Багато книголюбів із задоволенням дивляться екранізації улюблених романів і повістей, але мультфільми за творами – це, погодьтеся, окреме задоволення. Ви запитаєте чому? Можливо тому, що в мультиках фантазія режисера майже не скута технічними й фізичними можливостями. Герої там можуть парити в повітрі, подорожувати в космосі або по дну океану, на екрані з’являються найхимерніші створіння та істоти, на екранах справжня магія. Відірватися від цього видовища складно, і неважливо скільки тобі років – 6 або, скажімо, 36.
Мультфільми, зняті за мотивами книг, – це ще й чудова можливість познайомити дитину з видатними авторами: Антуан де Сент-Екзюпері, Ніл Гейман чи Роальд Даль. Саме з анімації може початися перший інтерес до літератури – якщо мультик сподобався, дитина швидше за все погодиться прочитати оригінал або продовження улюблені історії.
Читайте також: АНІМЕ ХАЯО МІЯДЗАКІ: НАЙКРАЩІ РОБОТИ
Читайте також: “ЕММІ-2019”: КРАЩІ СЕРІАЛИ РОКУ, ЗНЯТІ ЗА КНИГАМИ
Тому дивіться мультфільми за мотивами дитячих книг всією сім’єю, перетворіть це в затишне дозвілля, в своєрідну традицію. Ось побачите, це дасть свої плоди. Втім, мультфільми необов’язково дивитися з дітьми – дорослим ми теж рекомендуємо додати в своє життя трохи хорошої анімації. Це матиме терапевтичний ефект: уява відразу заграє, захочеться зайнятися творчістю, настрій підніметься й повернеться те солодке почуття радості життя та свободи, що ми відчували в дитинстві, коли екран ніс нас в придумані кимось казкові світи.
У цьому рейтингу ми навмисно не згадали найбільш відомі дитячі твори по книгах – скажімо, ви не знайдете тут діснеївської «Сплячої красуні» або «Аліси в Країні чудес». Про ці мультфільми і так всі знають, а ось про «Сталевого гіганта» або «Ходячий замок» чули, напевно, не всі.
Старих добрих коротких радянських мультиків тут теж немає – їх так багато, що потрібен окремий рейтинг. Але скористаємося нагодою, щоб нагадати істину: переглянути «Їжачка в тумані» або «Троє з Простоквашино» – завжди хороша ідея.
Мультфільм «Мандрівний замок Хаула»
Книга в основі: «Ходячий замок», Діана Уїнн Джонс
Коли легендарний мультиплікатор Хаяо Міядзакі береться за екранізацію твору великої казкарки Діани Вінн Джонс, результат просто не може розчарувати. Безумовно той випадок, коли і оригінал, і екранізація – шедеври, вони в рівній мірі заслуговують на увагу.
У центрі історії дівчина на ім’я Софі. Вона живе в казковій країні, де відьми і русалки, семимильні чоботи-скороходи і собаки, що говорять – звичайна справа. Тому коли на неї обрушується прокляття підступної Болотній Відьми, Софі нічого не залишається, як звернутися за допомогою до таємничого чарівника Хаула, що живе в ходячому замку. Та ось тільки самій Софі скоро доведеться зіткнутися з жахливим прокляттям.
Мультфільм «Як приручити дракона»
Книга в основі: «Як приручити дракона», Крессида Коуелл
Історія про хороброго маленького вікінга на ім’я Іккінг, що живе на суворому острові під назвою Телепень, грубувата, смішна і дуже зрозуміла дітям. Ще до того, як з цього сюжету зробили неймовірно успішний багатосерійний повнометражний мультфільм «Як приручити дракона», книги Крессиди Коуелл користувалися великим успіхом серед юної аудиторії. Є в них щось живе і жахливо привабливе!
Книга і мультфільм розрізняються практично в усьому, по суті спільного між ними – лише деякі персонажі. Так що радимо і мультик подивитися, і книгу прочитати. Не пошкодуєте!
Мультфільм «Кораліна у Світі Кошмарів»
Книга в основі: «Кораліна», Ніл Гейман
Ніл Гейман написав моторошну і атмосферну історію про дівчинку Кораліну, яка переїхала в новий будинок і знайшла в ньому двері в паралельну реальність. У ній все таке ж, але дивно-інше. Ех, Кораліна, ти впевнена, що туди варто йти?
