Взимку та влітку рівень вологості приміщення знижується до неприпустимої позначки, що негативно позначається на нашому здоров’ї. Як цього уникнути? Як нормалізувати мікроклімат будинку? Як зволожити повітря в кімнаті без зволожувача? Все це можна дізнатися в цій статті, в якій описуються найпростіші й, головне, бюджетні способи.
Навіщо зволожувати повітря?
Дослідження вчених показують, що саме низька вологість повітря є основною причиною поширення респіраторних захворювань взимку, а не низька температура на вулиці.
Читайте також: ЯК ЗРОБИТИ ЗВОЛОЖУВАЧ ПОВІТРЯ СВОЇМИ РУКАМИ: 3 ВАРІАНТИ

Можна виділити три основні чинники:
- У сухому повітрі пил і частинки, що містять віруси, бактерії й алергени, можуть довго залишатися в приміщення. При достатньому зволоженні вони просто злипаються один з одним і опадають на підлогу.
- Слизові пересихають в сухому повітрі, оскільки вони зобов’язані забезпечити 100% вологість повітря, що надходить до альвеол легенів. Це порушує захисні бар’єри організму й збільшує ймовірність інфекційних захворювань. До того ж, з сухих слизових повільніше виводиться мокрота з хвороботворними мікроорганізмами, що ускладнює перебіг хвороби.
- Вологе повітря призводить до порушення оболонок вірусів, і вони втрачають здатність до ураження клітин. У сухому ж повітрі вони можуть плавати годинами, поки не проникнуть в наш організм.
- Це особливо небезпечно для дітей до року, імунна система яких ще не сформувалася.
Також сухе повітря погано впливає на стан шкіри й волосся. Шкіра обличчя, рук і губ лущиться, тріскається, стає менш пружною. Волосся сохне, втрачає блиск, стає більш ламкими й до того ж електризується.
Читайте також: ЯК ЗРОБИТИ АНТИСЕПТИК ДЛЯ РУК: РЕЦЕПТИ АНТИСЕПТИКІВ

При вологості повітря від 35% поверхня предметів покривається тоненькою плівкою води, по якій стікає електростатичний заряд. Волосся, шерсть пухнастих вихованців, предмети інтер’єру та одяг з вовни й синтетичних матеріалів не електризується.
Сухе повітря призводить до збільшення швидкості випаровування води з предметів. Дерев’яні двері, меблі, паркет, музичні інструменти нерівномірно зменшуються в об’ємі, що призводить до їх деформації. Виробники меблів рекомендують підтримувати вологість в межах 40 – 60%. Зволоження повітря для дерев’яних будинків захищає від появи тріщин і перекосу конструкцій. Цінні картини й хутро погано зберігаються при низькій вологості.
Як оцінити вологість повітря?
Є досить простий спосіб. Наберіть в склянку холодної води з крана. Поставте її в холодильник на кілька годин, так щоб вода встигла охолонути до температури 3 – 5 ºC (середня температура для холодильної камери).
Читайте також: ЯК МИТИ ВІКНА: ПОМИЛКИ,НАРОДНІ ЗАСОБИ Й ОСНОВНІ ПРАВИЛА

У кімнаті, в якій ви хочете дізнатися вологість повітря, помістіть стакан з водою якомога далі від опалювальних приладів і поспостерігайте за поверхнею скла протягом п’яти хвилин.
- Якщо поверхня стінок склянки спочатку запотіла, а через п’ять хвилин вже була сухою, то в даному приміщенні повітря сухе.
- Якщо через п’ять хвилин стінки так і залишилися запітнілими – це середня вологість.
- Якщо після закінчення п’яти хвилин на поверхні скла утворилися струмочки води – це свідчить про високу вологість в приміщенні.
Як зволожити повітря в кімнаті без зволожувача?
Що ж робити, якщо мокра склянка показала вам, що у квартирі потрібно терміново зайнятися «меліорацією» атмосфери?
Сучасний ринок побутової техніки пропонує величезний вибір електричних зволожувачів, але для створення в будинку хорошого мікроклімату зовсім не обов’язково витрачати на них гроші. Тож як зволожити повітря в кімнат без зволожувача?

Існує кілька спеціальних нескладних засобів, які дозволять вам розв’язати цю проблему.
Способи для холодної пори року
Для будь-якого з перерахованих нижче варіантів знадобиться ввімкнена батарея центрального опалення або масляний радіатор, а також тканина.
- Наберіть чистої холодної води в будь-яку широку посудину. Це може бути тазик, пластиковий контейнер від дитячих іграшок або навіть звичайна каструля. Встановіть один або кілька таких ємностей з рідиною в приміщенні й показники вологості поступово стануть значно кращими. Важливо, що чим краще будуть «працювати» батареї, тим сильнішим буде випаровування і, в результаті, зволоження.
- Намочіть чистий махровий рушник, злегка відіжміть, покладіть на гарячу батарею. Тканина буде сохнути, а вода з неї – випаровуватися. Якщо рушник повністю висохне, то його необхідно знову намочити, а потім повторювати цю процедуру регулярно або при потребі

