Різдвяний стіл повинен бути накритий правильно. Здавна вірили, що це приверне в будинок удачу й достаток та вбереже від бід. Одним з традиційних частувань у святвечір і Різдво на Русі здавна було сочиво, або кутя. Це солодка каша, в яку додають мак, сухофрукти й навіть шоколад.
Сьогодні розповімо як варити кутю з пшениці – це класичний варіант, але приготувати це блюдо можна і з рису. Читайте детальніше!
Різдвяна кутя
Ще на Русі на Різдво було прийнято готувати кутю, вона повинна була стояти на столі в кожній родині. Це до добробуту родини, до добра, гарного врожаю, міцного здоров’я.
Різдвяна кутя – це символ урожаю, а готувалася вона на свята 3 рази:
- Перша кутя – «багата кутя» готуватися, в переддень Різдва на Святий вечір, 6 січня.
- Друга кутя – «щедра кутя», готуватися напередодні Василя (старого нового року), 13 січня.
- Третя кутя – «голодна кутя», готуватися напередодні Водохреща 18 січня.
Читайте також: РІЗДВО: ЩО СИМВОЛІЗУЮТЬ 12 СТРАВ НА СВЯТВЕЧІР?

Перед Різдвом – Святий вечір випадав на пост, але, незважаючи на це, вечерю називали «багатою кутею», тому що на стіл готували 12 пісних страв, серед яких була різдвяна кутя, пісний борщ, голубці з пшона, вареники з картоплею, вареники з капустою, вареники з маком, узвар, риба смажена, капуста тушкована, капуста квашена, гриби.
На Святий вечір, після сходження першої зірки, носили вечерю до своїх близьких родичів: онуки – до бабусі і дідуся, племінники – до тітки й дядька, хрещеники – до хрещених батьків. До всіх смаколиків, які носили діти родичам, обов’язковою була Різдвяна кутя.
Для її приготування можна використовувати як пшеницю, так і рис, ячмінь, горох, перлову крупу і обов’язково додавати мак і мед. Зерно символізує життя, яке воскресає, а мед або солодка приправа – життєву благодать.
За всіма правилами Різдвяна кутя повинна виходити трохи рідкою, але якщо Вам хочеться отримати більш густу кутю, не хвилюйтеся – вона з часом трохи загусне. У сучасній інтерпретації, кутя може готуватися на основі відвареного рису або перлової крупи. У такому вигляді кутя теж дуже смачна.
Як варити кутю з пшениці

Інгредієнти:
- Пшениця – 1 стакан (суха)
- Мак – 100 гр.
- Горіхи волоські – 100 гр.
- Ізюм без кісточок – 100 гр.
- Мед – 2-3 ст.л.
Як варити кутю з пшениці:
- Перш за все нам потрібно промити й залити окропом пшеницю. Так вона у нас звариться набагато швидше. Можна час від часу заливати новим окропом і залишати крупу у воді близько трьох години.
- Коли пшениця розпариться, викладаємо її в каструльку й варимо до готовності – близько 45 хвилин. Пшениця стане м’якою.
- Окремо в іншій каструльці відварюємо мак близько 15 хвилин. Він теж повинен трохи набрякнути. Потім його просто потрібно розтовкти до «молочка» товкачем або прокрутити через мясорубку.
- Ізюм також промийте та залийте окропом на 10 хвилин. Злийте й просушіть.
- Горіхи подрібнити в ступці або просто руками.
- А тепер все з’єднуємо в одній каструльці. Смачного!

Як варити кутю з рису
Всі знають про те, що на Різдво прийнято готувати кутю – солодку перлову або пшеничну кашу з фруктами, родзинками і горіхами. Але не всі знають, що цей рецепт можна замінити більш простим і смачним блюдом – кутею з рису!
Головний секрет смачної куті в правильному приготуванні рису. Він повинен бути розсипчастим. Для цього потрібно як слід його промити під проточною водою. Потім заливаємо його в каструлі водою один до одного, додаємо трохи солі і варимо на маленькому вогні близько десяти хвилин. Потім даємо рису настоятися під кришкою ще хвилин десять, зливаємо воду і промиваємо холодною водою. Розповімо детальніше як варити кутю з рису.

Інгредієнти:
- Рис – 500 гр.
- Яблука – 3 шт.
- Родзинки – 100 гр.
- Мак – 50 гр.
- Вершкове масло – 100 гр.
- Мед – за смаком.
- Яблука миємо, чистимо від шкірки й насіння та ріжемо невеликими кубиками. Багато хто любить додавати в кутю неочищені яблука, так каша виходить більш яскравою і барвистою, але з чищенням яблуками кутя виходить більш ніжною й не доводиться «виловлювати» яблучні шкурки з тарілки.
- У сковороді розтоплюємо вершкове масло й викладаємо в нього яблука та розпарені родзинки. Підсмажуємо яблука до золотистого кольору, але не перетворюємо їх в кашу!
- Поки яблука смажаться, поставте на середній вогонь рис, залитий водою в пропорції 1: 2 і запарьте в гарячій воді мак.

- Коли рис закипить, всипте в кашу мак і проваріть рис майже до готовності. Проблема маку в його твердості, для того щоб він став ніжним і приємним на дотик, його треба обдати окропом і трохи проварити. Тому якщо ви зможете знайти замість маку макову начинку, що використовується для випічки, сміливо беріть її.
- До практично готового рису додайте підсмажені яблука і родзинки, ретельно все перемішайте і залиште під кришкою ще на 5-7 хвилин. Після того як рис приготувався, накрийте кутю рушником і дайте охолонути приблизно до 40 градусів. Так рис розпариться і стане більш м’яким.
- До остигнулої каші додайте мед за смаком. Готову кутю зазвичай подають з узваром із сухофруктів в морозний Різдвяний вечір.