Детектив — один з наймолодших жанрів, який зародився в XIX столітті. Його засновником вважають письменника Едгара Алана По. Проте, елементи детективів використовувалися навіть в Древній Греції. Так в трагедії Софокла “Цар Едіп” головний герой проводить розслідування, щоб дізнатися, хто ж вбив його попередника. Крім того, величезний вплив в розвиток детективу вніс Еджен Відок та його “Записки”, які були опубліковані в 1828 році, але саме Едгар По створив першого великого детектива. У розповіді “Вбивство на вулиці Морг” головний герой детектив-аматор Дюпен згодом став прототипом знаменитого Шерлока Холмса.
В Англії детективний жанр отримує ще більшу популярність після виходу романів Вілкі Коллінза “Жінка в білому” та “Місячний камінь”. Проте золотий вік детективів припадає на 1930-1970 роки. Тоді світ побачили перші романи Агати Крісті, Френсиса Бідінга та інших авторів.
Кращі книги детективи
Після того, як ви трошки дізналися про походження детективів, пропонуємо вам добірку із 5 кращих романів, від яких неможливо відірватися:
“Убивства за абеткою”, Агата Крісті

Читайте також: КНИГИ ДЛЯ ДІВЧАТОК: НАЙКРАЩА КЛАСИКА ДЛЯ ПІДЛІТКІВ
Всі любителі даного жанру знають, що Агата Крісті — королева детективів. ЇЇ твори стали найбільш публікованими за всю історію людства. Поступаються вони хіба що Біблії та працям Вільяма Шекспіра. “Вбивства по алфавіту” опубліковані в 1936 році, являється одним із найзначніших детективів письменниці.
Головними персонажами являється харизматичний бельгійський детектив Еркюль Пуаро та його незамінний помічник Гастінгс. Цього разу вони розплутують серійні вбивства людей. Жертви ніяк не зв’язані один з одним, проте вбивають їх в алфавітному порядку імен та міст, в яких вони проживають. Кожного разу злочинець присилає лист Еркюлю Пуаро, в якому повідомляє де і коли буде наступне вбивство. Але кожного разу й поліція, й детектив прибувають занадто пізно.
Кожного разу на місці злочину вбивця залишає залізничний довідник АВС, поліція збентежена й навіть Пуаро не може зрозуміти мотиву вбивства. Під час розслідування справи, докази приводять до комівояжера, який продає панчохи. Зразу ж після цього відбувається нове вбивство, яке повинно було бути на літеру Д, але жертвою стала інша людина. Сам же злочинець чинить зовсім неочікувано — він приходить в поліцію й в усьому зізнається. Здавалося б, що справа закрита, але бельгійський детектив не може заспокоїтись, він хоче знати всю правду й знайти справжнього вбивцю. Придбати книгу можете за цим посиланням.
“Смерть — діло самотнє”, Рей Бредбері

Читайте також: СУЧАСНІ КНИГИ, В ЯКІ ПОРИНАЄШ З ГОЛОВОЮ: ТОП-10
Цікава деталь, що в романі ні разу не згадується ім’я головного героя. Роман написаний письменником в 1985 року під враженнями від подій в Лос-Анджелесі. В той час жителів розселяли з берега океану.
Роман розповість нам про події в Венеції, штаті Каліфорнія в 1949 році. Ми знайомимося з не дуже хорошим письменником-початківцем, який одного разу пізно ввечері їде в трамваї. За вікном лив дощ й створював гнітючу обстановку й раптом він почув, як хтось незнайомий крикнув: “Смерть — діло самотнє!” Через деякий час головний герой знаходить труп в каналі. На виклик приїжджає детектив Елмо Крамлі, який на спроби письменника довести, що це вбивство, реагує скептично. Проте трупи починають з’являтися один за одним й слідчий починає вірити письменнику.
“Кувала Зозуля”, Роберт Ґалбрейт

Після падіння з засніженого балкону своєї квартири, гине епатажна топ-модель. Всі приймають цю трагедію за самогубство. Всі, крім брата дівчини. Він не може повірити в те, що його сестра наклала на себе руки й вирішує звернутися за допомогою до приватного детектива Корморана Страйка.
Страйк повернувся з війни з фізичними та душевними травмами. Його життя котиться в тартарари, і зараз він намагається хоч якось поліпшити своє фінансове становище. Але розслідування заводить детектива в небезпечну пастку. Все більше вникаючи в непросту історію молодої моделі, Страйк відкриває завісу таємниці події, і сам ризикує стати жертвою.
Інтригуючі події книги відбуваються в різних районах англійської столиці: в спокійному і благополучному Мейфері, в Іст-Енді, який рясніє дешевими пабами, в шумному Сохо.
«Кувала Зозуля» – це дебютний роман Дж.К. Роулінг, створений в жанрі детектива, і підписаний нею псевдонімом Роберт Гелбрейт.
“Гострі предмети”, Гіліян Флінн

Американська письменниця, яка стала справжньою зіркою після екранізації її третього роману “Загублена” – вона сама підготувала сценарій, а фільм зняв геніальний Девід Фінчер. “Гострі предмети” – її дебютний роман, на який телеканал НВО також зняв міні-серіал. Головну роль зіграла Емі Адамс.
Сюжет роману розповідає про журналістку Каміллу Паркер, яка зараз знаходиться у творчій кризі й топить свої проблеми в алкоголі й самоушкодженні. Щоб перезавантажити кар’єру журналістки й вийти з кризи їй доводиться повернутися на батьківщину в штат Міссурі, де вона повинна написати статтю про вбивство однієї дівчинки й зникнення другої. Але повернення додому відкриває її хворобливе минуле й тяжкі відносини з матір’ю, які стали причиною її серйозних психічних проблем. Камілла намагається остаточно не загрузнути у своїх думках та переживаннях, тому збирається сама взятися за пошуки вбивці.
“Чужак”, Стівен Кінг

Жителі невеликого містечка в жаху: хтось по-звірячому вбив і зґвалтував одинадцятирічного Френка Пітерсона. І цей хтось – шкільний учитель і тренер бейсбольної команди Террі Мейтленд. Його бачили з Френком в день злочину, а відбитки пальців Мейтленда знайдені на місці вбивства.
Детектив Ральф Андерсон заарештовує маніяка, не чекаючи закінчення важливого бейсбольного матчу. Але замість щирого розкаяння Мейтленд заявляє про невинність. У момент вбивства його не було в місті! Це підтверджують троє його колег і записи відеокамер.
Андерсону належить відокремити правду від брехні й знайти справжнього злочинця, але для цього запеклому скептику доведеться повірити в існування надприроднього. Повірити, поки не стало надто пізно.
Хороший детектив – це не просто книга. Це дещо більше – це спосіб напружити мізки, відчути себе генієм, потім зрозуміти, що ти нічого не розумієш, і, нарешті, розслабитися. Загалом, відмінна терапія від втоми і буденності! Тому, читайте детективи з нашої підбірки та діліться враженннями в коментарях.