Срібло – метал досить м’який, і, незалежно від проби, пошкодити його дуже легко. По можливості його зайвий раз краще не чіпати. Але як почистити срібло, адже срібні речі з часом неминуче покриваються темним нальотом, який може влаштовувати любителів патини на унікальних антикварних зразках мистецтва, проте навряд чи порадує власників столового срібла або прикрас. Так ми стикаємося з необхідністю очищення срібла. Але як почистити срібло і не нашкодити улюбленій прикрасі?
Домашній догляд за сріблом
Всі ми знаємо, що срібло може почорніти. Така чорнота виникає періодично і від неї можна легко позбутися. Слід тільки іноді доглядати за срібними прикрасами. Є деякі правила чищення срібла:
- необхідно мити посуд зі срібла відразу після використання;
- варто використовувати теплу воду і м’який чистящий засіб;
- мити посуд необхідно окремо від інших видів посуду;
- не використовуйте гумові рукавички при митті срібного посуду;
- після вологого очищення, необхідно насухо витерти посуд м’якими ганчірками.
- Важливо не мити срібний посуд разом з виробами з нержавіючої сталі.

Так само на срібло впливає спосіб зберігання: посуд повинен бути максимально сухим і оберненим у фланелеву ганчірку або паперову серветку. Прикраси зі срібла варто зберігати в щільно закритих скриньках без контакту з іншими прикрасами.
Ювелірні вироби зі срібла бажано зберігати в закритих коробочках і там, де немає підвищеної вологості – так, скажімо, ванна кімната не найкраще місце, щоб залишати там надовго вироби з благородного металу. В іншому випадку від вологи і взаємодії з повітрям срібло буде чорніти. Рекомендується також кожну срібну прикрасу, якщо ви не збираєтеся її часто надягати – лише від випадку до випадку, загорнути у фланелеву ганчірочку і зберігати їх окремо.
Під час виконання господарських робіт, коли доводиться мати справу навіть зі звичною побутовою хімією, і при використанні косметичних засобів, прикраси зі срібла слід знімати – це вбереже їх від можливих пошкоджень і потемніння.
В цілому ж, догляд за срібними прикрасами не вимагає багато часу і зусиль, зате при належній увазі улюблені колечка, сережки, ланцюжки і кулончики будуть довго радувати свого власника.
Чому срібло темніє
Не секрет, що з часом темніє навіть чисте срібло. Причина цього криється в тому, що благородний метал легко вступає в реакцію з сірководнем, який присутній у повітрі, і як наслідок, на виробах з’являється темний наліт (оксид срібла).

Також в процесі носіння срібло стикається з жирами, які виділяє наша шкіра і тьмяніє, а так само срібло темніє з’єднуючись із сіркою, формуючи сульфід срібла, який має чорний колір. Однак не варто сумувати, ми розповімо як почистити срібло і допоможемо повернути прикрасам неповторний «місячний блиск».
Як почистити срібло
Маленькі предмети зі срібла необхідно помістити в каструлю з 500 мл киплячої води з 1-2 столові ложки соди. Крім срібного предмета необхідно кинути в каструлю шматочок фольги. Цей розчин прекрасно очищає срібло. Сода вступає з алюмінієм в реакцію і через деякий час чорнота розчиняється, і срібло блищить, як нове.
Дочекайтеся кипіння і зніміть каструлю з плити. Цим розчином залити срібну прикрасу з алюмінієвою фольгою і дати охолонути. Такий спосіб допомагає позбутися від великих верств чорноти на прикрасі.
Зверніть увагу! Чистити срібло содою без води категорично заборонено. Сода абразивна речовина, яка негативно впливає на срібло в сухому вигляді. Вона прискорює процес окислення й потемніння срібла.
У давнину люди чистили срібло за допомогою яєчного жовтка. Необхідно змочити ватний диск в жовтку і ретельно очистити срібний предмет. Далі необхідно дати добре висохнути такому покриттю, потім вимити теплою проточною водою. Яєчний жовток утворює захисну плівку на сріблі, не даючи йому окислюватися і почорніти.

Так само срібло можна чистити за допомогою перекису водню і нашатирю (див. ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ ПЕРЕКИС ВОДНЮ: 11 НЕЗВИЧНИХ СПОСОБІВ). Необхідно зробити розчин нашатирю і перекису, в рівних пропорціях. Потім занурити в цей розчин срібний предмет і почекати приблизно 15-20 хвилин. Необхідно щільно закрити ємність зі складом. Після закінчення часу срібло потрібно промити під теплою проточною водою.
Ось ще кілька простих та дієвих способів як почистити срібло в домашніх умовах:
- Вироби зі срібла промити в теплій воді з питною содою – 50 г на літр води, або в мильній воді – можна із застосуванням миючих побутових засобів без відбілюючого ефекту, – додавши 1 ст. ложку нашатирного спирту на літр води. Після чого обполоснути вироби і насухо витерти м’якою тканиною.
- Промити срібні прикраси у воді з милом, щоб видалити з них жирову плівку, потім протерти тампоном, змоченим в міцному розчині гіпосульфіту (тіосульфат) натрію (одна частина гіпосульфіту на три частини води). Гіпосульфіт натрію взаємодіє з оксидом срібла, в результаті навіть сильно почорніле срібло знову стане світлим. Вироби обполоснути і протерти насухо.
- Про те, як почистити срібло, знали ще наші бабусі – самий «народний» спосіб: опустити срібні прикраси або посуд у воду з нарізаною сирою картоплею і потримати кілька годин.

Як почистити столове срібло
- Дуже просто: спочатку прожарити посуд в духовій шафі, а потім прокип’ятити в наступному розчині: на 400 г води додати 25 г кухонної солі і 10 г винного каменю.
- Поверне сріблу блиск і сяйво суміш з нашатирного спирту і крейди – кашку нанести на вироби, а потім обполоснути водою і витерти насухо м’якою ганчіркою.
- А якщо столові прилади зроблені не з чистого срібла, а зі сплаву міді та нікелю з добавками цинку, марганцю або заліза (мельхіор або нейзильбер), та ще й з нанесеним малюнком, обробка робиться наступним чином. Спочатку виріб потрібно знежирити, промивши в мильній воді, після чого покласти їх обов’язково в цинкову ємність (підійде цинкове відро) з підсоленою водою і залишити на 3-4 години.
А як почистити срібну обручку з каменем
Найпростіший і досить дієвий спосіб – за допомогою звичайного зубного порошку і пензлика або щіточки. Прикраса знову стане світлою, і камінь при цьому не постраждає.
Секрет ювелірів: в скляний або глазурований посуд покласти шматочок цинку, занурити в нього срібні або золоті прикраси і залити зверху гарячим розчином води з білизняною содою (1 ст. ложка соди на 0.5 літра води). Обручки, ланцюжки, сережки, брошки знову стануть чистенькими.