- На цей раз знадобиться резервуар з металу, скла або кераміки, пластик не підійде. У нього теж потрібно буде налити води та встановити прямо на батарею. Це значно прискорить процес випаровування й насичення вологою повітря, але оновлювати вміст посудини доведеться частіше.
- Будь-який посуд з водою встановлюється в безпосередній близькості від гарячої батареї. Широкий і довгий відрізок бавовняної тканини занурюється одним своїм кінцем в рідину, а іншим укладається на гарячу поверхню радіатора. Якщо тканина висихає, то вам не потрібно буде терміново бігти її мочити, це вийде само собою. Такого саморобного зволожувача вистачить на кілька днів, не доведеться весь час тримати в голові.
Інші способи підвищити вологість
Що ж робити, якщо в кімнаті дуже потрібно підвищити показники вологості в теплу пору року, коли батареї не працюють? У такій ситуації вам допоможуть наступні корисні звички й придбання, частину з яких ви легко можете зробити своїми руками.

- Час від часу можна брати в руки найпростіший пульверизатор, наповнений чистою водою, і самостійно розбризкувати рідину по приміщенню. Чим дрібніше будуть краплі води, тим ефективніше пройде зволоження. Також можна обприскати в кімнаті фіранки, меблі, стіни. Важливо не перестаратися: на меблях і шторах можуть залишитися розводи, а шпалери зі стін і зовсім відклеяться.
- Виявляється, регулярне розвішування в кімнаті випраної білизни не тільки не шкідливо, а навіть корисно. Висихаючи, вона покращує домашній мікроклімат. Це простий і ефективний спосіб регулярно насичувати повітря в кімнаті необхідною вологою.

- Один з найпростіших методів. Після прийняття ванни або душу досить навстіж відчинити двері, дозволяючи пару із санвузла проникнути в інші приміщення квартири. Для підвищення ефективності краще не випускати воду з ванни, а дозволити їй природним чином охолонути.
- Кімнатні рослини, вирощені в будинку своїми руками, насичують атмосферу цінних киснем, а також здатні виділяти в навколишнє середовище воду. Регулярний полив і обприскування їх теж сприяють зволоженню повітря. У кімнаті, де є квіти в горщиках, завжди знаходиться приємніше, там легше дихається.
- Відкритий акваріум – чудовий засіб боротьби з сухістю повітря. Звичайно, важливо регулярно чистити його, стежити за якістю води. Це має велике значення не тільки для здоров’я рибок, але і для здоров’я їх господарів.

- Кип’ятіння води – цей метод має два різновиди. Можна довести до кипіння воду в чайнику або в каструлі й поставити цю ємність в центр приміщення. Вода буде випаровуватися, поки не охолоне. Другий варіант – це не вимикати вогонь, а дозволити воді слабо кипіти. В цьому випадку зволоження буде більш тривалим і ефективним, але залишати такий імпровізований зволожувач без нагляду надовго не можна. Якщо додати у воду кілька крапель ефірного масла, то, крім зволоження, можна отримати ще й ефект профілактики багатьох захворювань.
- Якщо доглядати за рибками вам катастрофічно не хочеться, варто подумати про домашній фонтан. Красивий та корисний винахід, який не тільки допомагає створити вдома затишну атмосферу і знижує рівень стресу, але також дуже ефективно підвищує рівень вологості в приміщенні.

- Звичайно, не варто забувати й про регулярне провітрювання. Трьох разів на день (по 10 хвилин кожен) досить, щоб повітря в кімнаті перестало бути сухим і стало корисним для здоров’я.
- Гігієна – перш за все. Вологе прибирання – це частина регулярних заходів з підтримки чистоти будь-якого приміщення. Взимку в умовах сухості повітря підлогу краще мити частіше. Це забезпечить додаткове зволоження повітря за допомогою випаровування води з усієї площі помито\ підлоги. Пил з полиць і підвіконь також потрібно видаляти вологою ганчіркою.

Кілька порад наостанок
- Якщо ви помітили, що листочки вашої рослини пожовтіли й зморщилися, а квіти й бутони засихають і опадають – це вірна ознака низької вологості повітря.
- При обприскуванні рослин стежте, щоб вода не потрапляла на квіти й бутони – від цього вони псуються.
- Для зволоження батарей використовуйте важку тканину, яка довго сохне (наприклад, махрові рушники), або придбайте сатуратор.
- Можна поставити квіти поруч з акваріумом з рибками – він прекрасно зволожує повітря.
- Для підвищення вологість можна використовувати спеціальні прилади – електричні зволожувачі.
- При виборі зволожувача віддавайте перевагу моделям з холодним паром і об’ємним резервуаром для води.
- Використовуючи електричний зволожувач з гарячою парою, не залишайте рослини в безпосередній близькості від приладу, щоб уникнути термічного опіку.
- Для рослин, які погано переносять вологу на листках, можна встановити міні-фонтанчик або іншу штучну водойму.
Всі перераховані способи прості й не потребують від вас багато праці. При цьому використання деяких з них дозволить не тільки поліпшити мікроклімат у квартирі, зволоживши в ній повітря, але й зробити більш цікавим дизайн інтер’єру.