Спорт – запорука правильного розвитку підростаючого покоління в фізичному й психологічному плані. Всі батьки знають, що спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі допомогають дитині бути спокійнішою, витривалішою, врівноваженою, й часто не хворіти.
Проблема одна – далеко не кожен малюк обожнює спорт і з ентузіазмом займається гімнастикою. Професійні педагоги й психологи говорять, що розв’язати цю проблему можна за рахунок правильної мотивації і проведення тренувань в ігровому форматі. Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі схожі на розважальний квест, й в такому випадку виявляється складно не любити тренування!
Спортивні ігри для дітей: рекомендації
У період літніх канікул або карантину перед батьками й педагогами позашкільних установ стоїть важливе завдання – забезпечити дітям цікаве і корисне дозвілля. Головний акцент при цьому повинен бути на фізичному розвитку. Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі – ідеальний спосіб організації збалансованого відпочинку, що сприяє як інтелектуальному, так і фізичному розвитку дітей. Крім груп м’язів, Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі тренують психофізичні й розумові якості.
Щоб прищепити дитині інтерес до фізичної культури з ранніх років, рекомендується проводити спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі в ігровій формі. Важливо також враховувати, що переваги в спорті у хлопчиків і дівчаток різні. Підбираючи ігри та спорядження, необхідно враховувати інтереси юних спортсменів.
Дітям різного віку подобаються рухливі розваги з м’ячем – передачі, підкидання, забивання. Саме тому вихователі в дитячих садах часто дають їм на прогулянках м’яч. Приємна побічна дія від таких занять – постійні фізичні тренування.
Також спортивні ігри розвивають почуття ритму, спритність, допомагають формувати правильну систему координації рухів. З м’ячем корисно займатися з найменшими, щоб розвивати моторику рук, робити суглоби рухливими й гнучкими. А ще кажуть, що регулярні спортивні ігри позитивно впливають на діяльність мозку.
Дошкільнятам потрібні активності на зразок волейболу, футболу або, може бути, баскетболу: вибирайте те, що більше подобається дитині. Це досить складні ігри, зате вони розвивають всі групи м’язів. Займатися краще на аматорському рівні, тому що у професійного спорту недоліків більше, ніж переваг.
Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі шкільного та дошкільного віку – естафети. Бігати й присідати просто так дитині може бути нецікаво, а дух змагання завжди робить свою справу. Також естафети тренують силу волі й сприяють розвитку особистісних якостей. Це можуть бути перетягування канатів, метання дисків або літаючих тарілок, скейтові гонки – було б бажання і хороша компанія, а цікаві варіанти знайдуться завжди. Не ставте перемогу на головне місце: грамотна мотивація налаштовує на успіх, але не прирівнює поразку команди до особистого провалу.
Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі
Спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі приваблюють своїм змагальним характером.
Особливо люблять рухливу гру маленькі діти. У хлопчиків і дівчаток молодших класів не спостерігається різкої різниці в пристрастях. Однак деякі відмінності все ж є.
Дівчатка більше люблять ігри хороводів з ритмічними рухами, хлопчики мають деяку перевагу в грі на швидкість, з елементами боротьби, а також в іграх з метанням м’яча, біти і ін. В ціль і на дальність.
У підлітків інтереси до рухливих ігор однакові, що пояснюється особливостями швидко зростаючого організму.
Щоб обійтися в грі без суперечок і чвар, кидайте жереб. Один з гравців, наприклад, затискає в кулаці камінчик, інший вгадує, в якій він руці. Вгадав – його правда, суперечці кінець.
Ми коники
Намалюйте на майданчику різні квіти (троянди, ромашки, дзвіночки, тюльпани та ін.). Пострибайте, як коники, на обох ногах з квітки на квітку або перестрибуючи через 1-2 квітки. Кому куди захочеться.
3 ведмеді
3 гравці – «ведмеді» влазять «на дерева поласувати медом» (стають на лавки, пеньки, розташовані в різних місцях). Прилітають гравці – «бджоли» і намагаються «вжалити» (спіймати) ведмедів. Ті тікають у свої «барлоги» (намальовані на землі кола). У барлозі ведмедя бджола вжалити не може. Ведмідь, ужалений більше 3-х разів, виходить з гри.
