ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ У ДОРОСЛИХ – ЩО РОБИТИ ПРИ ОТРУЄННІ

Можливо, кожна людина в своєму житті хоч раз відчувала симптоми харчового отруєння: болі в животі, нудоту, блювоту, порушення стільця.

Харчові отруєння – це гострі, рідше хронічні захворювання, що виникають в результаті вживання їжі, всіяної різними видами мікроорганізмів або містять токсичні речовини мікробної або немікробної природи. Нумо дізнаймося більше про харчове отруєння у дорослих та дітей.

Харчове отруєння у дорослих

Найпоширеніша форма харчового отруєння – сальмонельоз, причиною якого є вживання продуктів, які містять цей мікроб: м’ясо птиці, яйця, непастеризоване молоко й молочні продукти. Симптоми отруєння: головний біль, шлункові спазми, висока температура, нудота, блювота, рідкий стілець до 10-15 разів на добу (випорожнення водянисті, рясні, зеленого кольору, зі смердючим запахом, домішками слизу).

Читайте також: ГОЛОВНИЙ БІЛЬ: ВИДИ ТА ПРОФІЛАКТИКА ГОЛОВНОГО БОЛЮ

Харчове отруєння у дорослих
Харчове отруєння у дорослих – що робити при отруєнні

Стафілококові отруєння: джерелом є хворі з різними гнійничковими захворюваннями шкіри й запальними процесами верхніх дихальних шляхів, а також сільськогосподарські тварини. У харчові продукти стафілококи можуть потрапляти і з об’єктів зовнішнього середовища. Але треба знати, що причиною отруєнь є не самі мікроби, а токсин, який виробляється. Токсин витримує високу температуру (для його руйнування потрібно кип’ятіння не менше 30 хв) і здатний зберігатися при низьких температурах. Основні групи продуктів, за допомогою яких поширюються стафілококові отруєння: молочні, м’ясні, кондитерські вироби з кремом, рибні та овочеві страви.

Ботулізм – найнебезпечніша і важка форма харчового отруєння.

Симптоми ботулізму мало нагадують більшість харчових отруєнь і на перший план виступають сухість у роті, порушення зору з подальшою слабкістю і паралічем нервової системи. Отруєння цього типу виникає при вживанні консервів домашнього приготування, риби й морепродуктів, ковбасних виробів. Чи мають продукти, що містять ботулінічний токсин будь-які особливі ознаки? Продукти, які містять токсин, набувають специфічного запаху згірклого масла, консистенція їх стає більш пухкою, колір більш блідий, ніж у якісних продуктів. Іноді з’являється «щіплючий» смак, відзначається здуття консервних банок. Однак ці ознаки непостійні.

Які продукти викликають отруєння

Звичайно, в 15-20% випадків причиною отруєння стає зловживання шкідливою, жирною та важкою їжею. Або банальне переїдання чи ж вживання напівфабрикатів і несвіжих продуктів.

ЧИтайте також: НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД БЕЗСОННЯ: ТОП-10 РОСЛИН ДЛЯ ЗДОРОВОГО СНУ

Харчове отруєння у дорослих
Харчове отруєння у дорослих – що робити при отруєнні

Але найчастіше причиною харчового отруєння стають ці 5 продуктів:

 • Несезонні фрукти, овочі, ягоди. Або ті, які з’явилися на полицях магазинів трохи (на 1-2 тижні) раніше, ніж почався сезон. Найчастіше в таких ягодах і фруктах високий вміст пестицидів. Саме вони і викликають харчове отруєння у дорослих.
 • Риба та морепродукти. Особливо, копчені. Адже в понад 50% випадків виробники порушують технологію копчення – шкідливі для людини мікроорганізми залишаються в їжі.
 • Гриби – отруйні і ті, які росли в неекологічному середовищі. Небезпека в тому, що гриби найкраще вбирають хімікати, канцерогени, метали й отрути.
 • М’ясо – якщо при тепловій обробці ви допустили помилки, в результаті чого мікроби не повністю загинули, то харчове отруєння у дорослих та дітей забезпечено.
 • Консерви. При порушенні процесу консервування риби, овочів та інших продуктів, бактерії, що залишилися, чудово живуть і розвиваються в безповітряному просторі.

Симптоми отруєння

Зазвичай перші симптоми отруєння виникають через 2-6 годин після прийому їжі. Іноді дискомфорт в шлунку з’являється раніше – через півгодини, в інших випадках пізніше – протягом 20-26 годин. Це залежить від виду токсину і від стану імунної системи людини.

Що робити при отруєнні
Харчове отруєння у дорослих – що робити при отруєнні

У переважній більшості симптоми отруєння такі: нудота, блювота й діарея. Часто шкіра блідне, хворий скаржиться на озноб, підвищену температуру й болі в животі. У вкрай важких випадках можливі судоми й непритомність.

Що робити при отруєнні

Найкраще відразу звернутися до лікаря, щоб він зміг провести всі необхідні процедури й призначити ліки. Якщо потрібно довго чекати лікаря або він повідомив, що отруєння не загрошує життю, то потерпілому можна самостійно надати першу допомогу. То що робити при отруєнні?

В першу чергу необхідно промити шлунок, щоб позбутися від залишків отруєної їжі. Для цього можна приготувати розчин марганцівки, який потрібно процідити через чотиришарову марлю або паперовий фільтр. Підійде і розчин харчової соди: на 1,5 літра води кімнатної температури потрібна 1 столова ложка соди. Також можна просто випити пару стаканів теплої, але не гарячої води, і викликати блювоту двома пальцями. Процедуру потрібно повторити кілька разів, поки блювотна маси не стане чистою.

Після промивання шлунка варто випити активоване вугілля, яке є дуже ефективним при отруєннях. Сьогодні крім звичних чорних таблеток продається так зване біле вугілля, також можна скористатися іншими абсорбуючі засобами – головне, уважно читати інструкцію. Таблетки можна розтовкти і залити теплою кип’яченою водою, а потім випити цю суміш.

Харчове отруєння у дорослих
Харчове отруєння у дорослих – що робити при отруєнні

Якщо спостерігається сильний головний біль, болі в області нирок і будь-яких інших органів, сильне потовиділення, а блювота і понос не проходять два дні, то необхідно негайно звернутися до лікаря.

Дієта при отруєнні

Дієта при отруєнні проста: у першу добу утриматися від їжі й багато пити, а на другий день ввести легкі овочеві супи й бульйон.

До остаточного одужання ні в якому разі не можна гострі, солоні й копчені продукти, а з чіпсами і газованою водою доведеться попрощатися надовго. Для харчування підійде картопляне пюре та геркулесовая каша на воді.

При отруєннях потрібно вживати якомога більше рідини. Однак і тут є обмеження.

Заборонено вживати такі напої:

 • молоко, кисломолочні напої;
 • газована вода, в тому числі солодка;
 • міцні чай і каву;
 • кислі соки, кислі компоти, морси.

Замість них в раціон вводяться:

 • трав’яний чай;
 • компот із сухофруктів;
 • чиста вода (без газу).

Забезпечивши надходження рідини в організм (вона повинна бути комфортної теплої температури) постає проблема – як її там затримати. Для цього медицина використовує спеціальні препарати, які здатні відновлювати водно-сольовий баланс, затримуючи в організмі воду, такі як:

 • Регідрон;
 • Гідровіт.
Дієта при отруєнні
Харчове отруєння у дорослих – що робити при отруєнні

Не завжди потрібно застосовувати при отруєннях антибіотики, оскільки замість допомоги вони можуть погіршити ситуацію – антибактеріальні лікарські засоби і самі по собі здатні принести шкоду органам травлення, порушивши співвідношення мікрофлори в кишківнику.


І наостанок, коли все ж таки викликати швидку допомогу? Ви знаєте або здогадуєтеся, що саме могло викликати харчове отруєння у дорослих чи дітей? Тоді спробуйте надати собі першу допомогу: очистити шлунок і почати приймати абсорбуючі речовини. Якщо зазначені заходи не принесли ефекту протягом 3-12 годин, або симптоми починають прогресувати, потрібно викликати швидку допомогу.

Також викликати швидку необхідно, якщо у людини спостерігається:

 • постійна блювота;
 • лихоманка;
 • слабкість;
 • висока температура тіла (особливо, якщо та різко підвищилася до 40С);
 • діарея більше 8-10 разів за добу – можливо, з домішкою крові в калових масах.

Ми у FACEBOOK

Залишити відповідь