Назва крупи може здатися екзотичною, але насправді це звичайна роздроблена пшениця, яка пройшла обробку парою і просушуванням. З булгура готують перші та другі страви, він входить до складу салатів, незвичайного плову і навіть десертів. Однак і перевірений рецепт можна з легкістю зіпсувати, якщо неправильно зварити золотисту крупу. Тож як варити булгур, спитаєте ви? Але у приготуванні немає нічого складного при дотриманні пропорцій і невеликих хитрощів.
У статті дізнаємося як варити булгур в каструлі, скільки варити булгур за часом та які пропорції використовувати, а також як варити булгур в мультиварці.
Користь і шкода булгура
Насамперед хочемо поговорити про користь і шкоду булгура, оскільки ця пшенична крупа багата різними корисними речовинами, а готові частування з неї допомагають серцевому м’язу нормально працювати. Вживання цієї унікальної крупи підтримає тонус судин і допоможе знизити цукор крові. Багата клітковиною каша забезпечить відчуття ситості на довгий час і не завдасть шкоди фігурі.
Регулярне вживання багатих на клітковину цільних зерен, таких як булгур, пов’язане з безліччю переваг для здоров’я, включаючи профілактику захворювань і поліпшення травлення.
Читайте також: ЯК ВАРИТИ КУСКУС – СЕКРЕТИ ПРИГОТУВАННЯ, КОРИСТЬ ТА ШКОДА

Підтримує нормальний рівень цукру в крові. У порівнянні з рафінованими продуктами з пшениці вживання цільних зерен сприяє зниженню рівня цукру в крові й зниження рівня інсуліну. Деякі дослідження показують, що цільні зерна можуть також підвищити загальну чутливість клітин до інсуліну. Булгур є багатим джерелом фітонутрієнтів і клітковини, які можуть допомогти поліпшити показники рівня цукру в крові.
Нормалізує роботу серцево-судинної системи. Розумне споживання продуктів, багатих на клітковину, таких як цільне зерно, фрукти й овочі, може сприяти здоров’ю серцево-судинної системи. Один огляд показав, що у людей, які споживали від 90 до 225 грамів цільного зерна в день, ризики виникнення серцево-судинних захворювань знижувалися на 20%.
З цього можна зробити висновок, що вживання в їжу цільного зерна, такого як булгур, може принести користь для здоров’я серцево-судинної системи.
Нормалізує травлення і покращує роботу кишечника. Регулярне вживання булгура, може сприяти зростанню корисних бактерій кишечника. Ці бактерії утворюють коротколанцюгові жирні кислоти, які підтримують здорову мікрофлору кишечника й нормалізують травлення.
Читайте також: ЯК ВАРИТИ ГОРОХ ПРАВИЛЬНО – РЕКОМЕНДАЦІЇ ТА РЕЦЕПТИ

Крім того, розумне споживання продуктів, багатих на клітковину може бути ефективним для лікування й запобігання проблем з травленням, таких як запори.
Булгур для схуднення. Хоча на вагу впливають різні чинники, численні дослідження пов’язують більш високе споживання клітковини з втратою ваги.
В цілому, до сих пір не ясно, як саме харчові волокна впливають на вагу. Для деяких людей вживання клітковини сприяє збільшенню ситості і, як наслідок, до зменшення споживаних калорій, з іншого боку клітковина може бути причиною зниження загальної кількості енергії, яку поглинають з їжі.
Включення булгура разом з іншими продуктами, багатими клітковиною, до складу збалансованої дієти може підтримувати здорову вагу.
Отже, оскільки булгур – цільне зерно, багате клітковиною, він може надавати позитивний вплив на здоров’я серцево-судинної системи, травної системи, втрату ваги і рівень цукру в крові.

Шкода крупи і протипоказання до вживання:
- Не варто вживати цей продукт, якщо у вас є алергічна реакція на клейковину, ви не переносите глютен або маєте індивідуальну непереносимість будь-яких злакових культур.
- Також варто утриматися від вживання крупи при підвищеній кислотності шлунка та інших захворювань шлунково-кишкового тракту в гострий період.
- Також існує думка, що через наявність в крупі оксалатів, вживання цього продукту може сприяти утворенню каменів у нирках. У зв’язку з цим, якщо ви страждаєте підвищеним каменеутворенням або у вас є захворювання нирок або жовчного міхура, то включати даний продукт в свій раціон варто з великою обережністю.
- При вживанні продукту у великих кількостях може виникнути здуття живота через підвищене газоутворення.
- Також не варто включати булгур в раціон дітей до двох років.
Правила приготування каші
Загальні правила приготування булгура:
- На відміну від інших круп булгур не потрібно промивати або замочувати. А ось ємність, в якій ви будете варити кашу, треба вибирати з урахуванням того, що крупа в процесі приготування сильно збільшується в об’ємі. На склянку сухого булгура потрібно дві склянки води.
- Щоб приготована каша вийшла розсипчастою, ароматною і з горіховим присмаком, треба обсмажити зерна. Вода й молоко додаються до вже підготовленої крупи. А коли рідина закипить, потрібно переставити посуд в духову шафу. Якщо це незручно, то можна укутати каструлю в теплу ковдру і дати каші розпаритися в теплі – вона вбере в себе всю рідину і стане м’якою.

