Ви зараз переглядаєте ЯК ПОСАДИТИ ХУРМУ З КІСТОЧКИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Щоб відчути всі переваги цього плоду він неодмінно повинен бути стиглим, інакше сама його суть буде втрачена.

Однак далеко не завжди на полицях магазинів ми можемо купити стиглу хурму, оскільки вона не зможе зберегти товарний вигляд тривалий час. А тому якщо ви хочете дійсно дізнатися, який смак має стигла хурма – вирощування в домашніх умовах найкраще рішення. І в нашій статті ми спробуємо детально пояснити як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах.

Як посадити хурму

ЯК ПОСАДИТИ ХУРМУ З КІСТОЧКИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ 1

Хурму можна виростити двома способами: з саджанців і з кісточки. Перший варіант більш простий, тому прекрасно підійде для недосвідчених городників, а другий є вигідним для тих, хто вміє доглядати за рослиною з самого першого паростка.

Повноцінні плоди на дереві з’являються вже через 5 років після посадки. Як правило, вони досить солодкі і поступаються хурмі, яку продають на ринку, тільки зовнішнім виглядом (оскільки меншого розміру). Знаючи, як виростити хурму, можна насолоджуватися смаком її корисних плодів.

Як виростити хурму з саджанця

Купувати саджанці слід восени (бажано після жовтня). Саме в цей період вони закінчують підготовку до зими. Саджанці хурми повинні володіти зрілою деревиною (коричневою, а не зеленою). При цьому їх верхня бурулька вже визріває.

Час посадки саджанців залежить від території. Для жителів північних районів її краще здійснювати навесні (самі саджанці зберігаються відповідним чином всю зиму), а ось південні землі придатні для рослини і восени (якщо вони не промерзли). У будь-якому випадку після посадки саджанці слід укрити матеріалом для утеплення.

 Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах
Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах

Висота саджанця хурми не повинна перевищувати 120 см. Вважається, що низький саджанець краще високого.

Молодий саджанець краще не підживлювати, оскільки його пагони повинні повністю визріти. Вносити добрива варто тільки в кінці літа. Це дозволить рослині підготуватися до осені.

Як посадити хурму з кісточки

Найкраще для посадки з кісточки підійде віргінска хурма, яка відрізняється морозостійкістю до -35 за Цельсієм.

Необхідно уважно стежити за розвитком молодого дерева. Регулярна перевірка на наявність шкідників є обов’язковою.

Акуратно відокремте кісточки від плоду, промийте їх і підсушіть. Можна навіть використовувати фен з холодним потоком повітря. Стратифікація насіння для хурми не обов’язкова. А ось замочування перед посадкою на пару годин, поліпшить проростання. Грунт для посадки вибирають родючий, близький до нейтрального.

Для вирощування саджанців хурми у будинку, використовують звичайні квіткові горщики. Їх наповнюють зволоженим грунтом і заглиблюють насіннячко на пару сантиметрів, а потім накривають склом для парникового ефекту і поміщають в тепле і світле місце.

Протягом двох тижнів насіння повинні прорости, після чого скло прибирають. У деяких випадках після проростання необхідно допомогти рослині звільниться від кісточки. Паростки у хурми зазвичай довгі, близько півтора сантиметра. Іноді на маківці сіянця залишається шкірка. Слабкий паросток не може скинути її самостійно і через кілька днів гине. Щоб уникнути цього молодій рослині потрібно допомогти, акуратно відокремивши кісточку за допомогою гострого ножа, ножиць або голки. Якщо кісточка сидить дуже щільно, її можна спробувати розпарити, а простіше – обприскати сіянець, накрити плівкою і поставити на ніч у тепло. Зазвичай після цієї процедури залишки кісточки легко відділяються.

 Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах
Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах

Сіянець так само може загинути якщо вчасно не пересадити. Зростає хурма у будинку на диво швидко, тому і пересаджувати її потрібно часто. З кожною пересадкою горщик беруть на кілька розмірів більше. Якщо корінню не вистачає місця, рослина неминуче гине. Уповільнення зростання листя і навіть їх пожовтіння є сигналом про нестачу грунту в горщику. Щоб не пошкодити кореневу систему пересадку виконують разом з грунтом.

Як отримати посадковий матеріал

Найчастіше в домашніх умовах вирощують хурму з кісточки. Важливо вибрати плід від самозапилювальних сортів. Ягода повинна бути стиглою, без пошкоджень. Брати заморожений плід не можна, насіння вже нежиттєздатні. Якщо поруч з фруктом є листя з цвіллю – від насінини варто відмовитися. Щоб хурма доспіла в теплі, її можна потримати біля батареї.

