Ви зараз переглядаєте КОМПОСТНА ЯМА ДЛЯ ЛИСТЯ СВОЇМИ РУКАМИ

Компост має прекрасні властивості поліпшення якості грунту. Це хороша альтернатива іншим видам добрив, які доводиться купувати. Додавання компосту дозволить зробити глинистий грунт більш пухким, а піщаний наділити властивістю утримувати вологу. А для самостійного виготовлення компосту вдома знадобиться лише компостна яма.

Виготовлення компосту не вимагає особливих умов і високих витрат. Всі роботи зусереджені, щоб вийшла компотна яма, в яку потім будуть скидатися біовідходи для перегною. Ви можете зробити яму для компосту своїми руками або купити вже готове рішення. Добриво виходить в результаті розкладання листя, трави, харчових відходів. Також це дозволить заощадити на утилізації сміття. Досить просто складати опале листя, капустяне листя, траву в підготовлений контейнер. Також ви можете сортувати сміття. Згодом помітите, наскільки зручне повторне використання харчових відходів.

Читайте також: МОШКИ НА КУХНІ: ЗВІДКИ БЕРУТЬСЯ І ЯК ПОЗБУТИСЯ

компостна яма своїми руками

За складом таке добриво містить все необхідне, що потрібно грунту. Таке рішення може стати хорошою альтернативою використанню гною, який коштує досить дорого. До складу компосту входить азот, фосфор, калій та інші елементи, які забезпечують відмінну врожайність землі.

Компостна яма: вибираємо місце

При виборі місця варто враховувати розташування найближчих джерел води і колодязів. Це пов’язано з ризиком забруднення питної води. Під час дощу компост може рухатися у напрямку від ями до колодязя або водоймища та змішуватися з водою: це небезпечно отруєннями й загальним погіршенням якості води. При виборі місця зверніть увагу, в яку сторону стікає дощова вода, і облаштовуйте ділянку для компостування на протилежній території. Висота розташування повинна бути нижче, ніж рівень найближчого колодязя, а дальність розташування становить 25-30 метрів.

Також варто враховувати напрямок сонячних променів. Якщо протягом дня компостна яма буде прогріватися, в ній почнуться процеси бродіння, які заважають компостування. Вибирайте місце на затіненій території.

Читайте також: ТРИ РЕЧІ, ЯКІ ВИ НЕ ПОВИННІ ПИЛОСОСИТИ НА КУХНІ

компостна яма своїми руками

Добре було б проводити компостування на ділянці, віддаленій від житлових об’єктів. У процесі розкладання біовідходи можуть виробляти неприємні запахи, що не сподобається вам або вашим сусідам.

Що можна і що не можна компостувати

Принцип вибору наповнювача для ями ґрунтується на оцінці його органічного походження. Все, що має органічний склад, не включає синтетичних або інших шкідливих домішок підходить для наповнення ями.

Відповідні матеріали:

  • сухе листя;
  • хвоя;
  • чайна заварка, кавова макуха;
  • непридатні для прийняття в їжу овочі і фрукти;
  • скошена трава, сіно;
  • коріння й гілки дерев;
  • деревна зола;
  • папір (картон, серветки, газети без ламінування і кольорового друку);
  • гній;
  • нефарбовані дерев’яні вироби (дошки, уламки старих меблів, ящики, тирса).

Читайте також: ЦІКАВІ ЛАЙФХАКИ РАДЯНСЬКОГО ЧАСУ ДЛЯ ДОМУ

компостна яма своїми руками

Непридатні матеріали:

  • кістки тварин, так як можуть містити віруси;
  • екскременти тварин (в них можуть бути присутніми гельмінти, здатні зіпсувати добрива);
  • комахи-шкідники;
  • рослини зі слідами хвороб;
  • бур’яни, які вступили в період цвітіння;
  • пластик, метал, гума та інші неорганічні матеріали.

Також не варто складати в компостну яму дохлих птахів і тварин, зіпсоване м’ясо і сало, молочні продукти. Ці компоненти мають більш тривалий термін гниття і під час розкладання виділяють неприємний запах. При цьому такий вміст може залучити інших тварин або птахів-падальщиків.

Щодо використання рибних відходів і морепродуктів кожен з дачників вибирає самостійно. У цих компонентах міститься фосфор, який необхідний грунту. Мінусом є те, що компостна яма неймовіно тхнутиме, адже морепродукти й риба виділятимуть при розкладанні сильний запах. В якості вирішення можна закопувати такі відходи глибше або поміщати їх відразу на ділянку під коріння дерев для подальшого перегною.

Читайте також: ЯК ЯКІСНО ВИПРАТИ ОДЯГ: 8 ЛАЙФХАКІВ

компостна яма своїми руками

Також варто правильно укладати відходи в підготовлену для цього яму. Сухі матеріали, такі як солома, листя, потрібно чергувати з зеленими: овочами та фруктами, харчовими відходами, свіжим листям і травою. Щоб уникнути зайвого ущільнення, так як для процесу гниття потрібен кисень, необхідно чергувати м’які і тверді відходи.

Компостна яма та її види

Конструкції розрізняються за типом матеріалу, який використовується в облаштуванні.

  • класична земляна компостна яма;
  • напівзаглиблений бункер;
  • компостний ящик.

