Заїдами в народі називають маленькі ранки в куточках рота. Цей термін настільки прижився, що його використовують навіть лікарі. Давайте розберемося, як швидко позбутися від заїди, адже ця проблема дуже неприємна, вона може сильно заважати нормальній життєдіяльності.
Як проявляються заїди?
Заїди в куточках рота – результат набряку, запалення і тріщин на шкірі, які виникають при її порушеному харчуванні. В результаті можуть з’являтися шкірні ерозії й виразки.
Хоча це захворювання за зовнішніми проявами нагадує герпес, воно не заразне. Запалення також не поширюється на інші ділянки тіла. Однак односторонні заїди згодом часто вражають обидва куточки рота.
Вони бувають 2 видів: грибкові та стрептококові. Грибкові заїди невеликі, складаються з груп ранок, покриваються білястим нальотом. Стрептококові, навпаки, великі, але поодинокі. Вони покриті скоринкою, яка іноді тріскається і назовні витікає рідина. Щоб зрозуміти, як позбутися від заїду, потрібно знати їх походження.
Читайте також: ЯК ПОЗБУТИСЯ ЛУПИ? НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД ЛУПИ
Причини появи заїди в куточках рота
Заїди виникають, якщо куточки рота постійно зволожені, і при цьому є порушення місцевого імунного захисту шкіри. Найбільш часті фактори їх появ:
- брекети на зубах;
- неправильно підібрані зубні протези;
- звичка постійно облизувати губи;
- слинотеча;
- неправильний прикус;
- відсутність частини зубів, наприклад, у людей похилого віку;
- зниження еластичності шкіри навколо рота в результаті швидкого зниження ваги або старіння;
- куріння;
- дефіцит вітамінів групи В, цинку і/або заліза в організмі;
- недоїдання;
- супутній атопічний дерматит та інші алергічні захворювання;
- погано вимитий посуд;
- вживання немитих овочів і фруктів;
- погана гігієна порожнини рота;
- видавлювання прищів на обличчі;
- перемерзання.
Причиною виникнення заїди у дитини буває звичка смоктати палець.
Іноді заїди – це симптом захворювання. Вони можуть з’являтися через анемії, гіповітаміноз, проблем із печінкою, цукровий діабет, ослаблений імунітет.
Заїди нерідко виникають у людей, які страждають від анорексії або булімії. Вони також входять в комплекс ознак синдрому Пламмер-Вінсона (ураження стравоходу, залізодефіцитна анемія, глосит і хейліт). Нарешті, цей симптом з’являється при гіпервитамінозі А, який може розвинутися при його надмірному вмісті в продуктах харчування (наприклад, в печінці тріски) або в прийнятих харчових добавках.
При незначному запаленні відзначається лущення в куточку рота і дискомфорт при його широкому відкриванні. Пізніше в місці ураження виникає припухлість і почервоніння, з’являються дрібні тріщини, хворобливість посилюється.
Читайте також: ЩО ТАКЕ СУДОМИ ТА ЯК З НИМИ БОРОТИСЯ?
Лікування заїду в куточках рота
Щоб визначити, чим лікувати заїди, іноді доводиться консультуватися у фахівців різного профілю, в тому числі ендокринолога, інфекціоніста, гастроентеролога, гематолога. Краще, якщо пацієнтом зможе займатися команда лікарів в одній клініці.
Як позбутися від заїду назавжди? Для цього необхідно усунути інфекцію та підвищену вологість ураженої області. Зазвичай призначається протигрибкова мазь від заїду, а при наявності вторинної інфекції – антибактеріальні препарати. У деяких випадках дерматолог може призначити крем з глюкокортикоїдами, але самолікування такими засобами категорично не рекомендується. Для дітей підбираються спеціальні безпечні мазі та інші медикаменти.
Чим лікувати заїди в куточках губ, якщо вони не викликані інфекційним процесом? В такому випадку необхідно уточнити їх причину (дефіцит вітамінів, анемія, діабет і так далі) і по можливості усунути її. Самі пошкодження на шкірі при цьому обробляються нейтральним засобом, наприклад, вазеліном. Важливо відмовитися від куріння і організувати правильне, багате білками і вітамінами, харчування.
Багато пацієнтів шукають ефективний домашній засіб від заїду. У цьому випадку лікарі пропонуються такі способи:
- протирання шкіри скибочками свіжого огірка;
- обробка куточків рота соком алое;
- змазування тріщин маслом чайного дерева, яке можна придбати в аптеці і змішати з медом або декількома краплями рідкого вітаміну Е;
- рясне пиття;
- вживання в їжу листової зелені, помідорів, моркви, фруктів, багатих на вітаміни.
Ліки від заїду необхідно використовувати досить довго, до повного загоєння тріщин і зникнення ознак запалення.
Читайте також: ЯК ЗУПИНИТИ ЗАСТУДУ НА РАННІЙ СТАДІЇ
Народні рецепти від заїду
- Свіже листя подорожника порубати до кашоподібного стану. Прикладайте отриману кашку до ранки.
- Змішайте 2 ч. л. рідкого меду і 1 ч. л. теплого свинячого жиру до однорідного стану. Намастіть заїди цією маззю.
- Для примочок підійдуть натуральні рослинні масла – шипшинове, оливкове і масло чайного дерева.
- Серед трав кращі лікарі заїду – ромашка і череда. Заварюйте їх відповідно до інструкції і робіть примочки.
- Для заїд стрептококкового походження використовуйте часник. Розріжте зубчик часнику і прикладайте його до ранки, це вбиває мікроби. Підходить тільки свіжоразрізанний часник! Також можна порубати часник і змішати його в рівних частках з маслом чайного дерева.
- Грибкові заїди промивайте концентрованим розчином кухонної соди. Щоб прискорити загоєння, в цей розчин можна додавати масляний вітамін В.
- Тріщинки на заїдах припікають борним спиртом.
Користуватися аптечними мазями без призначення лікарів не варто. Не знаючи про всі особливості лікарського препарату, ви можете собі нашкодити.
Після того як ви дізналися, як позбутися від заїду в куточках губ, негайно приступайте до їх лікування. Самі вони пройдуть нескоро, ще довго будуть вас мучити.
Читайте також: 5 ШВИДКИХ СПОСОБІВ ПІДВИЩИТИ ТИСК
Профілактика
- Збалансоване харчування.
- Включіть в раціон продукти з акцентом на вітамін В2: печінку, кедрові горіхи, риба, шпинат.
- Виключити з раціону все солоне, гостре, копчене.
- Більше фруктів і чистої негазованої води.
- Дотримання особистої гігієни.
- Не допускати обвітрювання губ. Існує гігієнічна безбарвна губна помада для чоловіків і жінок. Або бальзам для губ.