Вийняті насіння потрібно потримати 2 доби в слабкому розчині марганцівки. До посіву придатні тільки кісточки, що потонули. Далі провести обробку насіння стимулятором росту. Хоча стратифікація для хурми не є обов’язковою, для певності її можна зробити протягом 2 місяців при +5 С, після тиждень потримати біля батареї. Перед посівом жорсткі реберця насіння підпиляти наждачним папером.

Або ж паралельно можна провести посів насіння хурми просто:

 • з’їсти плід і вийняти насіння;
 • відразу посадити на глибину 1,5 см в горщик з рихлим грунтом, прикрити, поставити в тепле місце;
 • часом зрошувати поверхню, провітрювати, паросток повинен з’явитися протягом двох тижнів.

Шкідники і хвороби

У домашніх умовах дерево хурми майже ніколи не пошкоджується шкідниками, лише зрідка можна зустріти на ній щитівку, яка легко виводиться Актарою (полив під корінь).

З хвороб можна відзначити борошнисту росу. При ураженні листя хурми деформується, здувається і через деякий час обсипається. Проти борошнистої роси використовують системний фунгіцид, проводять обприскування кілька разів з інтервалом. При вуличному літньому утриманні хурми згубна дія борошнистої роси майже не проявляється.

 Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах
Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах

В іншому деревце хурми не доставляє ніяких турбот. Спробуйте і ви виростити хурму у себе вдома. Ви отримаєте велику насолоду при спілкуванні з такою вдячною рослиною.

Поради по догляду

 • Хурма дуже світлолюбна, тому варто знайти оптимальне місце для посадки. Бажано, щоб на ньому зовсім не було тіні і протягів. Рослина невимоглива до грунту, але погано переносить глинисті ділянки, які схильні до заболочування.
 • Хурму потрібно годувати. У перші три роки після посадки добриво вносять в пристовбурні кола (на відстані 50-70 см від стовбура). А після восьми років удобрюють ґрунт по проекції крони. Бажано вносити як мінеральні, так і органічні добрива.
 • Дерева потребують регулярної обрізки. Вона дозволяє правильно сформувати крону. У рослин є три групи пагонів: довжиною до 10 см, до 25 см (які дають основний урожай), 30 см і більше. Щоб пагони третьої групи почали плодоносити, їх слід вкоротити наполовину. Обрізку проводять в січні-лютому.
 • Дереву можна прищепити нові гілки. Для цього треба користуватися ножем з нержавіючої сталі (оскільки сік деревини хурми окислюється при зіткненні з металом).
 • Хурма вимагає вологого грунту. Поливати дерево навесні і влітку варто досить часто.
ЯК ПОСАДИТИ ХУРМУ З КІСТОЧКИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ 2
Як посадити хурму з кісточки в домашніх умовах
 • Для утеплення необхідно користуватися спанбондом, картоном, папером, очеретом. Поліетиленова плівка, яка не пропускає повітря, для цих цілей не підходить.
 • Перед першими заморозками рослину переносять в прохолодне приміщення з температурою 3-5 градусів. Це може бути підвал або льох. Грунт під рослиною в горщику необхідно покрити шаром сфагнуму або вологої тирси. Протягом зими за даним матеріалом необхідно стежити, періодично зволожуючи його і тим самим не допускаючи пересихання грунту.
 • На початку весни рослину можна пересадити в горщик побільше. Робити це краще не порушуючи земляного кома. Після пересадки хурму пора виставляти на світло. Для того щоб молода рослина мала охайний вигляд, необхідно зайнятися формуванням крони. Молоду рослину прищипують на відстані 30-40 см від поверхні грунту, для того щоб на сіянці з’явилися бічні пагони.
 • Після появи бічних гілочок, їх теж потрібно видалити, залишивши на верхівці два або три пагони, з яких і буде надалі формуватися крона. Як тільки ці пагони досягнуть 30-40 сантиметрів, їх так само слід прищипнути, сформувавши гілки другого порядку. При наступних прищіпках залишають знову по 2-3 гілки, і так до тих пір, поки ваше деревце не стане кучерявим.
 • Перше цвітіння можна очікувати вже в три або чотири річному віці. У домашніх умовах, або в зимовому саду хурма зазвичай виростає до півтора метра. За допомогою секатора висоту і пишність крони можна врегулювати відповідно до свого смаку.
 • Поки плоди з дерева не зняті, короткочасне зниження температури для них не небезпечно, навіть бажано. Справа в тому, що при низькій температурі повітря в плодах хурми знижується вміст таннидів, а це, в свою чергу, покращує смакові якості фрукту.

Залишити відповідь