Історія загону «Дельта» та Маркуса Фенікса закінчилася жирною крапкою в фіналі оригінальної трилогії. Epic Games продали франшизу Microsoft і вирушили підкорювати нові горизонти. Зібрана підрозділом Xbox Games Studios команда The Coalition, яка лише частково складалася з ветеранів серії, створила Gears of War 4, яка віддано трималася коренів. Майже незайману концепцію оригіналу доповнили нові герої, які підозріло нагадували старих, улюблених фанатам. За фактом четверта гра мало чим відрізнялася від попередніх. Саме тому наступна частина, здавалося, була приречена на серйозні зміни. І для початку розробники скоротили назву до Gears 5 . Було це рішення продиктоване міркуваннями маркетингу чи ні, але вийшло дуже вдало. Нове ім’я натякало на зміни в серії, якій в цьому році виповнюється тринадцять років.
Читайте також: ЩО НАС ЧЕКАЄ В TRINE 4: THE NIGHTMARE PRINCE
З іншого боку
Сюжет Gears 5 стартує відразу після кліфгенгеру з фіналу попередньої гри. Кейт дізналася про зв’язок своєї сім’ї з беззмінним противником людей, Сараною. Тепер сповнена рішучості розкрити таємницю свого походження та з’ясувати причину тривожних головних болів і галюцинацій. Саме ця дівчина, чия особиста історія стала основою сюжету, виявилася головною героїнею нової гри, відсунувши протагоніста четвертої частини на другий план. Втім, перший акт з чотирьох все ж доведеться грати за Фенікса-молодшого, але передача естафетної палички обіграна вельми гідно. Зміна ведучого персонажу в Gears 5 відбувається одночасно зі зміною концепції ігрового процесу.
Читайте також: КІНЦІВКИ BLAIR WITCH – ПОЗИТИВНА ТА НЕГАТИВНА
Розробники досить елегантно впровадили в гру елементи відкритого світу. Структурно Gears 5 схожа на Metro Exodus, де лінійні епізоди чергувалися з вільним дослідженням локацій. Проте The Coalition розставили акценти куди вдаліше. Тут і там герої натикаються на місця колишніх боїв, занедбані військові бази і аванпости, повні трагічних історій, які розкриваються через нечисленні записки і артефакти жахливого минулого.
Крім того, всесвіт гри показаний з нового боку: він загруз в нескінченному циклі насильства задовго до приходу Сарани. Завдяки тому, що сюжет Gears 5 охоплює кілька регіонів планети Сера, ми дізнаємося про конфлікти Коаліції з сусідніми державами, з’ясовуємо, як з’явилася ультимативна суперзброя «Молот Зорі», і бачимо світ за межами брудних окопів, зруйнованих міст і тунелів.
Різноманітність – найсильніша риса Gears 5
Під час проходження насиченої двадцятигодинної сюжетної кампанії герої побувають у величезній кількості найрізноманітніших локацій, від засипаних червоним піском пустель до засніжених гірських вершин, від обжитих сіл до станції ракетно-космічних військ.
Те ж стосується й ігрового процесу. На відміну від попередніх ігор серії, де битви могли тривати десятки хвилин без перерви, Gears 5 регулярно чергує запеклі битви зі спокійними епізодами, дослідженням приголомшливо красивих локацій і навіть необов’язковими активностями. Часом у гравця і зовсім відбирають зброю, надаючи можливість погуляти по рівню. Спостерігати за щоденною рутиною NPC з боку – знову на думку спадає Metro. Розробники підготували безліч різних сценок. У деяких місцях варто затриматися на п’ять-десять хвилин, щоб послухати дотепні діалоги, повні гумору і відсилань до попередніх частин.
Змінилися й сутички – не в останню чергу завдяки можливості віддавати команди літаючому роботу Джеку, який є новою версією знайомої фанатам бляшанки. Джек здатний не тільки боляче жалити супротивників електричними розрядами, а й приносити гравцеві зброю та боєприпаси, що особливо актуально в запалі бою на високих рівнях складності. Крім того, робот володіє значним переліком прокачувати здібностей, завдяки яким може паралізувати ворогів і викурювати їх з укриттів, сканувати оточення і навіть на деякий час робити героїв невидимими. Останнє особливо стане в нагоді в тих епізодах, коли гравець може отримати перевагу, таємно усунувши півдесятка ворогів перед початком бою. Спритно вправляючись з ножем і здібностями механічного помічника, гравець може і зовсім завершити сутичку без єдиного пострілу.
При цьому всі геймплейні епізоди не тільки вміло зрежисовані та розподілені так, щоб виключити будь-яку монотонність, а й розбавлені немислимою кількістю реплік, які оживляють те, що відбуваєть. Персонажі постійно базікають, жартують, згадують минуле, обговорюють оточення і ситуації, в які потрапляють, але головне – роблять неоднозначні вчинки та змінюються.
Потрібне знання серавскої мови
На жаль, харизматичних героїв недостатньо, щоб зробити історію оригінальною. Мабуть, саме центральна сюжетна лінія – найслабше місце Gears 5. Якщо четверта гра серії була своєрідним новим початком, де колишні герої виступали другорядними персонажами й передавали естафету новому поколінню, то п’ята багато в чому спирається на попередні частини, і тому рекомендувати її тому, хто не знайомий з їх сюжетом, просто не можна. В якості фундаменту вона використовує не тільки кліфгенгер «четвірки», яка закінчилася, а й оригінальну трилогію. Сюжет п’ятої «шестерні» багато в чому базується на сюжеті Gears of War 2, де герої знайомилися з історією походження Сарани та її лідером.
Звичайно, в епоху YouTube це легко вирішується, – але є й інший мінус. Сценаристи зробили ставку на несподіваний сюжетний поворот, тим самим зробивши колосальну помилку: те, що в новій грі підноситься як справжнє одкровення, більшість тих, хто грав в Gears of War 4, зрозуміли ще в її фіналі.
Втім, сюжет для серії завжди був вторинним. Основою її популярності служили герої та їх взаємодія, теми військового братства і справжньої дружби, які в Gears 5 розкриваються … інакше. Зміна поколінь не пройшла даремно, і у нових героїв з’явилися нові проблеми. Авторам вдалося добре передати динаміку відносин між персонажами і навіть урізноманітнити їх колись прісні характери, так що спостерігати за історією на екрані все одно цікаво.
Однак найбільшим проривом не тільки для «зеленої» консолі стала технічна сторона. Gears 5 являється однією з найкрасивіших і вражаючих ігор сучасності, здатна працювати в розширенні 4K при 60 кадрах на Xbox One X. Подібно ексклюзивам PlayStation, нове творіння The Coalition маскує завантаження кат-сценами, демонструє відмінні анімації й високу деталізацію. Не забули і властивий серії гігантизм: нам регулярно показують величезні споруди і здоровенних монстрів.
Gears 5 – гра цікава з усіх боків
Це і середина нової трилогії, і новий погляд на звичну формулу, і своєрідне переродження закостенілої франшизи. Розробники не стали перевертати підвалини і радикально міняти ігровий процес, як зробили автори торішньої God of War. Проте досить сильно освіжили знайому формулу, щоб заінтригувати розчарованих четвертою частиною фанатів.