Читайте також: ГОСПОДИНЯМ НА ЗАМІТКУ: ТАК РОБИЛИ НАШІ БАБУСІ

робимо компостну яму

Перший варіант є найпростішим. Це викопана в землі компостна яма, з параметрами не менше 1×2 метри і глибиною 0,5 метра. Для спорудження досить викопати котлован, зробити борти, що зміцнюють, і постелити на дно дренаж з кори й сухих гілок. З переваг варто відзначити близький контакт із землею, що полегшує доступ земляним черв’якам. Мінусом є часта необхідність перемішування вмісту і незручність вилучення добрив.

Для створення нарівзаглибленого бункеру викопують котлован на половину глибини, в нього встановлюють опалубку і виробляють заливку стін висотою не менше 0,5 метра. Також необхідно спорудити кришку з вентиляційними отворами, щоб забезпечити належне насичення повітрям. З переваг відзначимо можливість споруди бункера на кілька секцій, легкість отримання добрив. Мінусом є необхідність самостійної підсадки дощових черв’яків, так як вони не зможуть проникнути через монолітні стінки конструкції.

Компостний ящик є надземною спорудою. Для його створення потрібно розчистити верхній шар грунту, закопати на потрібній відстані стовпчики і між ними закріпити листовий матеріал. Це може бути шифер, дошки, ДСП. Також ви можете купити вже готовий ящик. Таке рішення не вимагає особливих тимчасових і фінансових витрат. З мінусів відзначимо необхідність регулярного догляду за вмістом ящика: потрібно ретельний полив і підсадка дощових черв’яків.

Компостна яма – як облаштувати

Як приклад розглянемо варіант виготовлення компостної ями із заглибленням і стінками з дощок або бетону.

Читайте також: 9 СПОСОБІВ СТВОРИТИ ПРИЄМНИЙ АРОМАТ В БУДИНКУ

компостна яма своїми руками

Технологія виготовлення дерев’яного контейнера:

  • Викопайте яму 1×2 метри і глибиною 0,5 метра. За бажанням можна зробити її більшою, при цьому варто враховувати, що вміст потрібно періодично перемішувати, що буде зробити складніше в ямі великого розміру.
  • На дно ями покладіть дренаж з кори дерев і сухих гілок.
  • Пролийте прошарок розведеним гноєм. Для цього візьміть половину відра кінського або коров’ячого гною і розведіть його у відрі води. Дайте суміші настоятися 1-2 дні. Після цього ретельно пролити прошарок.
  • Покладіть 10 сантиметрів сухого листя і деревної золи, добре зволожте водою.
  • Насипте зверху сіна і пролийте все слабким розчином марганцівки.
  • Викладіть зверху дерен.
  • Встановіть стінки з дощечок з відступом між ними 5 сантиметрів, щоб забезпечити вентиляцію і доступ дощовим черв’якам. При бажанні яму можна розділити на дві секції. В одній будуть розташовуватися свіжі відходи, в іншій – готовий компост.
  • Зверху конструкцію необхідно закрити щільним матеріалом, наприклад, чорним поліетиленом, щоб виключити вивітрювання азоту і забезпечити потрібну температуру всередині.
  • Для рівномірного гниття необхідно перемішувати вміст три-чотири рази на сезон.

робимо компостну яму

Технологія створення бетонного бункера:

  • Викопайте котлован 1,5 × 2,5 і глибиною 1 метр.
  • Зробіть всередині опалубку і залийте бетонним розчином. При бажанні можна зробити яму на дві секції для сортування відходів і готового перегною.
  • Для виготовлення кришки, що забезпечує вентиляцію повітря, використовуйте металеві профілі та сітку-рабицю. Змонтуйте каркас з профілю і на нього приваріть або закріпіть дротом сітку. Така кришка не стане перешкодою проникненню повітря і при цьому захистить вміст бункера від птахів і тварин.

Ви можете використовувати вже готове рішення і купити спеціальний компостний ящик із пластику. Він встановлюється на землю без заглиблення. Так як матеріал не пропускає повітря, виробники спеціально передбачають наявність отворів для аерації. Для зручного вилучення готового компосту в нижній частині ящика є секція, яка знімається. При бажанні таку конструкцію легко розібрати, скласти на зберігання або перенести в інше місце.

Компостна яма: загальні рекомендації

Щоб компост вийшов якісним, необхідно підтримувати його правильну вологість. На дотик матеріал повинен мати вологість віджатої губки. Якщо не дотримуватися оптимальної вологості, матеріал почне ущільнюватися. Щоб підтримувати рівень вологи, регулярно поливайте яму, накривайте її в сонячну погоду і ретельно перемішуйте після рясних опадів.

компостна яма своїми руками

Також обов’язкова присутність дощових черв’яків. Вони виділяють тепло і сприяють перетворенню відходів в гумус. Якщо вміст компостної ями контактує з грунтом, дощові черв’яки проникнуть в нього самі. Для монолітних споруд у вигляді бетонного бункера або пластикового контейнера потрібна самостійна підсадка черв’яків.

Щоб матеріали швидше дозріли, рекомендується їх подрібнювати. Повністю готовий компост виглядає як чорна земля.

Компост дозріває нерівномірно, кращий матеріал знаходиться ближче до дна ями, в той час як на поверхні знаходяться не до кінця перегнилі відходи. Їх можна складувати для подальшого розкладання або використовувати на своєму городі. Відходами, які прегнили не до кінця, удобрюють динячі грядки, використовують для мульчування багаторічних рослин.

При дотриманні всіх правил ви отримаєте якісні добрива, при цьому зможете вирішити питання утилізації відходів на дачі або приватній садибі. Самостійно виготовлена підгодівля забезпечить максимальну користь рослинам і значно збагатить ґрунт.

Залишити відповідь