Ви зараз переглядаєте ЯК ПРАВИЛЬНО САДИТИ КАРТОПЛЮ: РІЗНОВИДИ ПОСАДКИ ТА КРАЩІ СОРТИ

Чи можна уявити життя українця без картоплі? Важко… Адже це основа багатьох смачних страв, в тому числі й дієтичних. Звичайно, можна піти в абсолютно будь-який продуктовий магазин або гіпермаркет і купити цей овоч там. Але ніщо не зрівняється за смаком з молоденькою картоплею, вирощеною на своїй ділянці! У цій статті розповімо як правильно садити картоплю, як вона росте та дозріваєта, які сорта краще вибрати, де і коли садити картоплю.

Як росте картопля

Перед тим, як ми дізнаємося як правильно садити картоплю, давайте поговоримо про її дозрівання. Бульби картоплі – це підземні пагони, що мають незвичайний вигляд. Вони є органом розмноження рослини і, одночасно, резервуаром корисних речовин. На поверхні бульб знаходяться поглиблення (вічка). У кожному розташовані бруньки.

При посадці картоплі в грунт з них проростають пагони і коріння. Вся система розростається над бульбою, тому молоді кущі картоплі потребують підгортання.

Читайте також: ЯК ВИБРАТИ САДЖАНЦІ ТРОЯНД? ВИДИ САДОВИХ ТРОЯНД

Як правильно садити картоплю
Як правильно садити картоплю

Весь цикл розвитку картоплі ділять на 3 періоди:

 • Від появи сходів до цвітіння. У цьому проміжку посилено зростає бадилля і починають закладатися бульби. Триває він від 27 до 48 днів в залежності від сорту.
 • Від цвітіння до в’янення бадилля. У ці 26-45 днів інтенсивно ростуть бульби.
 • Фаза в’янення бадилля. Бульби продовжують зріст, але вже не так інтенсивно.

Для нормального розвитку картоплі потрібна хороша аерація коріння, тому грунт навколо куща постійно повинен бути пухким. Збирання врожаю проводять після того, як засохне бадилля. Зазвичай це відбувається на початку осені.

Підготовка насіння і кращі сорти

Насіння картоплі закладається на зберігання восени. Для цього підходять бульби вагою від 50 до 80 м. Навесні бульби дістають і перебирають, відокремлюючи підгнилі або всохлі картоплини. Насіннєвий матеріал розкладають в дерев’яні ящики в два шари. Ставлять їх на гарне природне або штучне освітлення. Посадковий матеріал обприскують водою раз в 6-7 днів. Приблизно через два – три тижні, коли бульби будуть мати товсті паростки довжиною 3 см і такі ж коріння, вони готові до посадки. Садити картоплю можна з третьої декади квітня і практично протягом усього травня.

Вибір сортів картоплі

Сьогодні виробники насіннєвої картоплі пропонують величезну кількість сортів для вирощування цієї культури в приватних господарствах:

Як правильно садити картоплю
 • Ред Скарлет – ранній, збір врожаю починається на 65 – 80 день після появи сходів. Шкірка – червона, м’якоть – жовта, вміст крохмалю 15%. Бульби мають відмінний товарний вигляд.

Як правильно садити картоплю
 • Констанс – ультра ранній збір врожаю, картопля стійка до вірусів. Високоврожайний невибагливий сорт, який формує бульби середнього розміру, округло-овальної форми з жовтою шкіркою і поверхневими вічками. Чудово підходить для запікання.

як садити картоплю
 • Солоха – ранньостиглий сорт картоплі. М’якоть має цікавий антоціановий колір, містить 20.1% крохмалю, має незвичайний смак з відтінком горіха і вважається делікатесом. Даний сорт призначений для виведення з організму шкідливих для людини радіонуклідів. Свій колір плоди зберігають навіть після теплової обробки: їх можна смажити, використовувати для приготування пюре та інших страв.

коли садити картоплю
 • Белла Роса – високоврожайний ультраранній сорт столового призначення. Характеризується дуже великими бульбами. Деякі бульби досягають 1 кг. Має переважно тверду текстуру і дуже низьку схильність до зміни кольору м’якоті після варіння. Низька прийнятливість до механічних пошкоджень.

Як правильно садити картоплю
 • Рив’єра – ранній, високоврожайний сорт. Вегетаційний період його становить 55-65 днів. Бульби білі, овальної форми, м’якоть світло-жовта. Квітки білого кольору. Стійкий до фітофторозу листя у бульб підвищена хороша стійкість до парші.

Ранні та середньоранні сорти картоплі.
Сорти картоплі для жарки.
Сорти картоплі для варіння.

Після посадки картопля не вимагає великих клопотів. Досить один раз за сезон добре прополоти і підгорнути посадки цієї культури.