- Щоб новомодна крупа розкрила повністю свій унікальний смак і аромат, зернятка треба трохи обсмажити у вершковому маслі. Буде потрібно посуд з подвійним дном – в ньому зручно томити й готувати каші.
- Готовність каші можна визначити по невеликих ямках, що утворюються на поверхні. Вони вказують на те, що каша готова, і її пора подавати на стіл.
- Кашу з булгура можна зварити з додаванням меду й горішків, родзинок або фруктів. Солодка та красива каша особливо сподобається дітям. Фрукти перед додаванням в солодку кашу треба попередньо карамелізувати.
- З цієї крупою добре поєднуються печериці. Каша з нейтральними на смак печерицями має вишуканий смак і замінить собою повноцінну вечерю.
Як варити булгур в каструлі
Розповідаємо як варити булгур в каструлі:
- Крупа ретельно промивається на виробництві, тому цей етап при домашньому приготуванні можна пропустити. Якщо немає довіри до промислових процесів, булгур потрібно висипати в дрібне сито і промити ледь теплою проточною водою.
- Після цього крупу слід викласти рівним шаром на чистий рушник і просушити, щоб готова страва не лишилась розсипчастості.
- Перед варінням дроблену пшеницю бажано обсмажити в рослинному або вершковому маслі, щоб крупа отримала приємні горіхові нотки.
- Для приготування булгура ідеально підійде каструля з товстим дном або сковорода з антипригарним покриттям. Каша вийде розсипчастою і м’якою, якщо не буде прилипати до посуду.
- Заливати крупу потрібно тільки гарячою водою в пропорції 1: 2. При варінні обсяг каші збільшиться в 2-3 рази, що слід враховувати при виборі ємності.
Булгур на гарнір

Інгредієнти:
- Булгур – 230 г.
- Вода – 500 мл.
- Вершкове масло – 30 г.
- Сіль за смаком.
Спосіб приготування:
- Роздроблену пшеницю необов’язково промивати перед приготуванням. У каструлі розтопити вершкове масло, додати крупу.
- При постійному помішуванні обсмажити булгур на середньому вогні до появи легкого горіхового аромату.
- Воду необхідно закип’ятити заздалегідь, а заливати в каструлю поетапно. Якщо додати відразу весь обсяг води, через інтенсивне бурління частина крупи благополучно «втече» на плиту. Спочатку потрібно налити трохи води на дно, і частинами додати рідину.
- Посолити, довести кашу до закипання, знизити вогонь до мінімального рівня й варити при закритій кришці. Крупа повинна збільшитися в обсязі, увібрати всю рідину і стати розсипчастою.
- Подавати до столу можна відразу після приготування.
Як варити булгур в мультиварці
Нумо дізнаймося як варити булгур в мультиварці. Для варіння беруть крупнозернистий булгур. А об вийшла розсипчаста консистенція, потрібно взяти співвідношення крупи й води не більше одного до двох. В іншому випадку вийде в’язка або рідка каша.
Розсипчастий булгур буде незамінним на гарнір до м’яса або до курки. Можна використовувати для приготування теплих салатів з овочами.

Інгредієнти:
- Булгур – 1 чашка.
- Вода – 2 чашки.
- Сіль, спеції – за смаком.
- Цибуля – 1/2 шт.
- Морква – 1 шт.
- Масло вершкове або рослинне – 1 десертна ложка.
Спосіб приготування:
- Овочі дрібно нарізати соломкою й обсмажити на маслі в мультиварці протягом 5-7 хвилин.
- Крупу додати до овочів, перемішати, залити окропом (рідини взяти за обсягом в два рази більше ніж булгуру). Так гарнір вийде розсипчастим.
- Ще раз добре перемішати, посолити, додати спеції. Довести до кипіння і варити 10 хвилин. Якщо булгур дрібної консистенції, краще залишити томитися кашу в мультиварці, звівши процес варіння до мінімуму.
- Перед закінченням варіння ще раз перемішати.
Добре подавати булгур з м’ясом або з куркою. Можна збагатити рецепт додатковими продуктами: додати горошок, солодкий перець, помідори, інші овочі. Також підійде свіжа зелень – кінза, петрушка, цибуля.
Можна приготувати булгур з м’ясом. Ось простий рецепт плову з куркою. Будуть потрібні цибуля, морква, курка, булгур. Порядок приготування наступний:
спочатку обсмажити в чаші мультиварки моркву та цибулю, після викласти їх на тарілку.
Потім в олії обсмажити невеликі шматочки філе курячої грудки. Як тільки грудка підрум’яниться, покласти до неї овочі й булгур. Додати спеції, залити окропом. Вода повинна закрити крупу, але її не повинно бути багато. Варити до готовності. Смачного!