Ви зараз переглядаєте ПРАВОСЛАВНЕ СВЯТО – ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДНЄ (ВОДОХРЕЩА) 2020 РОКУ
  • Категорія запису:Побут

19 січня православні християни відзначають велике свято – Хрещення Господнє.

Хрещення Господнє або Богоявлення – одне з найдавніших і найголовніших християнських свят. Воно відноситься до дванадесятих свят: це події, які догматично тісно пов’язані із земним життям Ісуса Христа.

В Хрещення православні згадують найважливішу подію, відображену в святому Євангелії, а саме обряд хрещення Христа в річці Йордан.

Народні традиції на Хрещення Господнє

Канун Водохреща також називають Святим Вечором. Було повір’я, що в богоявленську ніч, перед ранковою зіркою, небо відчиняється, й про що відкритому небу помолитеся, те й збудеться. Проте відчинене небо побачити можуть не всі, а тільки найбільш благочестиві. Проте, й не в дуже віруючих людей можуть збутися всі сокровенні бажання, якщо добре помолитися в цю ніч.

Митися й паритися в бані у Святвечір – дуже хороший звичай: весь рік будете здоровим і красивим. А якщо вмитися талою сніговою водою – всі шкірні проблеми пройдуть.

Читайте також: ВОРОЖІННЯ НА СТАРИЙ НОВИЙ РІК 13 СІЧНЯ 2020 РОКУ

Хрещення Господнє. Водохреща

Також існувала традиція малювати крейдою хрести на дверях і вікнах, щоб захиститися від перевертнів, які можуть зайти в дім.

Що можна робити в Хрещення Господнє

Особливість православних свят така, що з плином часу вони обростають народними обрядами, які мало спільного мають з оригінальною історією. Так і Хрещення неможливо уявити без купань в крижаній ополонці, хоча ця давня традиція є народною й не пов’язана безпосередньо з хрещенням Христа у водах Йордану.

Проте, традиція закріпилася, й українська православна церква рекомендує занурюватися в ополонку кожному православному, якщо дозволяє здоров’я. Головне правило, без якого купання в ополонці втрачає будь-який сенс, полягає в тому, щоб заздалегідь сповідатися й покаятися у священика.

Іншими словами, пірнати в водохресну воду потрібно вже очищеним і з добрими думками, оскільки обливання крижаною водою самі по собі благодаті не принесуть.

Занурюючись у воду, необхідно тричі перехреститися зі словами “В ім’я батька, сина і святого Духа”.

У холодній воді, проте, затримуватися довше десяти секунд ризиковано. Холодні обливання – це серйозний стрес для організму, не варто переоцінювати свої можливості й намагатися ставити рекорди, ризикуючи власним здоров’ям. Адже Господь оцінює нашу віру не секундами, проведеними в купелі, а добрими думками й щирістю намірів, які ми вкладаємо в наші справи.

Читайте також: РІЗДВО 2020: ІСТОРІЯ ТА ПРИКМЕТИ НА РІЗДВО ХРИСТОВЕ

Хрещення Господнє. Водохреща

У той же час, якщо ви не можете скупатися в ополонці на Водохреща, православні традиції не забороняють провести той же ритуал в домашніх умовах, в лазні або ванній кімнаті.

В Хрещення слід освячувати свій будинок святою водою, окропити кожен кут, провітрювати житло й підтримувати його в чистоті.

На Русі на Хрещення Господнє починали готуватися до зимового весільного сезону, який продовжувався до масляної. Влаштовували оглядини наречених: дівчата шикувалися біля ополонки, а хлопці обирали собі суджену. Якщо хтось в цей день посватається, то життя молодят буде довгим та щасливим.

Тому в Хрещення можна зробити пропозицію своїм коханим – шлюби, які складаються в цей час, будуть щасливі й міцні.

В Хрещення навіть сніг набуває чудодійні властивості, тому наші предки мали звичай обтирати дітей водохресним снігом, щоб зміцнити здоров’я дитини.

Хреститися в цей день не просто можна, а навіть потрібно, особливо, якщо це стосується новонароджених.

Читайте також: РІЗДВО: ЩО СИМВОЛІЗУЮТЬ 12 СТРАВ НА СВЯТВЕЧІР?

Хрещення Господнє. Водохреща

Що не можна робити в свято Водохреща

  • Не можна гадати, захоплюватися прикметами, займатися окультизмом або проводити магічні обряди. Православна церква негативно ставиться до подібних практик.
  • 19 січня не потрібно лаятися, лихословити, заздрити або пліткувати.
  • Ні в якому разі не можна пити алкоголь, якщо ви хочете скупатися в ополонці. По-перше, це небезпечно для життя й здоров’я, а по-друге, категорично не відповідає православній традиції. Купатися на Водохреща необхідно з молитвою й ясним розумом.
  • Не можна купатися в ополонці людям, які страждають на серцево-судинними захворюваннями, епілепсією, захворюваннями нервової й ендокринної систем (в тому числі на цукровий діабет), захворюваннями лор-органів (бронхіальною астмою або бронхітом), а також в період гострих інфекцій.

Погодні прикмети

Подивіться в небо на Водохреща й дізнайтеся прогноз погоди на весь рік по народним прикметам:

  • Якщо небо ясне й безхмарне, то весна буде ранньою, а літо й осінь – теплими.
  • Якщо хмарно, іде сніг великими пластівцями – хвороби обійдуть боком, а врожай буде хорошим.
  • Сильні морози на Хрещення – до засушливого літа.
  • Якщо на Хрещення відлига – до кінця зими морозів не буде.
  • Якщо в цей день завірюха – сніг буде йти ще три місяці.

Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь