Ви зараз переглядаєте КОЛИ САДИТИ ЧАСНИК НА ЗИМУ: КРАЩІ СОРТИ ЧАСНИКУ

Більшість садівників воліє садити часник на зиму: вже ранньою весною у них з’явиться корисна зелень, а в червні дозріють головки. Коли садити часник на зиму?

При посадці часнику восени необхідно розрахувати час так, щоб він встиг добре вкоренитися до перших морозів. Якщо ж температура повітря різко впала до мінусової, а часник не висаджений, можна спробувати стимулювати кореневу систему. Для цього необхідно замочити зубки на годину-дві в розчині гумату, а потім висушити їх в теплому місці, наприклад, на батареї. Дня через два на зубках проклюнуться коріння, і тоді посадити можна навіть в примерзлий грунт. А тепер по-порядку!

Кращі сорти на зиму

Правильна посадка часнику восени починається з вибору сорту. Логічно, що погляд досвідченого городника повинен лягти на озимі сорти: вони успішно переносять низькі температури, а навесні успішно відновлюють свій розвиток.

До таких сортів відносяться: Софіївський, Алькор, Любаша, Добриня, Рокамболь і багато інших. Дефіциту в озимих сортах на українському ринку немає, і головне, на що варто орієнтуватися – це їх селекційні характеристики.

Коли садити часник на зиму

Хороший озимий сорт повинен бути наступним:

Високоврожайний. При правильній агротехніці він може давати 7-10 кг / 10 м²: відмінний показник, домігшись якого можна зайнятися справжнім часниковим бізнесом.
Стресостійкий. Найголовніше при цьому – низька сприйнятливість не тільки до короткочасних заморозків, а й до тривалих морозів.
Смакові якості. Потрібно пам’ятати, що є гострі й слабкогострі сорти. Тому, вибираючи сорт, слід орієнтуватися на свої переваги.
Зберігання. Мінусом деяких сортів є короткий термін їх зберігання. Але є такі сорти, які довгий час зберігають свою якість.

Отже, ви визначилися з посадковим матеріалом! Коли садити часник на зиму? Що робити далі? Звичайно ж, підшукувати підходящу ділянку. Часник – культура, яка любить погрітися на сонечку, далеко від протягів і сильних поривів вітру. Крім того, він добре відчуває себе на волого-і повітропроникних грунтах. Якщо такі є – сміливо садіть його, попередньо удобривши грунт (про те, чим обробити землю перед посадкою, читайте далі по тексту).

Коли садити часник на зиму

Часник добре росте в різноманітних кліматичних умовах. За словами досвідчених дачників, його краще садити восени.

Часник потрібно садити за 3 тижні до настання перших холодів. Такий час доводиться на середину і кінець жовтня. Якщо посадите раніше, часник проросте і загине. Якщо, навпаки, пізніше – у рослини не залишиться часу для вкорінення, деяка частина загине взимку, решта зійде навесні, але часник буде рідкісним і ослабленим.

Посадіть часник на таке місце, де рослина зможе в повному обсязі отримувати сонячні промені.

Читайте також: ТЕПЛІ ГРЯДКИ ВОСЕНИ: ЯК ЗРОБИТИ

Коли садити часник на зиму
Коли садити часник на зиму: кращі сорти часнику

Оптимальні терміни для посадки часнику – вересень-жовтень. Відповідно, чим північніше регіони – тим раніше слід проводити посадку. А на південних рубежах країни цілком допустимо починати роботу в кінці жовтня. Головне, щоб до настання заморозків рослини могли зміцніти, розвинути потужну кореневу систему, а також накопичити в клітинах цукри, необхідні для успішної зимівлі. І для цього в середньому потрібно близько півтора місяця.

Принцип посадки

Існує три способи посадки часнику:

 • зубчиками;
 • головками;
 • бульбочками.

Посадка бульбочками – прийом, не найпопулярніший серед початківців агрономів. Справа в тому, що в наступному сезоні на таких ділянках повноцінного врожаю не отримати. Зате з кожної бульбочки виросте маленька цибулинка-однозубка, яка є відмінним посадковим матеріалом для осінньої посадки. Тому досвідчені городники час від часу проводять «оновлення» своєї ділянки за допомогою бульбочок. В іншому випадку, якщо постійно використовувати для посадки одні лише зубчики, врожайність часнику поступово піде на спад – і зупинити цей процес буде вже неможливо.

Запам’ятайте декілька головних принципів пасадки часнику:

 • Землю попередньо перекопайте на штик лопати за 10-14 днів до посадки. Грунт обов’язково удобрити – гноєм, перегноєм або мінеральними комплексами.
 • Посадковий матеріал – головки часнику – розібрати на зубки і добре просушити. Зубки повинні бути без гнилі.
 • На дно борозенок насипте трохи піску або деревної золи.
 • Розкладіть в борозенки зубки і присипте сухою землею, перемішаної з торфом або листям.
Коли садити часник на зиму
Коли садити часник на зиму: кращі сорти часнику

Кілька важливих правил:

 • садити часник потрібно на глибину в два зубки,
 • інтервал між посадками – 10-15 см,
 • інтервал між грядками – 25-30 см.

