Різдво Христове – одне з найважливіших християнських свят. Святкуємо ми його на честь народження Дівою Марією Ісуса Христа у Віфлеємі. Різдво відзначається в багатьох країнах світу, різняться тільки дати, вірніше стилі календарів.То коли правильно відзначати Різдво – 25 грудня чи 7 січня? Спробуємо це з’ясувати.
Всі ми чули що 25 грудня, католики і протестанти відзначають Різдво Христове. В той час як у православних християн, прийнято святкувати його пізніше, 7 січня.
Все ж таки, Різдво святкується 25 грудня. Тільки в одній традиції – за григоріанським календарем, а в іншій традиції – за юліанським. Ось і виходить, що прийняте у нас святкування Різдва 25 грудня за юліанським календарем («старим стилем») доводиться по календарю григоріанським («новим стилем») на 7 січня. Тому помилкою буде говорити про те, що це святкування якогось другого Різдва або, що це два святкування одного Різдва.
Коли говорять про так зване «католицьке Різдво» – 25 грудня за новим стилем, це теж помилка. Тому що в родині Православних Церков є Церкви, які дотримуються юліанського календаря (наприклад, Українська, Єрусалимська, Сербська, Грузинська), але є і ті, які живуть за григоріанським. І якщо Українська Православна Церква всі нерухомі свята робить «за старим стилем», тобто, за юліанським календарем, то, припустимо, Елладська Православна Церква, Константинопольська, Румунська – живуть за календарем григоріанським. Ось через це і виникає ілюзія, ніби є «два свята Різдва». Чому ж виникла така різниця в датах?
Читайте також: ЯК ПРИГОТУВАТИ ІМБИРНІ ПРЯНИКИ ДО СВЯТ
Юліанський та григоріанський календарі
Отже, давним-давно, ще за півстоліття до народження Ісуса, Юлій Цезар ввів замість старого римського календаря новий, юліанський. За юліанським календарем, кожен 4 рік – високосний, він на день довше звичайного (додається 29 лютого). Таким чином, юліанський рік в середньому дорівнює 365.25 днів. Це виходить більше сонячного року на 11 хвилин.
За юліанським календарем, кожні 130 років накопичується один зайвий день, це легко порахувати. Так свято Різдва, спочатку майже співпадає із зимовим сонцестоянням, поступово зсувається в бік весни, та й Великдень уже не потрапляв на колишнє місце.
Астрономам і духовенству став очевидним факт недосконалості юліанського календаря. І ось в 1582 році постановою папи Григорія XIII був введений інший календар, григоріанський, і наступним днем після 4 жовтня було оголошено 15 жовтня.
Більш висока точність нового календаря обумовлювалася тим, що в ньому високосними визнавався не кожен рік, кратний чотирьом. Тобто, високосним є кожен четвертий рік, за винятком років, порядковий номер яких ділиться без залишку на 100, але не ділиться без залишку на 400. За цим правилом роки 1700, 1800 і 1900 не є високосними, так як вони кратні 100 і не кратні 400. Роки 1600 і 2000 – високосні, так як вони кратні 400. Похибка в цілу добу в григоріанському календарі накопичується вже не за 130, а за 3280 років.
Останніми з європейських протестантських країн, що перейшли на новий календар стали Англія і Швеція. Це сталося в XVIII столітті. А Україна і зовсім прийняла новий стиль в 1918 році, коли різниця між юліанським і григоріанським календарями вже збільшилася до 13 днів. У підсумку ми зараз живемо за григоріанським календарем.
Читайте також: ВИСОКОСНИЙ РІК 2020: ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ?
Різдво 25 грудня чи 7 січня?
І православні, і протестанти, і католики відзначають Різдво 25 грудня, просто роблять це відповідно до різних календарів. Католики і протестанти святкують його відповідно до того ж календаря, за яким ми зараз живемо. Ряд православних церков (Константинопольська наприклад) керуються Новоюліанським календарем і відзначають Різдво так само, 25 грудня за новим стилем.
Ну а Українська, Російська, Єрусалимська, Сербська, Грузинська православні церкви і Афон, наполегливо святкують Різдво 25 грудня за старим стилем, що відповідає 7 січня сучасного григоріанського календаря. До слова, відзначаючи Різдво 7 січня, правильно зустрічати Новий рік 14 січня (ця дата називається – Старий Новий Рік).
Варто так само відзначити, що, через наростання різниці між юліанським і григоріанським календарями, православні християни, починаючи з 2101 року святкуватимуть Різдво вже не 7 січня, а 8 січня (в перекладі на новий стиль). При тому, що в літургійному календарі даний день буде як і раніше позначений як 25 грудня (за старим стилем).
Отже, через консервативні погляди Української Православної Церкви, ми звикли відзначаємо Різдво не в той же день, що і західні християни. Але чи так це важливо? Набагато дорожче чудова атмосфера свята, яке покликане зближувати, а не розділяти всіх нас. В кінці-то кінців, Бог у всіх віруючих один, що у православного, що у протестанта. Тим більше, в Україні з недавнього часу так і зовсім державними святами є 25 грудня та 7 січня, до речі, як і в Білорусії. Тому кожен може для себе вирішувати, коли йому святкувати це прекрасне свято Різдва Христова.