйте кількість книг на рік або час, який будете витрачати на читання щодня. Складіть список книг (wish-list), які хочете прочитати протягом певного відрізку часу. Визначте топ книг, які потрібно купити, а які можна звантажити. Такий підхід радикально відрізняється від «треба б почитати чого-небудь», адже у вас під рукою завжди буде план читання