Підготовка ґрунту

Землю під зимову посадку потрібно підготувати заздалегідь. Забороняється вносити свіжий гній або торф. Часник в такому випадку йде в лист, утворює пухкі головки, непридатні для зберігання. Грядку перекопати також потрібно заздалегідь. Можна додати золи. Землю розрівнюють, грудки розбивають.

Часник озимий віддає перевагу лужним, легким, багатим гумусом грунтам. Якщо грунт важкий, то для розпушення внесіть пісок. Для розкислення найкраще вносити гуми розкислювач з розрахунку 1 л на 1 кв.м. Грунт перекопується на глибину 1,5-2 багнета лопати. При перекопуванні вноситься компост (добре перепрілий) з розрахунку 1 відро на 1 кв.м.

Кращими попередниками для часнику є баштанні культури (огірки, кабачки, гарбузи). За два тижні до посадки часнику бажано посіяти сидерати (гірчицю, суміш сидератів, овес). Врахуйте, що пшениця не підходить. При підростанні сидератів на висоту 5-10 см грядка перекопується, вносяться добрива і розкислювач. І вже через тиждень можна приступати до посадки часнику.

Коли садити часник на зиму
Коли садити часник на зиму: кращі сорти часнику

При вирощуванні часнику не забудьте дотримуватися сівозміни. На одному місці його не можна вирощувати більше одного року. Інакше рослина буде заражатися хворобами й шкідниками. На колишнє місце часник можна посадити лише через 5 років. На місце, де ріс часник, можна посадити кабачки, гарбуз, огірки, помідори, капусту, салат і кріп. Ні в якому разі не саджайте буряк, моркву, картоплю й цибулю. Дані рослини забирають ті ж корисні речовини, що і часник.

Підготовка зубчиків

Для того, щоб підготувати насіння часнику, необхідно вибрати найбільші цибулини й розділити на зубчики. Якщо уважно розглянути цибулину, то, при однакових розмірах, можна помітити екземпляри з тонкими і товстими стовбурами. На насіння беріть тонкостовбурові головки – зубки виростуть рівномірно. У товстостовбурових цибулин середні часточки дуже маленькі, такі не підходять для посадки.

Перед посадкою часник треба ретельно просушити. Можна насіння залишити біля батареї або грубки на 2-3 тижні. Якщо часник не до кінця просушити, з’являться грибні хвороби. Крім цього, за 1-2 дня зубчики замочують в розчині фунгіциду на одну годину.

Коли садити часник на зиму
Коли садити часник на зиму: кращі сорти часнику

Часник, придбаний в садових магазинах, як правило, вже оброблений фунгіцидами. Але найкраще буде робити все самому, щоб бути впевненим в посадковому матеріалі. Для підготовки насіння потрібно:

 • розібрати головку на зубчики, якщо часник не розібраний,
 • оглянути кожен зубчик, щоб він був в “сорочці”, і вона не була пошкоджена,
 • оголені зубчики відбраковуємо, але не викидаємо. Їх можна додавати в різні страви,
 • замочуємо відібрані для посадки зубчики в розчині фунгіциду на одну годину. Не полінуйтеся провести дані маніпуляції, тоді ваш часник буде здоровим.

Добрива для часнику

Підготовка часнику до посадки відбувається наступним чином: грунт потрібно гарненько розпушити, щоб поліпшити аерацію. Крім того, його слід ретельно удобрити. З одного боку, часник – не сама вимоглива по живленню культура. Але їй вкрай потрібні деякі макро- і мікроелементи.

Коли садити часник на зиму
Коли садити часник на зиму: кращі сорти часнику

В тому числі:

 • Азот. Необхідний для кращого нарощування зеленої маси і накопичення в ній хлорофілу, а також поліпшення процесів фотосинтезу.
 • Фосфор. Бере участь в процесі формування кореневої системи, відповідає за найважливіші енергетичні процеси, що протікають в клітинах.
 • Калій. Надзвичайно важливим є напередодні зими! Сприяє накопиченню вуглеводів, які підвищує морозостійкість рослин.
 • Сірка. Найважливіший для часнику мезоелемент! Саме він «відповідає» за успішний синтез фітонцидів і специфічний, пекучо-гострий смак головок.
 • Цинк. Підсилює розвиток кореневої системи, підвищує морозостійкість рослин.
 • Марганець. Відповідає за інтенсивність обмінних процесів, стимулює утворення амінокислот – природних антистресантів.

Зрозуміло, це далеко не повний список того, що потрібно зеленим організмам для оптимального розвитку. А тому не можна ігнорувати питання їхнього живлення – як основного, так і листового.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь