Для деяких людей авіапереліт стає справжніми тортурами. Розповімо детальніше, що таке аерофобія та як подолати страх перед польотом.
Аерофобія – це неконтрольований та ірраціональний страх перед польотом на літаку. Зазвичай аерофоби починають відчувати хвилювання й дратівливість за кілька днів до поїздки. Вони погано сплять, постійно думають про авіакатастрофи та шукають можливість скасувати подорож. Нерідко такі люди відмовляються сідати в літак за лічені хвилини до зльоту.
На борту лайнера аерофоби відчувають нудоту, прискорене серцебиття, порушення апетиту, головний біль, тремтіння в руках і ногах, часті позиви до сечовипускання й інші симптоми. Це те саме, що й панічні атаки. У такому стані вони не можу ясно мислити й адекватно сприймати інформацію, тому на них не діють ніякі раціональні аргументи на користь безпеки перельотів.
Хто схильний до аерофобії
До аерофобії схильні люди різного віку й статі. Найчастіше піддаються паніці жінки, так як вони, як правило, більш емоційні. Це саме можна сказати про дітей – вони можуть просто злякатися польоту. Чоловіки звикли довіряти техніці, але неможливість контролювати ситуацію наводить на них страх. Також до цієї фобії схильні люди похилого віку.
Читайте також: ПОДОРОЖУВАТИ ЧИ НІ? ЧОМУ ПОДОРОЖІ – ЦЕ КОРИСНО
Статистика говорить, що найчастіше аерофобія з’являється в зрілому віці – після 25 років. А всього нею страждає приблизно 15% населення, які не знають як подолати страх перед польотом.
Аерофобія та причини її виникнення
Перш ніж розбиратися з тим, як подолати страх перед польотом, важливо розуміти її причини. Виникнення подібної фобії може бути викликано різними факторами, розглянемо докладніше.
ЦІКАВО! За статистикою, шанс померти від укусу бджоли становить 1 з 5 мільйонів, а шанс розбитися на літаку – 1 з 7 мільйонів.
Психологічні причини
Тиск в нормі, нудоти немає, та й голова ясна, але все одно страшно? Ймовірно, проблема криється в психологічній складовій. Наприклад, при нещасних випадках засоби масової інформації протягом декількох днів, а то і тижнів, кажуть про трагедію, показуючи страшні кадри з місця катастрофи. Людина підсвідомо копіює картинку у власну голову, в невідповідний момент пам’ять видає її і починається страх. Інший приклад. Перегляд фільмів, читання книг про катастрофи також призводить до появи фобії. Книга дає уяві розігратися, а кіно наочно демонструє жахливі наслідки. Крім того, у фільмах ми бачимо кабіну пілотів, де при виникненні позаштатної ситуації, починається паніка серед льотчиків, прилади часто моргають, а сигнальна сирена виє зі страшною силою. Так з’являється реальний страх перед помилкою пілота, а також зайва сприйнятливість до звуків на повітряному судні.
Фізіологічні причини
Пориньте в дитинство, згадайте парк атракціонів, а саме колесо огляду або американські гірки. Захопливо й весело, чи не так? Але далеко не для всіх. Запаморочення, нудота, темрява в очах – ось частина симптомів, які супроводжують людей під час поїздки на атракціонах. Тут доречно провести аналогію з польотом на повітряному судні. У зв’язку зі зміною температури повітря й тиску за бортом, багато людей починають відчувати себе значно гірше. Судини звужуються, вуха закладає, в очах темніє, голова паморочиться, і присутні напади нудоти. Інколи судоми – явище, яке зустрічається рідше. Такі причини пов’язані виключно зі станом здоров’я організму. Людина просто боїться відчути себе настільки погано, що йому в повітрі не зможуть надати належну допомогу.
Читайте також: СУВЕНІРИ, ЯКІ КРАЩЕ НЕ КУПУВАТИ ПІД ЧАС ПОДОРОЖІ
Відлуння минулого або страх майбутнього
Можливо, ви вже стикалися з таким явищем як турбулентність або жорстка посадка. Може, вам або вашим родичам довелося пережити трагічну загибель близьких людей. Інша ситуація, якщо ви взагалі ні разу не літали на літаку. Тут ваш страх цілком виправданий. Невідомість завжди лякає. Поговоріть із людьми з вашого оточення, хто часто змушений літати літаком. Попросіть їх розповісти про процедуру реєстрації, здачі багажу, посадки на рейс та інші важливі моменти.
Як проявляється аерофобія
Зазвичай аерофобія – на відміну від звичайної нормальної тривоги перед зльотом – починає проявляти себе за кілька днів, а то і тижнів до польоту. Людина стає нервовою, дратівливою, агресивною або, навпаки, пригніченою, плаксивою, замикається в собі.
ЦІКАВО! Кожні 3 секунди у світі приземляється черговий літак.
Ще один характерний симптом – нав’язливий пошук інформації про авіакатастрофи. Людина може раз по раз читати відомості про трагедії й дивитися фотографії з місць катастроф, буквально підживлюючи свій страх.
Часто аерофоби просто-напросто відмовляються від конкретної поїздки або авіаперельотів в цілому. Якщо ж людина все-таки сіла у літак, то у неї ще до зльоту спостерігається прискорене дихання, підвищене серцебиття, пітливість, м’язові спазми, позиви в туалет, нудота, запаморочення, переднепритомний стан – одним словом, як написано вище, всі класичні симптоми панічної атаки.
Крім того, людина з аерофобією може вести себе неадекватно, напиватися, щоб зняти напругу, а також заважати іншим пасажирам, бігати по салону, битися з персоналом – тобто представляти реальну загрозу. Ось чому важливо боротися з аерофобією правильними методами, знати як подолати страх перед польотом, а не користуватися алкоголем, як багато хто робить.
Читайте також: ГАРЯЧІ ТУРИ: РОЗПОВІДАЄМО ЧОМУ ВОНИ ТАКІ ДЕШЕВІ
Що не можна говорити аерофобу
Людина, що не страждає аерофобією, ніколи не зможе зрозуміти, що відчуває людина, яка не знає як подолати страх перед польотом. Саме тому тут не діє багато стандартних порад на кшталт «Просто розслабся», «Глибоко дихай», «Випий води – стане краще».
ЦІКАВО! Якби шанс щоденної катастрофи був всього 0,01%, це означало б, що в день має розбиватися мінімум 13 літаків.
Не допомагають і фрази на кшталт «Все буде добре», «Турбулентність – це нормально», «Не переживай, найнебезпечніша частина польоту – це зліт». Вони можуть мати протилежний ефект.
Безглуздо і волати до розсудливості, кажучи: «Літак – найбезпечніший вид транспорту», «Шанс загинути в авіакатастрофі набагато нижче, ніж в ДТП». Пам’ятайте, фобія, в тому числі й аерофобія, – це ірраціональний неконтрольований страх, аерофоб просто-напросто не почує голос розуму.
Природно, не можна жартувати над людиною, підбивати його випити велику дозу снодійного або напитися, так як це може призвести до непередбачуваних і сумних наслідків.
Як подолати страх перед польотом в літаку
Перш за все людині потрібно знайти в собі сили визнати, що він аерофоб. Як не дивно, усвідомлення й прийняття проблеми наполовину вирішує її. У цьому допоможе розуміння того, що фобії – це страшно й неприємно, але нормально, а головне, є спосіб їх подолати.
Також потрібно навчитися вчасно розпізнавати панічну атаку, яка наближається. Тоді вона не застане зненацька, людина зможе правильно зреагувати на неї й перечекати без зайвих нервових втрат. Деякі люди здатні навчитися керувати своєю панікою.
Читайте також: ПОДОРОЖ НА САМОТІ: ГОРДА Й НЕЗАЛЕЖНА
Як вже говорилося раніше, аерофоби схильні вишукувати страшні подробиці про авіакатастрофи. Якщо немає сил боротися з цим і неспокійний розум вимагає фактів, краще пошукати інформацію про особливості польотів і статистику – як відомо, літак дійсно є найбезпечнішим видом транспорту.
Безпосередньо в літаку аерофобу насамперед потрібно визнати, що йому страшно, і похвалити себе за те, що він уже почав долати цей страх. Варто походити по салону, поговорити зі стюардесами, попередити їх про свою фобію – персонал більш уважно поставиться до такого пасажиру.
У польоті варто прийняти зручне положення, надіти пов’язку для сну, включити спокійну музику й уявити себе в комфортній обстановці, згадати приємні моменти. Дихання повинно бути повільним, спокійним, вдих рівний видиху і триває 3-4 секунди. Концентрація на диханні прекрасно розслабляє.
ЦІКАВО! Віслюки щорічно вбивають більше людей, ніж авіакатастрофи.
Нарешті, є спеціальні мобільні додатки, які допоможуть й розкажуть як подолати страх перед польотом. Наприклад, Skyguru працює в авіарежимі й докладно розповідає, що відбувається в польоті. Пасажир отримує корисну інформацію, але головне – додаток «розмовляє» з користувачем, так що виникає відчуття захищеності, постійного зв’язку з помічником, нехай і віртуальним.
Як позбутися від аерофобії
У кожної людини є всі шанси перемогти фобію, однак для цього потрібно провести велику роботу над собою. Допомогти все зробити грамотно може тільки фахівець.
Людям з сильною аерофобією варто звернутися до психотерапевта. Він не тільки знайде справжню причину проблеми, а й навчить пацієнта дієвим методикам релаксації, а головне, натренує його не асоціювати політ з панікою. Ефективні когнітивно-поведінкова психотерапія і гіпнотерапія. Існують і спеціальні короткі курси для бажаючих подолати страх польотів.
Нерідко фахівець призначає медикаментозні препарати, які допомагають боротися з аерофобією. Це можуть бути як транквілізатори, так і антидепресанти – в залежності від конкретного випадку. Призначити ліки може тільки лікар.
Цікаво, що з появою віртуальної реальності з’явився ще один спосіб впоратися з аерофобією. За допомогою спеціального обладнання людина може зробити сотні віртуальних польотів і просто-напросто звикнути літати. Іноді допомагають і комп’ютерні ігри – симулятори польотів. Однак проводити таку терапію потрібно тільки під контролем фахівця.