• Post category:Книги
ВАЖЛИВІ ДЕТАЛІ В РОМАНІ НАБОКОВА “ЛОЛІТА”

Важливі деталі в романі Набокова «Лоліта», які часто не помічають навіть уважні читачі.

Здавалося б, хто не знає історії Лоліти й Гумберта? Але більшість начебто пропустили повз очі ряд моментів, які радикально змінюють сприйняття цієї книги. Адже в романі Набокова немає жодного зайвого рядку — кожна деталь в романі грає за його задумом.

Читайте також: “ПАПЕРОВІ МІСТА” ГРІНА: ПІДЛІТКИ, ЛЮБОВ, ДРУЖБА

важливі деталі в романі Набокова "Лоліта"

В романі Набокова – не про маленьку спокусницю

Набоков дуже сильно наполягав на тому, щоб на обкладинку не виносили дівчаток, тим більше з сексуальним підтекстом. Він вважав, що фокус повинен бути не на привабливості дівчаток-підлітків для багатьох чоловіків, а на тому, що в нинішньому суспільстві у них є всі можливості реалізувати свої небезпечні для дівчаток фантазії.

В основі історії, як вважається — викрадення і насильницьке утримання дівчинки-підлітка, яке реально сталося в США в середині століття. Гвалтівник всюди представлявся батьком дівчинки. Він залякував і маніпулював нею, так що вона не сміла покликати на допомогу. Набоков додав деталь: навіть якщо дівчинка фліртувала з дорослим чоловіком, навіть якщо вона вже не незаймана, це не означає, що нормально затягувати її до себе в ліжко.

Читайте також: НАЙНЕВДАЛІШІ ЕКРАНІЗАЦІЇ КЛАСИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

важливі деталі в романі Набокова "Лоліта"

Набоков планував написати книгу про трагедію дорослого чоловіка — якого квітуча красуня, звичайно, ніколи не полюбить. Але в підсумку написав навіть для нього самого важкий роман про трагедію дівчаток, чиє життя зламав дорослий чоловік.

Все дуже ясно

Щоб уникнути двозначності, в романі Набокова постійно протиставляється опис від Гумберта (порочна дівчинка, сама лізе, така спокуслива) і реакція Лоліти на тілесний зв’язок з дорослим чоловіком і його насильницьке утримання її в «відносинах». Вона відчуває фізичний біль, нервує, стає похмурою, погано поводиться в школі, нарешті, починає вимагати гроші за кожен сексуальний епізод — це не розвиток любові, вона не сприймає те, що відбувається між ними, як відносини, а «турботу» Гумберта — як турботу, а не полон.

Читайте також: “ЕММІ-2019”: КРАЩІ СЕРІАЛИ РОКУ, ЗНЯТІ ЗА КНИГАМИ

важливі деталі в романі Набокова "Лоліта"

В кінці історії Лоліти навіть виведена мораль для найбільш неспостережливих: найстрашніше, що Гумберт позбавив Лоліту безпечного, безхмарного дитинства. Багато хто пам’ятає цю мораль, або книга до сих пір подається як історія справжньої, просто складної любові всупереч заборонам суспільства?

В романі Набокова ім’я Лоліта — тільки скорочення

Повне ім’я дівчинки — Долорес. Це іспанське ім’я було дуже популярне на початку століття на півдні США. Долорес скорочується до Лоли або Лоліти. Після виходу книги матері стали думати про це ім’я як те, що провокує чоловічий інтерес і перестали так називати дочок. Часто Долорес, що вже існували, представлялися як Доллі замість Лоли та Лоліти.

роман Володимира Набокова

З одного боку, використовувати таке популярне ім’я було все одно, що в російському романі назвати дівчинку Настею. З іншого — повне ім’я Лоліти перекладається як “Страждання”. Швидше за все, Набоков відмінно знав це.

Набоков дуже по-різному відгукувався про роман

Він розповідав, що хотів його знищити, злякавшись того, що вийшло (рукопис буквально витягла з вогню дружина), то називав його «романом нестримних веселощів».

«Це найскладніше, що мені доводилося писати у своєму житті»,

говорив він в інтерв’ю БіБіСі.

В той самий час відношення його до тексту було трепетним — він сам переклав свій роман російською на випадок публікації в Радянському Союзі, тому що боявся, що його ідеї, образи, стиль спотворять.

важливі деталі в романі Набокова "Лоліта"

Точно так же по-різному роман сприймають і читачі. Одні досі пишуть на стінах Будинку-музею письменника «Педофіл», інші рекомендують книгу тим, хто хоче зрозуміти, чому «роман» дорослого і дитини — це про владу, маніпуляцію, а не про почуття.

За романом дійсно можна вивчати реальні техніки педофілів

Дуже часто чоловіки, спокушають дітей, спочатку прагнуть зачарувати їх мати й навіть одружитися з нею. Потім вони роблять спроби усунути її. Гумберт подумував про вбивство, але частіше педофіли зачинають ще одну дитину, оскільки немовля забирає багато часу, сил і уваги — і першій дитині уваги починає гостро не вистачати … А тут і педофіл з ласкавими словами, міркуваннями про чуттєвість й подарунками.

роман Володимира Набокова

Багато дітей, з якими педофіли дійшли до сексуального контакту, розчаровуються в піснях про чуттєвість й особливому значенні таких контактів між дорослими та підлітками — і тоді педофіл переходить до складного коктейлю з залякування, задобрювання і показною турботою. Він також робить все, щоб навколо дитини залишалося якомога менше людей, яким дівчинка або хлопчик може довіритися. Поведінка дитини, яка піддається насильству, теж помітно змінюється, і це ретельно описано в романі Набокова.

Залишити відповідь