Ви зараз переглядаєте РІЗДВО: ЩО СИМВОЛІЗУЮТЬ 12 СТРАВ НА СВЯТВЕЧІР?
  • Категорія запису:Побут

Одним з найбільших і найважливіших свят в році вважається Різдво. Це великий день, в який всі християни святкують народження Христа. Різдво Христове – дивне свято, що приносить надію, умиротворення, робить світ світлішим і добрішим. Це сімейна урочистість, яка об’єднує всіх рідних та близьких. Традиціі Різдва найрізноманітніші як церковні, так і народні. Обов’язковим є подарунки для рідних, прикрашання будинків і, звичайно ж, святковий стіл. Різдвяний стіл – головний атрибут свята. За багаторічною традицією напередодні Різдва готують 12 страв, які прикрашали святковий стіл. Різдвяний вечір – це останній вечір поста. За традицією, що склалася, в цей день не їли до того, поки не з’являлася на небі перша зірка.

Які страви готувати на Святвечір?

Якщо ви вирішили відзначати Різдво за всіма правилами, то починати святкувати потрібно в Святвечір, 6 січня.

Читайте також: ЧИ ПРАВИЛЬНО СВЯТКУВАТИ РІЗДВО 25 ГРУДНЯ?

Різдво

Незважаючи на те, що всі страви пісні, вони дуже ситні й поживні. Головною стравою є кутя. Це центральне блюдо, з якого починається свято. Вона готується з пшениці, але може використовуватися рис або ячмінь. Заправляється медом, подрібненим маком, горіхами, сухофруктами. Крім куті, також повинні бути присутніми ще 11 страв. Страв повинно бути обов’язково 12 – як і апостолів у Христа. Традиційно до куті подається узвар. Цей напій є дуже поширеним, готується в основному з сухофруктів.

Крім цього, дуже часто на святковому застіллі можна зустріти вареники з різноманітною начинкою. Тушковані овочі, вінегрет також присутні. Голубці готують без м’яса, його замінюють грибами, подаються з тушкованою морквою і цибулею. Смажена або заливна риба завжди знаходиться на святковому столі, так як і велика кількість різноманітних солінь. Печені яблука також займають своє місце, є дуже смачною і корисною стравою.

Приготуйте на стіл дванадцять пісних страв, за числом апостолів – це традиційне меню святкового застілля. Серед них обов’язково повинні бути присутніми сочиво (кутя) і узвар – компот із сухофруктів.


Святковий стіл на Різдво

7 січня закінчується піст і на стіл подають також м’ясні страви.

Читайте також: ЯК ВИБРАТИ ІКРУ ДО НОВОРІЧНОГО СТОЛУ?

Різдво

Різдвяний птах – це традиційна страва, яка століттями подається на стіл 7 січня. Птицю можна запікати з яблуками та іншими начинками, а подавати з журавлинним, брусничним або будь-яким іншим соусом на ваш смак.

Сочиво та узвар – обрядова каша і напій повинні також бути обов’язково на столі 7 січня.

Різдвяний пиріг з сюрпризом. В пиріг як правило запікається будь-який сюрприз – наприклад, монетка і той, хто знайде це сюрприз у своєму пирозі буде в році, що наступив, наділений успіхом в усіх сферах.

7 січня можна готувати найрізноманітніші страви: риба в будь-якому вигляді; холодець; голубці з м’ясом і рисом; пельмені; м’ясна нарізка, ковбаси; паштети; салати; випічка з сиром; млинці та млинці з начинкою; пряники; пироги з капустою, грибами, маком, родзинками; киселі; компоти; вино; наливка.

Читайте також: ЯК ЗУСТРІЧАТИ НОВИЙ РІК 2020: ПОРАДИ ТА ПРИКМЕТИ

Різдвяна вечеря

Різдвяні звичаї та традиції

Є досить багато звичаїв, пов’язаних з цим святом. Обов’язковим вважається, що в цей день вся сім’я повинна перебувати вдома, не можна запізнюватися до столу, під час святкового обіду шуміти та виходити з-за столу. Ще існувало повір’я, що не можна митися на Різдво, але зараз ніяких заборон на купання не існує. Після святого вечора, приходить різдвяна ніч, в яку слід веселитися й гуляти.

Традиційними є різдвяні ворожіння. Зазвичай ними займалися молоді дівчата. Багато ворожінь були пов’язані з пошуком нареченого. Вже вранці 7 січня розпочинається перший день святкування Різдва Христового. Традиційно вся сім’я йшла до церкви. Після всі сідали за стіл святкувати закінчення посту.

Читайте також: ЯК УПАКУВАТИ НОВОРІЧНІ ПОДАРУНКИ? ВІДЕО

Різдво

На стіл виставляли відразу все, і кожен повинен був спробувати від усіх страв хоч по шматочку. Навряд чи в наші дні хтось буде сервірувати перед Різдвом стіл з 12-ти страв: часи змінилися, постять не всі, та і їжа, яка раніше вважалась святковою, тепер завжди доступна. Але, якщо ви хочете дотриматися традицій або ознайомити з ними дітей, приготуйте хоча б кутю та узвар.

Постеліть чисту скатертину, красиво накрийте стіл. Можна покласти під скатертину трохи сіна (теж традиція – адже Христос народився на сіні). Ну ось, можна починати трапезувати. Головне – навіть не страви, приготовані й сервіруванні з усілякою старанністю, а настрій ваш і домочадців: на душі має бути спокійно, добре, радісно й святково.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь