Ми так чекаємо літа, сонячних днів і можливості поїхати у відпустку кудись, де можна поніжитися під гарячими променями сонечка, що важко собі уявити, як це можливо – алергія на сонце!
Алергія на сонце
Можливо, багато хто знає, що таке алергія на сонце, але мало хто розуміє, що ця алергія виникає внаслідок різних причин, як зовнішніх (використання косметики, дезодорантів, тривале перебування під прямими сонячними променями), так і внутрішніх – ослабленого імунітету, погану роботу нирок і печінки , при прийомі сечогінних і протидіабетичних препаратів, антибіотиків та інших ліків, в результаті чого в організмі (як раз в печінці) накопичуються токсини, які при взаємодії з сонячними променями викликають реацію, яку й називають алергія на сонце (сонячний дерматит, фотодерматит, фотодерматоз).
На жаль, ніхто не застрахований від такої неприємностя, як алергія на сонце, навіть люди, які щорічно відпочивають на сонячних курортах. Щоб не панікувати, зіткнувшись з алергією на сонце, потрібно хоча б знати, що це таке і що в такому випадку потрібно робити.
Групу ризику складають:
- Вагітні жінки.
- Пацієнти з порушеннями роботи ендокринної системи і пігментного обміну.
- Люди, які тривалий час приймають деякі медикаменти (сульфаніламіди, антибіотики, контрацептиви).
- Пацієнтам із групи ризику лікар призначає адекватне лікування і дає рекомендації (наприклад, уникати прямих сонячних променів, не відвідувати солярії).
Причини виникнення сонячної алергії
Всі ми звикли до того, що теплі сонячні промені (особливо в період з 8 до 11 і з 16 до моменту заходу сонця) дуже корисні для нашого здоров’я, оскільки під їх впливом в організмі відбувається вироблення певної групи вітамінів, так сильно необхідних людині для нормальної життєдіяльності. Але, якщо подивитися з іншого боку, то напевно всі стикалися з такою ситуацією, коли «перележали» на пляжі, і особливо в ті години, коли сонце особливо активне (з 11 до 16), замість гарної засмаги на тілі утворювалися пухирі, тобто, був опік. Такі сонячні опіки можуть спровокувати розвиток різних захворювань, в тому числі, і алергію на сонце.
Але, не дивлячись на те, що медицина сьогодні розвивається прискореними темпами, алергія на сонце і причини її виникнення вивчені не дуже добре. На сьогоднішній день існує кілька можливих причин виникнення даного захворювання:
- Сонячні промені безпосередньо впливають на білок, що знаходиться в шкірі. Це основна причина виникнення алергічної реакції на сонці.
- Порушення роботи ендокринної системи.
- Збої пігментного обміну.
- Наявність гіпо або авітамінозу.
- Прийом деяких лікарських препаратів, серед яких варто виділити Аміодорон, сульфаміламіди, хінідин, тетрациклін. Також алергія на сонце може виникнути і на інші лікарські препарати, а також косметичні засоби.
Перші ознаки фотодерматозу
Перші ознаки фотодерматозу можуть проявитися лише через пару годин перебування під прямими сонячними променями: почервоніння, лущення, свербіж, пухирі, а при особливій чутливості навіть втрата свідомості, бронхоспазми, зниження артеріального тиску, запаморочення і т.д. У деяких випадках прояв алергії може і проявитися через 15-20 годин.
Алергія на сонце протікає з порушенням самопочуття. Виражається найчастіше у вигляді кропивниці, коли людина покривається плямами, тіло свербить. Для алергічних реакцій висока температура не характерна. В індивідуальних випадках температура тіла може підніматися до 38 ° С, як реакція організму на роздратування шкіри і початок алергії.
Ознаки алергії з’являються досить швидко. Після знаходження під прямими сонячними променями через кілька годин або кілька днів (уповільнений тип) з’являється:
- кропив’янка;
- почервоніння ділянок шкіри;
- сильне свербіння.
Якщо на цьому етапі пацієнту не буде надана грамотна допомогу, може приєднатися інша, більш небезпечна симптоматика:
- набряки шкіри;
- набрякання слизових оболонок;
- утруднення дихання (бронхоспазм);
- падіння артеріального тиску;
- непритомність.
При виявленні підвищеної фоточутливості необхідна консультація у лікаря і проведення спеціальних обстежень (включаючи обов’язкові дослідження роботи печінки та нирок).
Як лікувати сонячну алергію
В обов’язковому порядку потрібно звернутися до лікаря. При необхідності будуть призначені місцеві препарати, мазі або креми. Також можуть бути призначені антигістамінні засоби, вітаміни групи В, С, Е. Якщо в організмі скупчилися токсичні речовини, рекомендується приймати ентеросорбенти. Лікування алергічних реакцій зазвичай триває кілька тижнів, але при цьому тривалість курсу визначається тільки в індивідуальному порядку. Лікування грає важливу роль, адже при повторному випадку може розвинутися екзема.
Що робити, якщо у вас виникла алергія на сонце?
- Перше, що потрібно зробити – піти з сонця і змити з себе все, що було нанесено до цього. Мило краще використовувати, призначене для зволоження шкіри, яке продається в аптеках, воно білого кольору і не має запаху.
- Приховувати шкіру від сонячних променів під одягом, тому що в іншому випадку реакція тільки посилиться. Термін – поки не пройде алергічна реакція.
- Мазати запалені ділянки шкіри спеціальними мазями.
- Пити більше води, щоб вивести токсини з організму.
- Щоб швидко зняти симптоми алергії, прийняти антигістамінні препарати, також можуть допомогти вітаміни В, С, Е, антиоксиданти.
- Приймати препарати для підтримки печінки.
Рекомендації з профілактики
На жаль, ефективні профілактичні методи відсутні, але є деякі рекомендації, які допоможуть захиститися від сонця:
- Люди з дуже чутливою шкірою повинні знати як правильно засмагати, а саме під тентом або сонцезахисною парасолькою, відмовитися від перебування на пляжі з 11 години ранку і до 16 дня.
- Також потрібно вибирати вільні лляні або бавовняні речі, адже вони захистять від засмаги.
- Рекомендується користуватися сонцезахисними окулярами.
- Добрим захистом вважається легкий одяг з довгими рукавами (можна з шифону), кепка або капелюх з довгими полями.
- Перед виходом на пляж не варто користуватися одеколоном, парфумами і звичайними зволожуючими кремами. У них міститься спирт, який на сонці може спровокувати опік.
- Промокати шкіру рушником при виході з води, щоб уникнути посилення сонячного опромінення через крапельки води, але не витирати, щоб в рушник не ввібрався шар захисного крему.
- Сонцезахисним кремом у вашому випадку потрібно користуватися якомога частіше. Тільки зверніть увагу на його склад. Засіб на жировій основі може спровокувати алергію. Краще виберіть гіпоалергенний спрей з захисним SPF-фактором.
- Краще не використовувати водостійкий сонцезахисний крем – він забиває пори, в результаті чого на шкірі можуть з’явитися гнійники. Для походу на пляж варто зупинити вибір на користь засобів на водорозчинній основі.
Такі прості правила дозволять запобігти ситуації, коли може проявитися алергія на сонце і негативно вплинути на загальний стан здоров’я. Так що до цього моменту потрібно ставитися вкрай серйозно.
Якщо немає можливості звернутися до лікаря, як зняти гострі прояви алергії на сонце?
Ніяк. Тільки лікар зможе зрозуміти: прояви на шкірі відносяться до фототоксичних реакцій або ж це прояв іншого захворювання. Найчастіше «народні» методи лише посилюють перебіг токсичних і алергічних реакцій.