Використання нетрадиційних способів посадки картоплі не завжди дозволяє отримати хороший врожай, як, наприклад, при вирощуванні картоплі в мішках.

Коли садити картоплю у відкритий грунт

При виборі оптимальних термінів посадки картоплі дуже важливо дотримуватися балансу. При занадто ранній посадці можуть повернутися весняні заморозки і погубити картоплю, а також холодна земля може спровокувати ризоктоніоз (грибкове захворювання, при якому на бульбах утворюються чорні нарости). А при занадто пізній посадці можна отримати урожай в меншому обсязі, оскільки через закінчення теплого сезону він не встигне визріти в повному обсязі.

Коли ж краще садити культуру у відкритому грунті? В першу чергу при виборі часу для процедури потрібно орієнтуватися на погодні й температурні умови. Повинна пройти загроза повторних весняних заморозків, грунт повинен прогрітися до 8-10 градусів тепла, а температура повітря вдень повинна стабільно триматися 15-20 (і більше) градусів тепла.

Якщо ви сумніваєтеся і думаєте, що заморозки можуть навесні повернутися, то краще трохи відкласти процедуру.

Де посадити картоплю

Щоб знати як правильно садити картоплю, варто вибрати місце для її посадки. Якщо є можливість, для картоплі краще вибирати ділянку з невеликим ухилом на південь або на південний захід. З північного боку бажано розташувати чагарники, які будуть захищати посадки від холодного вітру.

Кращий механічний склад – це супіщаний або суглинний грунт. Непогано росте картопля на чорноземних і заплавних землях, на осушених торфовищах.

Як правильно садити картоплю
Як правильно садити картоплю

Не варто садити цю культуру на важких глинистих землях і низинних ділянках із застоєм води. Картопля не виносить надто кислих і лужних грунтів. Для успішного вирощування бажано вибирати ділянки з нейтральними або слабокислими землями. Постійна тінь на грядці теж протипоказана цій культурі. При нестачі сонячного світла бульби будуть дрібними.

Кращими попередниками для картоплі будуть:

 • буряк;
 • огірки;
 • капуста всіх видів;
 • овес.

Найгіршими – пасльонові культури. Якщо посадити картоплю після картоплі більше двох разів, то якість бульб погіршитися і зросте ризик ураження рослини хворобами і шкідниками.

Природно, що в багатьох випадках важко підібрати ідеальний ділянку, але можна підготувати грунт так, щоб створити оптимальні умови для отримання гідного врожаю картоплі.

Як підготувати грунт під посадку

Грунт під картоплю бажано готувати з осені. Перш за все з обраної ділянки потрібно прибрати все рослинне сміття. Після цього землю перекопують на штик лопати перед самими морозами, перевернуті пласти розбивають. Цей прийом дозволить позбавитися від більшості шкідників, що зимують в грунті. Якщо є можливість, то під перекопування потрібно внести 5 – 10 кг перепрілого гною або компосту на 1 кв. м.

Як правильно садити картоплю
Як правильно садити картоплю

Навесні легкі піщані й супіщані грунти перед посадкою досить тільки добре розпушити на глибину 15 см. Більш важкі грунти спочатку розпушують, а напередодні посадки перекопують ще один раз і проходять граблями. Після сніжної зими і сирої весни можна прокапати кілька канавок для відтоку зайвої води. Після малосніжних зим і сухої весни повторне перекопування не проводять, досить тільки розпушування.

Якщо з осені підготовку грядки під посадку картоплі провести не вдалося, то землю перекопують навесні за 7-10 днів до посадки також на штик лопати. Вносять перегній, а напередодні посадки добре рихлять землю.

Незважаючи на те, що всі ділянки мають свої індивідуальні особливості, основні прийоми підготовки грунту залишаються приблизно однаковими, а ось способи посадки бульб в землю можуть бути різними.

Яка повинна бути глибина посадки

Картопля закладають в землю на глибину від 5 до 30 см. Ця величина повністю залежить від деяких факторів:

 • Тип грунту. Пухкі й легкі грунти добре пропускають повітря, яке потрібно для нормального розвитку бульб. Тому картоплю тут можна садити глибше. На важких, щільних типах бажано копати лунки від 5 до 8 см завглибшки.
 • Розмір бульб. Чим вони більші, тим глибше їх можна садити.
 • Вид посадкового матеріалу. Деякі городники ріжуть бульби перед посадкою. У цьому випадку глибина посадки повинна бути не більше 5-8 см.
Як правильно садити картоплю
Як правильно садити картоплю

Якщо врахувати всі чинники, то визначитися з глибиною посадки на власній ділянці не складно. А при розумному підході хороші умови для зростання і розвитку бульб гарантовано принесуть відмінний урожай.