Режисерові Генрі Селіку, який працював над «Кошмаром перед Різдвом», вдалося майстерно перенести цей сюжет на екран. Мультфільм вийшов похмурим, що лякає, але рівно настільки, щоб можна було показати дітям-школярам. Особливо здорово його дивитися перед Хеллоуїном, ховаючись під ковдрою і насичуючись настроєм.
Мультфільм «Шрек»
Книга в основі: «Шрек», Вільям Стейг
І?.. тут ви здивувалися? Так-так, історія про Шрека придумана не голлівудськими сценаристами, а письменником на ім’я Вільям Стейг. Він написав, намалював і опублікував казку про злого зовні, але доброго серцем зеленого троля ще в дев’яностих роках минулого століття. Але як це часто буває, популярність прийшла до Шрека тільки після масштабної екранізації.
Мультфільм «Фантастичний містер Лис»
Книга в основі: «Дивовижний містер Лис», Роальд Даль
За мотивами казки Роальда Даля режисер Уес Андерсон створив прекрасний ляльковий мультфільм – тонкий, глибокий і дуже красивий. У ньому розповідається про протистояння фермерів і лиса, що краде курей.
Приємний бонус: в оригіналі містер Фокс говорить голосом Джорджа Клуні, а місіс Фокс озвучує Меріл Стріп.
Мультфільм «Джеймс і гігантський персик»
Книга в основі: «Джеймс і диво-персик», Роальд Даль
Пам’ятайте казку Роальда Даля про хлопчика Джеймса, в якого у дворі виростає гігантський диво-персик? А тепер уявіть, що буде, якщо мультфільм по ній зніме той самий Генрі Селік ( «Кошмар перед Різдвом», «Кораліна в Світі Кошмарів»), а продюсувати картину покличуть Тіма Бертона? Так-так, вийде моторошно, стильно і візуально бездоганно.
Мультфільм «Сталевий гігант»
Книга в основі: «Залізна людина», Тед Хьюз
Жителі маленького містечка бачать спалах в небі і падіння величезного літаючого об’єкту. Через кілька днів хлопчик на ім’я Хогарт Хьюз знаходить в околицях гігантського робота. Ніхто не знає, хто він і звідки прилетів. Незважаючи на велетенські розміри, новий знайомий Хогарта виявляється доброю істотою.
Мультфільм «Груффало»
Книга в основі: «Груффало», Джулія Дональдсон
Книгами Джулії Дональдсон зачитуються діти з усього світу. Сюжет дуже простий: маленьке тямуще мишеня придумує страшного звіра, щоб без проблем подорожувати по лісу, а після зустрічає на стежці породження своїх фантазій. Але він не розгубиться …
Мультфільм є екранізацією обох казок про Груффало – першої частини і другий, «Донька Груффало». В оригіналі в озвучці брала участь Хелена Бонем Картер.
Мультфільм «Маленький принц»
Книга в основі: «Маленький принц», Антуан де Сент-Екзюпері
Казку про Маленького принца читали, напевно, все. Але це не означає, що мультфільмом за мотивами історії вас не здивувати, зовсім навпаки. Французам вдалося зняти дуже непогану адаптацію з дбайливим ставленням до оригіналу, хоча сюжет місцями і розходиться з книгою (наприклад, в головних ролях – маленька дівчинка і її сусід, старий-авіатор). По-голлівудськи оптимістичний фінал добре підходить для того, щоб показати цей мультфільм дітям, яким ще рано зчитувати філософську підоснову.
До речі, в оригінальній версії Роза говорить ніжним голосом Маріон Котійяр.
Мультфільм «Мумі-троль і комета»
Книга в основі: «Мумі-троль і комета», Туве Янссон
В долину до мумі-тролів, тихе і мирне місце, прийшла біда космічного масштабу – на небі з’явилася комета, яка повинна ось-ось впасти на Землю і знищити все живе. Мумі-тролю та його друзям доведеться відправитися в небезпечну подорож і придумати, як усіх врятувати.
Трохи наївний ляльковий мультфільм Марії Ліндберг виконаний досить своєрідно, зате в ньому є місце туві-янссоновскій атмосфері пригод і затишній небезпеці, від якої легко сховатися у мами під крилом.
А які мультфільми бачили ви? Чи, можливо, читали? Діліться в коментарях.