Тримай спину прямою
Є така гра – змагання на гарну поставу. Хто пронесе 30 кроків мішечок з піском на голові і не упустить його?
Вовк у лісі
Ведучий – «вовк» повинен сховатися за деревом чи кущем. Хлопці розбігаються по майданчику і кричать: «Вовка не боюся!». Вовк вичікує, в зручний момент вискакує зі свого укриття й намагається наздогнати будь-кого з гравців.
У кожного з дітей в руці пучок трави. Коли гравець відчуває, що вовк ось-ось схопить його, він може кинути траву на землю і крикнути: «Твоя трава, вовк!». Вовк повинен підібрати траву. А поки він це робить, переслідуваний тікає подалі. Кидати траву можна тільки 1 раз. Гравець, якого спіймали вовком, виходить з гри. Можуть бути і 2 вовка. Гравець, якого спіймали останнім, стає вовком в наступній грі.
Паличка-виручалочка
Один з гравців, закривши очі й тримає чарівну паличку, голосно, але повільно рахує до 20-ти. У цей час інші гравці розбігаються й ховаються. Закінчивши рахунок, ведучий відкриває очі, стукає паличкою і говорить: «Паличка прийшла, нікого не знайшла», – і йде шукати гравців, залишивши паличку на місці.
Помітивши першого з гравців, він голосно вимовляє: «Паличка-виручалочка знайшла» (називаючи ім’я знайденого), – і біжить до палички. Знайдений гравець також біжить до палички. Якщо він добіжить першим і встигне сказати: «Паличка-виручалочка виручи мене!» то вважається врятованим, якщо ж запізниться, то виходить з гри. Ведучий намагається знайти всіх, хто сховався, і вивести їх з гри.
12 паличок
Ведучий вдаряє ногою по вільному кінці дощечки і 12 паличок, укладені на іншому її кінці розлітаються в різні боки. Поки ведучий збирає палички і укладає їх назад на край дошки, всі гравці ховаються. Потім ведучий йде шукати хлопців і дівчат, які сховалися.
У цей час будь-хто може вибігти з-за укриття, вдарити ногою по дощечці і крикнути: «Повітря!». Тоді ведучий знову збирає палички, а всі знову ховаються. Якщо ведучий помітив когось із гравців, він називає його ім’я, біжить до дощечці, вдаряє по ній, кричить: «Повітря!» і ховається, а ведучим стає виявлений гравець і тепер йому належить збирати палички, що розлетілися, і шукати гравців.
Кругова гілка
Гравці однієї команди знаходяться по обидва боки майданчика і салять м’ячем гравців іншої команди, які бігають по середині поля. Осаленний гравець виходить з гри. Після того як вдалося осалити всіх гравців, команди міняються місцями.
М’яч
Гравці бігають по майданчику, перекидають один одному м’яч і намагаються, щоб він не потрапив у руки того, хто водить. Як тільки ведучий зловить м’яч, він голосно говорить: «Стій!» – і кидає м’яч в кого-небудь з гравців. Осаленний гравець йде водити. Пролетить м’яч повз – ведучий залишається колишній.
Пальники
Гравці стають парами один за одним, а ведучий перед ними. Йому потрібно бути напоготові. Як тільки хлопці закінчать читати вголос лічилку, перша пара роз’єднує руки і біжить вперед, щоб знову з’єднатися, пробігши через ведучого. Ведучий повинен встигнути зловити одного з гравців, бо знову доведеться водити. З тим, кого зловить ведучий, він стає в пару позаду всіх. Інший гравець з пари стає ведучим.
На погулянку
Кожен з гравців стає в один з намальованих маленьких гуртків, розташованих по колу. Керівник подає команду «На прогулянку!». Всі виходять з гуртків всередину великого кола і не поспішаючи прогулюються (можна під розучену пісню). За командою керівника: «За новим місцем!» гравці біжать, і кожен з них намагається зайняти новий гурток. Гравець, який посів місце останнім – програв.
Пам’ятайте, спортивні ігри для дітей на свіжому повітрі – це динамічність і постійне підтримання інтересу учасників до тренувань. Й не забувайте про сімейні настільні ігри, які дозволять весело провести час з родиною, розвивати логічне мислення, тренувати увагу та пам’ять. Хороших вам ігор!
Сповіщення: 08.04.2022 – ЗПО "Ковельська станція юних туристів"