Як правильно садити картоплю: методи посадки

Існує декілька способів посадки картоплі:

 • Плоска посадка під лопату. Підходить для ділянок з грунтом середньої щільності та з помірною кількістю вологи. Зручний також при нестачі часу, відведеного для городніх робіт. Якщо грядки широкі й довгі, можна натягнути шпагат і по ньому робити лунки, щоб рядки вийшли рівними. Відстань між рядками для середніх і пізніх сортів 70 см, а для ранніх досить відступати по 60 см. При використанні насіннєвих бульб розміром з яйце, відстань між лунками в першому випадку 30 – 35 см, а в другому – 25 см. Лопатою роблять лунку опускають бульба, роблять другу лунку і вийнятою з неї землею засипають першу. Якщо в посадці беруть участь двоє, один працює лопатою, другий розкладає насіннєву картоплю, і процес за участю двох чоловік йде досить-таки швидко.
 • Посадка в гребені. Якщо навесні грунт на ділянці сирий, або близько до поверхні залягають ґрунтові води, доцільно посадити картоплю в гребені. Такий спосіб підходить і для глинистого грунту, так поліпшується аерація коріння. За допомогою сапи або лопати формують гребені заввишки від 15 до 30 см. Відстань між ними дорівнює 70 см. Верхівка гребеня не повинна бути гострою. Її потрібно зробити плоскою і досить-таки широкою. У підніжжі ширина гребеня повинна бути близько 70 см, а вгорі близько 15 – 20 см. Закладають бульби в лунки, викопані у верхній частині гребеня на глибину 8 – 10 см, з проміжком 25 – 30 см. При підгортанні грунт беруть з простору між гребенями . Така посадка дозволяє збільшити урожай на важких грунтах на 50%. Спосіб зручний при використанні тракторів або інших механізмів. Він не підходить для сухих ділянок з легким грунтом.
Як правильно садити картоплю
Як правильно садити картоплю
 • Посадка в траншеї. Цей спосіб використовують на легких піщаних і супіщаних родючих ґрунтах. У підготовленій землі роблять борозни – траншеї на відстані 70 см один від одного, глибиною 10 – 12 см і шириною близько 20 см. Насінні бульби розкладають на відстані в 15 см і закривають грунтом шаром в 8 – 10 см. Коли проростки піднімуться над грунтом на 20 – 25 см, посадки підгортають. Спосіб не підходить для важких грунтів, які під час опадів сильно ущільнюються і перешкоджають повітрообміну.

Перераховані вище способи можна назвати традиційними. Сучасні городники – любителі придумали і випробували кілька більш оригінальних способів посадки картоплі.

 • Посадка під мульчу – спосіб хороший тим, що не вимагає додаткового копання лунок, траншей або формування гребенів. Насіннєві картоплини розкладають поверх підготовленого грунту і накривають шаром мульчі із чистої соломи без насіння. Первісна товщина шару мульчі 7 – 10 см. У міру зростання кущів “курган” з соломи збільшують до 30 см. Спосіб підходить для місцевостей, сильно уражених колорадським жуком.
 • Посадка в підняті грядки. Для цього грунт піднімають на 50 – 70 см, боковини обшивають дошками або іншим матеріалом. Насіннєву картоплю закладають на глибину 8 см і на відстані в 30 см. У міру зростання кущів під них підсипають шар землі. Недолік методу в тому, що потрібно додаткова кількість родючої землі.
 • Посадка в мішки. Сучасна промисловість випускає спеціальні мішки для вирощування картоплі з поліетилену або інших матеріалів. Мішок має бічний клапан для вентиляції й ручки. Його зручно переміщати і встановлювати на потрібне місце. На дно такого мішка насипають 10 см перегною і розкладають 5 насіннєвих бульб. Присипають їх шаром перегною і добре поливають. Коли паростки досягнуть висоти 8 – 10 см, їх присипають шаром перегною так, щоб було видно кінчики верхівок. Процедуру повторюють кілька разів, поки мішок не заповниться на 2/3 об’єму. Далі залишається тільки поливати кущ і чекати врожаю, який зібрати дуже легко, перевернувши мішок на бік і витрусивши вміст. Недолік способу – закупівля великої кількості мішків і перегною. Переваги – бульби не уражаються шкідниками і хворобами.

Крім цього, можна використовувати для вирощування картоплі дерев’яні ящики, дротяні сітки і сміттєві пакети. Ці способи схожі на вищеописаний спосіб вирощування картоплі в мішках. Вибір сортів і підготовка насіннєвого матеріалу мають також велике значення для отримання хорошого врожа.


Ми у FACEBOOK
Приєднуйтесь до нас


Залишити відповідь